RUKAHORE_SHOP_BANNER

Postřehy Odjinud: Michael Kiwanuka přináší nádech minulosti

Během letošního roku jsem četl několik článků o britském zpěváku jménem Michael Kiwanuka. Trvalo však nějakou dobu, než jsem si poslechl jeho tvorbu. Když jsem tak učnil, jeho soulový zvuk z dob před půl stoletím mě velmi oslovil. Michael letos vydal svou první desku Home Again, se kterou získává po světě stále větší úspěch. Je tedy nejvyšší čas, abyste se s ním seznámili i vy.

Narodil se roku 1988 a vyrůstal v londýnském Muswell Hill, kde i začínal s muzikou. Mezi jeho vzory patří Otis Redding, Joni Mitchell, Bob Dylan, Jimi Hendrix nebo Bill Withers. Už od dětství měl zálibu v různých hudebních stylech a bylo ho vidět na různých školních akcích, kde hrál na basovou a jazzovou kytaru. Svou vlastní hudbu začal tvořit už v 16-ti letech a navštěvoval The School of Media, Arts and Desgin na University of Westminster, po dvou letech však studium přerušil.
 
 
Před svou sólovou kariérou hrával ve studiu lidma, jako jsou Bashy nebo Chipmunk a svou vlastní první show pak odehrál v Kentish Townu. Časem vzbudil pozornost Communion Records,kteří mu vydali i jeho první dvě EPs. Z toho první Tell Me A Tale vyšlo 13. Června 2011. Loni také podepsal smlouvu s Polydor Records a doprovázel jako předskokan na turné osminásobnou vítězku cen Grammy - Adele
 
BBC mu začátkem letošního roku udělila cenu Sound Of 2012. Kde zvítězil tak ostatními nominovanými, jako byl Frank Ocean či Skrillex. V těchto dnech objíždí severní část amerického kontinentu a naváže hned na to evropským turné. Během toho bohužel nenavštíví Českou Republiku, bude ale k vidění v sousedním Německu i Rakousku. Před několika dny získal nominaci na MTV 2012 EMA a Barclaycard Mercury Prize, která se předává za nejlepší britské album. Spolu s ním jsou na cenu navrženi Plan B nebo Jessie Ware.
 
 
12. Března vydal Kiwanuka své debutové album. Vznikalo na Isle of Wright v domacím studiu Paula Butlera z indie kapely The Bees. Home Again, patří jedoznačně k nejlepším nahrávkám letošního roku, co jsem slyšel. Texty mají romantický, nostalgický i duchovní nádech. Nedá se vybrát slabší ani silnější skladba, jelikož jde o velmi kvalitni a vyrovnané dílo. 
 
Michael Kiwanuka, jehož příjmení znamená "Bůh hromu a blesku", nám svým zvukem, jakoby vytaženým z doby před téměř padesáti lety, dopřává pohodový poslech. Letošní rok byl pro něj rozhodně nejzajímavějším v dosavadní kariéře, a jak sám řekl po nominanci na Mercury Prize: "Byl to velký a neskutečný rok, ale baví mě. Vždy jsem chtěl být muzikant, takže si to vážně užívám." Prozradil také, že spolupracuje s kapelou The Black Keys a s nejmenovaným chicagským raperem. Ať už by to mohl být Common, Lupe Fiasco nebo kdokoliv jiný, rozhodně je na co se těšit!
 

 

Marek - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná