Kanye West slaví deset let od vydání The College Dropout

Docela se mi nechce věřit, že to je už deset let od vydání jednoho z nejzásadnějších alb hip hopu. The College Dropout představilo světu Kanye Westa jako rapera s unikátní lyrikou. První album mu hned získalo respekt a ocenění z různých konců světa. Pro mě to bylo první rapové album, které jsem dokázal poslouchat bez přeskakování songů.

Doteď si pamatuji, jak jsem v říjnu 2002 jsem sledoval zprávy na německé MTV, kde hlásili zprávu o závažné autonehodě. Kanye v té době nahrával v kalifornském studiu, usunul za volantem. Během havárie si zničil čelist natolik, že mu jí museli na nějakou dobu zpevnit dráty. Po dvou týdnech v nemocnici a stále zdrátovanou čelistí nahrál song "Through The Wire" z mixtapu Get Well Soon..., následně sloužící jako první singl k debutové desce. Když jsem pak viděl premiéru klipu opět na německé MTV v jednom rapovém pořadu, poprvé jsem zaslechl jeho vlastní tvorbu a stal jsem se automaticky fanouškem.

S blížícím se vydání The College Dropout jsem neodolal a musel si poprvé v životě nějaké album předobjednat. Desátý únorový den zazvonil pošťák a od té chvíle jsem několik týdnů neposlouchal nic jiného kdykoliv jsem byl poblíž CD přehrávači nebo discmanu. Hned první song "We Don’t Care" s typickým 'westovským' beatem mě nadchl. Vždy, když ho slyším, vzpomínám, jak jsem hrál Crash Bandicoot: Warped na PS1.

Celou desku kromě Yeezyho producentských výtvorů doprovazí i témata materialismu, sebevědomí, náboženství, rodiny, osobních problémů, života o minimální mzdě nebo předsudků. On sám řekl: „Moje persona je obyčejný člověk. Jednoduše si vzpomeňte na něco, jež se vám přihodilo v posledním týdnu a o tom mám song na albu.“

 

Na singly i hosty byla deska rovněž bohatá. Mimo zmíněného zmíněného "Through The Wire" to byli "All Falls Down", "The New Workout Plan", "Two Words", "Slow Jamz" nebo duchovní "Jesus Walks". Na tuto píseň vznikly i tři kvalitní vizuální zpracování. Videa ke všem singlům se později objevily na The College Dropout Video Anthology. Vokálně a rapem nahrávku obohatil například John Legend, Common, Jamie Foxx, Mos Def, Syleena Johnson, Freeway a nechyběl ani Jay-Z. Ten vypomohl v jedné z nejsilnějších skladeb "Never Let Me Down".

The College Dropout získalo, mimo řady ocenění a převážně velmi pozitivní kritiky, deset nominací na ceny Grammy. Dvě z nich i proměnilo, a to za rapové album a song roku. Ten samý rok si West odnesl ještě 'gramofon' za práci na hitu "You Don’t Know My Name" od Alicii Keys. Celkově Kanye posbíral už padesát tři nominací a davcet jedna cen.

Deset let je dlouhá doba a jak já dospíval, tak Kanye měnil zvuk. Druhé Late Registration bylo ještě podobné prvotině. Změna však byla cítit už tam. Na Graduation pak nebylo možné posun přeslechnout. Dva měsíce po vydání třetího alba umřela raperova matka a následně skončil i jeho dlouhodobý vztah. Vypořádání se s narůstající popularitou a zájmem medíí muselo být v takové době velmi těžké. Bolest a samota se promítla na desce 808s & Hearbtreak, kde nastala dosud největší zvukouvá změna, a to nejen v přítomném auto-tune. Za což jsem slíchal spíše negativní kritku a sám jsem zprvu nepřišel na chuť. Po nějaké době jsem si desku nakonec oblíbil.

Kdo Westovu tvorbu sleduje, ví, že se mu zalíbila i Česká Republika. Jediný koncert, konající se v Praze, byl bohužel zrušen. Spolupracuje však s českými umělci a natočil zde klip ke klasice "Diamonds From Sierra Leone" a dokonce u nás vznikl krátký film k vynikající nahrávce My Beautiful Dark Twisted Fantasy nazvaný Runaway. Vizuální zpracování zde bylo pořízeno i pro singl "No Church In The Wild", na němž hostuje Frank Ocean a pochází z společné desky s Jay-ZWatch The Trone.

Rok po WTT přišla kompilace Yeezyho nahrávací společnosti G.O.O.D. Music Cruel Summer. Na ní mě ale oslovili hlavně ostatní účastníci projektu. Obzvlášť CyHi The Prynce, Pusha T a Big Sean. Už v té době se spekulovalo o dalším sólo albu i Watch The Throne 2. To je sice v nedohlednu, ale loni v červnu nabídl Kanye West pátou sólovku. Upřimně, nebyl jsem z Yeezuse moc nadšen. Baví možná jen čtyři skladby. Asi tomu musím dát opět čas.

Nevím jak vy, ale já jsem za deset let s Kanye Westem vděčný. Jeho tvorba ovlivnila můj život, stejně jako mnoha ostatním. Jen za poslední dobu vzniklo platidlo Coinye a také víra Yeezianity. Gratuluji Kanyemu k úctyhodné dekádě na hudební scéně a děkuji za pestrou tvorbu, jenž nám stále nabízí. Doufám, že s námi bude svůj talent sdílet ještě mnoho let.

Marek - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná