Rapová abeceda s Oliverem Lowe

Západočeské vydání "rapové abecedy", která může mít nejen osvěžovací, ale i vzdělávací či doporučující funkci, nás zaválo za Oliverem Lowe, jenž má v úmyslu vydat začátkem příštího měsíce "Remixy, spolupráce, píčoviny 2". Mám rád, když někdo rozšiřuje obzory a nespoléhá se jen na interprety, na nichž vyrostl a které každý notoricky zná. Jestli jste znali všechna níže uvedená jména, pak je to skoro na diplom z hiphopových hudebních věd.

ArtOfficial - Živá kapela ArtOfficial z Floridy. Osobitej styl, 2 kvalitní mcs, nápady. No posuďte sami.. 

Bamboos / Breakestra - Dvě pro mě zásadní kapely, který hrajou funk a soul. Mám všechny jejich alba. Bamboos budou brzo vydávat novou desku. Breakestra nese hrdě odkaz Jamese Browna. Mám rád jejich spolupráce s hip hopovými interprety.

Cam - Most legendary Dj Cam. Vše na co šáhne tenhle člověk je pecka. Nejvíc mám rád Dj Cam Quartet a desky "Diggin'", "Stay" a "Rebirth of Cool" a samozřejmě jeho klasiku z roku 2003 "Soulshine", kde je taky Afura a Dj Premier. 

Dj Spinna- Jsem u D. Mohl bych dát Spinnu pod S, ale tam budou určitě Soulive. Soulive, se kterými se Spinna sešel na jejich albu Steady Groovin', které vyšlo pod Blue Note a kde jim produkoval jednu věc. Co říct? Spinna a jeho diskografie. Úžasný produkce pro spoustu mcs, vlastní desky, remixy, pocty Dillovi. Je z toho cejtit opravdovost a poctivost. Velký jméno hip hopu.

Edo.G - I když je prý jeho jméno zkratkou pro Every Day Other Girl, tak tomuhle emceemu věřim všechno. Nikdy nepřevlíknul kabát. Moc cením.

Freddie Cruger- Švedský producent. Od roku 2008 jsem toho od něj moc neslyšel, tak jsem zvědavý s čím přijde. Jeho deska "Soul Search" je pro mě masterpiece. Dělá také skvělé mashupy pod jménem Red Astaire. Když nad tím tak přemýšlím, spoustu hudby, kterou mám rád, vychází na labelu Tru Thoughts.

Guts- Gutsy je crazy producent ze Španělska. Dělá instrumentální hip hop a jeho hudbu zdobí velice originální grafika. Teď zrovna koukám, že mi uniklo jeho loňské album "Paradise For All". Pura Vida! 

Hocus Pocus- Frontman 20syl dostal do vínku neuvěřitelnej cit a využívá ho na 120%. Když si k tomu připočteš ty výborné muzikanty okolo něj, co říct? Nádhera.

Chali 2na- Stál jsem kousek od něj na HHKempu a musím říct, že je to neuvěřitelně charismatickej člověk. Mám rád jeho barvu hlasu. Tohle je pro mě prototyp emceeho.

Illa J- Udělal parádní album "Yancey Boys", který jsem pouštěl pořád dokola. Od té doby jsem o něm moc neslyšel.

J Rawls- J Rawls měl velkej vliv na mou hudbu. Nejvíc cením jeho projekt "Liquid Crystal Project" s muzikantama. Právě teď vychází 3.album. Povinnost. Stakes Still High!

Kyteman- Colin Benders aka Kyteman je génius. Kromě toho, že sám hraje na skoro všechny nástroje, tak před lety smetil hip hopový orchestr Kyteman Orchestra. Obrovská parta lidí, emcees, muzikanti, zpěváci, sbor. Neuvěřitelné. Takového parťáka bych taky potřeboval, hehe. No posuďte sami. Hodinový živý koncert, kde včetně hip hopu uslyšíte od drum & bassu až po operu. Nikdy jsem neslyšel a neviděl nic krásnějšího.. 

Lyrics Born- Strýček Shimura. Japonec žijící v Bay Area. Někdy rapuje, někdy zpívá, někdy obojí. Natáčí skvělé sólové desky, také je polovinou kapely Latyrx. Hraje s živou kapelou. Spolupracoval s lidmi od KRSe, přes Evedence, Jurassic 5 až po Morcheebu. Stojí za labelem Quannum Projects, který vydává Blackalicious, Dj Shadowa a další. Velká postava.

Movits!- Švédská partička která mixuje hip hop a swing. Je sympatické, že dělají hudbu v rodné řeči. Letos už hráli v Austrálii, Thajsku, Japonsku, nyní se chystají do Holandska, Turecka, Švýcarska a budou i za humny v Německu. Myslím, že je jen otázkou času, kdy se jejich hudba dostane úplně do celého světa. Neuvěřitelná energie. 

Nextman Producentské duo, 2 sympatický chlápci. Už 11 let sjíždím jejich desku "Among The Madness", kde mají pecky s Grap Luvou. Je tak dobrá, že jsem si jí musel koupit i instrumentálně. Mají další 3 fajn alba a jestli dodrží 3 letý rozestup mezi alby, tak letos by mohli vydat další.

Ovall- Živá kapela z Japonska. Měl jsem tu možnost s nimi spoupracovat. Sice na dálku, ale co se mi neuvěřitelně líbilo je to, jak fungují. Na nic si nehrajou, to co řeknou udělají přesně tak jak slíbili, jsou seriózní, pracovití. To my evropadné moc neumíme, hehe.

Pete Philly & Perquisite- Mc a producent z Holandska. Baví mě moc jejich desky. Nedávno jsem slyšel pár věcí z Peteovo posledního alba. Musím říct, že čím dál tím víc zpívá a velice dobře. Akorát mi přišlo, že to neprodukoval Perguisite. Neslyšel jsem ho tam. Ale možná se pletu.

Q-Tip - A Tribe Called Quest jsem se něco naposlouchal. Q-Tip byl jeden čas mým hrdinou. Když jsem se dostal k desce "Kamaal The Abstract", neposlouchal jsem nic jinýho.

Raashan Ahmad - Mc z legendárních Crown City Rockers. Hodně dělá i sám. Možná ho mám solově i radši. Poslední věc , kterou jsem slyšel a vlastně i viděl je spolupráce s našima sousedama z Polska. 

Soulive - Kapela kytaristy Erica Krasna a bratrů Evansových, která primárně hraje funk a soul, ale udělali i hip hopové věci pro Beatnuts nebo Chali 2nu. Mají na kontě cca 10 alb, asi 4 z nich vydalo Blue Note. Muzikanti jak hrom. Eric Krasno je významným muzikantem, produkoval skladby pro Taliba Kweliho, J-Liva, OCho, El Da Senseie, Dooma a byl i u první desky Akona. Jak by řekl Rest: "Mistr".

The Gift of Gab - Polovina Blackalicious. Právě poslouchám jeho novou desku "The Next Logical Progression". Jsem hodně nadšenej. Jestli je tohle jeho další přirozenej vývoj, tak jsem rád. Neslyším samply, ale živé nástroje. Má to dokonalej sound. Gift valí flow jak je jeho zvykem. A host George Clinton je třešnička na dortu.

Upstarts - Klasickej hip hop. 2 emcees a dj. Jeden z nich je člen legendárních Sound Providers. Mají na kontě výborné album "The Know How" z roku 2007. Od té doby jsem o nich neslyšel, stejně jako o Sound Providers. 

Visionaries - LMNOa, Rhettmatica a 2Mexe jsem sledoval už dřív, ale vůbec jsem nevěděl, že mají ještě s dalšími interpety partu Visionaries. Ty jsem objevil až s klipem "If You Can't Say Love", což je věc kterou můžu zaloopovat a nechat hrát do zbláznění. 

Wax Tailor - Frantík s osobitejma produkcema, spolupracuje s muzikantama. Viděl jsem tenkrát nějakej klip, kterej měl super grafiku a dostal jsem se k desce "Hope & Sorrow", kde má výborný věci s Sharon Jones a A State Of Mind. Něco hip hopovější, něco downtempovější, tak to mám rád.

Yoda - Tohodle človíčka nemam moc najetýho, ale uchvátilo mi jeho album "The Amazing Adventures Of Dj Yoda" a musel jsem si ho koupit. K tomu albu mě tušim zavedly nějaké live zaznámy djskej setů s Danem Greenpeacem z radia, který byly hodně funny.

Zion I - Většina lidí tady zná asi spíš jejich starší desky. Já znám až to album "Heroes In The City Of Dope", který udělali s Grouchem z Living Legends. Nejsem moc příznivec syntetickejch věcí, hodně lidí tenkrát říkalo, že se změnili, ale ne, jsou tam i živé nástroje, kytary, dechy, housle a hlavně jak Amp Live tak Headnotic, kteří to produkovali ví co dělaj a není to nějaký mačkání do kláves, ale plnohodnotná produkce. Pořád je tam ten dlouhej kořen. A ta další deska "Take Over" mi přijde ještě progresivnější, ale pořád skvělá. Tam je třeba vynikající věc s K. Flay. Pokud nejsi hluchej, tak poznáš kdy na ty synťáky hraje šašek a kdy muzikant, potažmo člověk s hudebním cítěním. 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná