Top Dawg a ASAP Worldwide: dvě bandy na vzestupu

Jsou mladí a neklidní, upoutali pozornost velkých hráčů a nepotřebovali se při tom zaprodat masám. Tohle spojuje dvě tlupy, které se na druhou stranu v mnohém liší. Jak se jim to podařilo a co je čeká? Zjistíte uvnitř.

A$AP Rocky, vlastním jménem Rakim Mayers (hádejte po kom), a jeho kamarádi z Harlemu se stali známými a bohatými v podstatě přes noc. Do vydání mixtapu LiveLoveA$AP o nich věděl málokdo a potom byli najednou všude, že bylo těžké tomu tlaku něco si neposlechnout odolat. Stejně tak bylo těžké odolat třimilionové nabídce od RCA, která z poloviny pokryje náklady na vydání Rockyho debutového alba LongLiveA$AP a menší část té druhé půlky jde na label ASAP Worldwide. Kdo že do něj patří? Vedle Rockyho jsou to Nast, Twelvy, Ferg, Ant (všichni mají před jménem ASAP), rapper/producent Spaceghost Purrp a mladý producent ASAP Ty Beats. V týmu má tedy dva talentované producenty, ale beaty mu často dodává Clams Casino, který dokáže ze známé pecky udělat neidentifikovatelný sample. I přesto vzniká projekt A$VPMUZIK, který produkuje další mladá krev - araabMUZIK. Oba se potkali na Swizzyho singlu Street Knock.

Nabízí se srovnání s Odd Future, ale ti jsou se svou TV show a dalšími věcmi už moc profláklí a obléká se podle nich už i Lil Wayne, takže ASAP jsou vhodnou alternativou. A pokud mám mluvit sám za sebe, tak ASAP jsou pro mě hudebně o kus zajímavější. Mezi oběma skupinami existuje určité napětí, i když se přímo nedissují.

Rockyho LongLiveA$AP album vychází 4. července a singl Goldie v produkci Hit-Boye už má i videoklip, který režíroval sám Rocky a je to super podívaná.  Během května by rádi vydali společný mixtape ASAP Mob, takže jej určitě vyhlížejte. I kvůli tomu, že Rockyho pojí jedna věc s Československem, jak v rozhovoru zjistil Nardwuar. A na závěr vysvětlivka zkratky ASAP - Always Strive and Prosper.

Top Dawg si sice nedávno zajistili distribuci skrz Aftermath, ale cesta k tomu rozhodně nebyla rychlá a jednoduchá. Label vznikl v roce 2003 a já osobně jsem jejich existenci začal vnímat od vydání mixtapu Black Wall Street Journal Vol.1, kde se objevili K-Dot a Jay Rock a Game je poté vzal i na své americké turné. Tehdy byl největší hvězdou Jay Rock, který se dostal k Warner Bros., kde měl vydat svůj debut Follow Me Home. První singl byl zaručená bomba - produkce Cool & Dre, hosté will.i.am a Lil Wayne. To byl pořád rok 2007. Ale co se nestalo? Singl neuspěl a po odchodu od Warnerů vyšlo album až loni a to u Strange Music. Tou dobou Jay Rocka na pozici "leadera" TDE vystřídal K-Dot, který si poslední den roku 2009 změnil pseudonym na své civilní jméno a tak vznikl Kendrick Lamar.

Jay Rock a Kendrick tvoří polovinu skupiny Black Hippy, do které patří i zbývající dva rappeři pod labelem - Schoolboy Q a Ab-Soul. Schoolboy Q se prosadil začátkem roku s druhým albem Habits & Contradictions, které bylo opět in-house záležitostí, ale vypomohli například Alchemist, Lex Luger a Curren$y. Zbývá tedy už jenom Black Lip Bastard, tedy Ab-Soul, který sice vytvořil velmi kvalitní mixtape trilogii Longterm, ale jeho popularita nedosahuje na úroveň jeho kamárádů. Počítám, že od 11. května se to začne měnit, protože v tento den Soul vydá album Control System. Před zhruba rokem si lidé na last.fm pustili Kendrickovy tracky 180 tisíckrát. Dnes je to číslo vyšší než tři miliony a singl The Recipe s Drem je nejnasazovanější novinkou v US radiích. Velmi podobně na tom je Schoolboy Q. Ten donedávna hrál pouze jako Kendrickův předskokan a teprve nedávno odehrál svůj první headline koncert. Nyní jede vlastní tour a doprovází jej právě Ab-Soul.

Ani u TDE cizí producenty nepotřebují, protože mají fungující kvartet digi+phonics (Dave Free, Willie B, Sounwave, Tae Beast) a stejně tak mají i několik zpřízněných beatmakerů. Ani zpívaný refrén není problém. Zajít mohou za Jhené Aiko nebo Javontem. Ještě donedávna sem patřila Alori Joh, která obohatila singl HiiiPower, ale ta v únoru spáchala sebevraždu. I tak ji můžeme slyšet na novém Soulově singlu Empathy. Zbývající tři se jmenují SOPA, Pineal Gland, a Terrorist Threats s Dannym Brownem. Není to takový ten styl, který vás chytne hned na první poslech, ale pokud se do toho dostatečně dostanete, tak to dostatečně oceníte. Pokud se do nich dostanete, tak si v kalendáři označte příští pátek.

Tyhle dvě crew jsem navíc nevybral jen tak. Rocky a Kendrick totiž byli hosté na Drakeově turné Paradise Club, se kterým začátkem roku zavítali i do Evropy. Schoolboy Q a Rocky nahráli pecku Hands On The Wheel a předtím si Q zahostoval na Brand New Guy (klip už je natočen). Jeden z beatů na Habits & Contradictions navíc dělal Ty Beats a poslední dobou jsou jedni speciálními hosty na koncertech těch druhých a naopak a do budoucna můžeme čekat ještě více takové mezipobřežní interakce na studiových nahrávkách. Já se teda těším víc než dostatečně a snad jsem přesvědčil i vás.

Text: RingMan

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná