Návrat Rigora Mortize? Smrt v podání Prago Union ožije za asistence Geye, Resta a LA4

Že je Kato občas hračička, dokazoval pilně v posledních dnech, když postupně zveřejňoval na facebooku Prago Union tracklist k novému albu Smrt žije ve formě grafs náčrtů. A když si může hrát jeden z nejlepších tuzemských textařů, můžeme i my. Konec konců, Katova "cimrmanovská" lyrika přímo vybízí k tomu popustit uzdu fantazii a zkusit hádat, jaké významy se skrývají pod názvy, jež jinak zůstávají v rukou většiny ostatních MCs triviální. Dodáváme, že nová deska Prago Union dorazí ze Strojovny 15. července.

01 Intro

Intro obvykle otevírá desku. Právě kvůli podtitulu alba ale očekávám, že umírat se bude už někde v těchto místech...
 
 

02 Smrt žije

Název titulní skladby naznačuje návrat alterega Rigor Mortiz, jehož hávu se Kato díky řadě mrtvolných témat na deskách Prago nezbavil dodnes. V kontrastu s narozením Jasmínky Svatošové by ale mohlo jít i o paradox.
 
 

03 RPVM IV

Mezi řádky (rsp. písmeny) se bez větších pochybností ukrývá čtvrté pokračování skladby Rapviem, bilancující autorův aktuální vztah k žánru a vztah žánru k autorovi. 
 
 

04 Lokální umrtvení

Vzhledem k tomu, že Kato několikrát podotkl, že se mu s umělými zuby špatně rapuje, a proto dál nahrává bez nich, je možné, že tady si odkroutí svojí premiéru Adamův zubař... Mohlo by jít ale také o konstatování momentálního stavu českého rapu.
 
 

05 Vytržený list

Že by po restovině Sklerotik připustil i Kato, že jeho paměť občas vynechává? 
 
 

06 Varování

Vzhledem k názvu další skladby by se mohlo jednat o předehru nebo skit. Název mnoho nenapovídá...
 
 

07 Bacha na hlavu + MC Gey

Hlášku "Bacha na hlavu" slyšíte zpravidla tam, kde byste přes ní mohli dostat. V kontextu s Katovou textařinou se redakce shodla na tipu - Verbální atentát 2. A Geyova hostovačka by mohla ten humbuk ještě umocnit...
 
 

08 Co si počnem?

Někde tady bych čekal audio dáreček pro Jasmínu Svatošovou. Mohlo by jít ale také o věnování Katově drahé polovičce. Poslední slovo v názvu skladby dost vybízí k něžným dvojsmyslům na téma zplození potomka. 
 
 

09 Hledá se Maro

Jestli hledáte Mara, najdete ho za gramcema... 
 
 

10 MHD

"A tak pořád dělám, že hledám lístek, kterej nemám. Revizor to ví, ale netuší, jak rychle běhám," říkal Kato v pecce Hledám. Pochybuji, že se ve skladbě MHD dozvíme, jak to tehdy dopadlo, i tak bývá někdy ranní cesta sockou hotová studna inspirace. A nebo se ve zkratce skrývá odkaz na něco úplně jiného, ale hromadné dopravě symbolicky blízkého. Necháváme se překvapit.
 
 

11 Dokud mi to zapaluje

Těžko říct, jestli se tu budou zpívat ódy na stále funkční mysl autora nebo rostlinu, která tuhle funkci významně podporuje.
 
 

12 Konspirační praxe + Rest & LA4

Trochu se bojím, aby Lavor Restově palbě a Katově textařině stačil. Na druhou stranu název evokuje téma podobně pochybovačného střihu jako tento článek a tady je Gyzmo na svém hřišti. "Je čas se přiznat, jsem rapper iluminát. Celej Bigg Boss vládne světu, už chystáme převrat," poznamenal kdysi sarkasticky na adresu přehnaných pohádkářů ve skladbě Neskonale mužný a tady by mohl jít až na kost.
 
 

13 Normální lidi

Setkali jste se někdy také v internetových diskuzích s pojmem "slušní lidé"? Zpravidla tak sami sebe označují diskutéři naštvaní na zákony a pravidla, která byli dlouho zvyklí dodržovat. Podobně abstraktivní argument se dá těžko vyvrátit, stejně jako tvrzení, že někdo je, nebo není normální. Dodržování zákonů nás ale samo o sobě nepasuje k titulu slušného člověka. Uvidíme, jestli Kato v té naší rozhádané sebrance najde alespoň někoho "normálního"...
 
 

14 Mezi A - Z

Název přímo vybízí ke slovním hříčkám a skládačkám, jako byly například písně Složená nebo Tónovací na desce V barvách. Podle Mártyho se Kato pokusí v této skladbě obhájit titul jednoho z nejlepších textařů v Česku a může to být volné pokračování Myšlenkového pochodu. Za sebe si dovoluji hádat, že by mohlo jít o text, kde budou první písmena jednotlivých slov řazena podle abecedy (Např. Až Budu Courat Domu...).
 

 

15 Stínohra

Vizualizující název opět evokuje hrátky se slovy, kde by mohl hrát hlavní roli oxymóron (protimluv).
 
 

16 Vzhůru dnem

Něco mi říká, že tady se bude buď ďábelsky chlastat nebo se bude Kato radovat z každého probuzení ve zdraví. A nebo, vzhledem k tomu, jak se tyto témata vzájemně doplňují, možná dojde na obojí...
 
 

17 Outro

Tady nečekám nic víc, než pár narážek na zubatou, která se přijde jednoho dne bezzubému Katovi vysmát...
 
 

18 Bonus track

Je bonusová skladba, o které se dozvím dříve, než jí náhodou zaslechnu na konci stopáže a vlastně o ní vím už z tracklistu a měsíc před vydáním, ještě vůbec bonusová?
 
 
Zdroje: Prago Union facebook fan page

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná