RUKAHORE_SHOP_BANNER

Yoga Spank s podporou IF sleduje problémy ostravského regionu vlastní optikou

Ostravská banda Safari byla v dobách své největší aktivity zajímavá z několika důvodů, které se v našich končinách v posledních letech moc nevidí. Ne zrovna malá, ale pospolitá parta kluků dokázala svým textům vdechnout věrohodnost, jež u kapel jejího řádu většinou končí s klišé rýmem: "Čekuj tenhle beat". Safari uměli autenticky popsat své ostravské působiště a zároveň schopně pracovali s energií "chlastacích" skladeb. Neas, díky svému hlasu a autoritativní přednesu možná nejzajímavější součástka kapely, kdysi sliboval, že na něj v budoucnu ještě narazíme.

 
Pro začátek své sólové dráhy si Neas nevybral zrovna nejjednodušší cestu. Dokonce bych řekl, že si sám přitížil, když pojal novou přezdívku Yoga Spank, což v minulosti řadě rozjetých a méně známých MCs spíš uškodilo. Lze tedy říct, že začíná znovu od píky. V případě desky My to ale dává smysl, jelikož je především jeho zpovědí.
 
Yoga Spank není z těch, kteří by toužili posluchače poučovat o životě, aniž by o něm sami něco věděli. Ostravský jezdec začal klasicky, když před rokem nahodil první (a po vizuální stránce ne zrovna excelentní) videosingl Yorkshire, v němž si jinak celkem přijatelně dobíral všechny ratlíky bez nároku na psí známky.
 
 
Výrazná změna přišla s videoklipem ke skladbě Nepřítel času, kde se Yoga poprvé více ponořil do témat, jež byla jeho životu v posledních letech blízká, a to se vším, co si od pobytu v ostravském regionu dokážete představit. 
 
 
Zatímco do skladby Matka hlouposti proniká vliv pití a gamblerského života, v písni Zabil jsem ho se Yoga staví k těmto démonům čelem, aby definitivně uzavřel všechny své eskapády z posledních let v singlu Nepřítel času. Barevnější stránku ostravského regionu popsal v graffiti tracku Labyrint, zatímco tu mnohem syrovější ztvárnil v písni Severní vzkaz: „Jsem krysa, protože s nima dýchám. Protože i když jsou to jenom krysy, nechceš je vidět chcípat." Asi nejsilnější song Sestřičko se pak věnuje ne zrovna šťastným poměrům v autorově rodině a vypovídá o rozstříštěnosti (nejen rodinných) vztahů v místě, kde si většina chlapů vydělává na chléb tvrdou havířinou, a kde se budoucnost neplánuje dál, než od výplaty k výplatě.
 
„Můj první sólo projekt je v podstatě rekapitulace mojí tvorby od roku 2014. Název desky My je obrazem celého obsahu. My = já, moje rodina, přátelé, dění kolem nás a celkový pohled na společnost v našem okolí. Přesto jsem se snažil vyhnout typickému sociálnímu podání, které je pro Ostravu specifické (kousky ze stoky, ale samozřejmě nechybí)," uvedl Yoga svůj projekt v tiskové zprávě.
 
 
Desku měl původně kompletně podpořit svými bubny DJ Fatte, jenž byl coby producent venkovních kapel v posledních letech štědrý stále méně a méně. Možná proto se nakonec podíl jeho instrumentálů zastavil na čísle osm, přičemž zbylé stopy doprodukovala vesměs mladá krev jako J-Bez, C-Gun, Dalda, Edwin Clash, Noetik a Koža. Díky Phormelově účasti hned ve dvou skladbách nevyhasla jiskra Safari ani na Spankově sólovce. Jako další přispěli na desku My svou slokou Idea, Raklo Rukono, Chachar a scratche dodali DJs Česki a Flux. 
 
Naštěstí to není jen účast IF křídla labelu Ty Nikdy, co činí Yogovo LP zajímavé. Ostravský region je pro real talk jako stvořený nejen kvůli řadě sociálních problémů, jako je nezaměstnanost, gamling, alkoholismus nebo rozpad rodiny. A člen zřejmě nejpočetnějšího tandemu těchto končin na ně naštěstí myslí. Přestože na ně většinou nahlíží prostřednictvím vlastní zkušenosti, z jeho řádků si vnímavý posluchač dokáže odnést celistvější obraz.
 
Album Yoga Spank - My právě vychází.
 
 
 
Zdroje: Yoga Spank facebook fan page, tisková zpráva

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná