RUKAHORE_SHOP_BANNER

Vlastní cesta nebo kopie trendů? Otis a Grimaso se na společném LP inspirovali současnou školou

Založit rodinu znamená se usadit. A usadit se pro mnoho lidí znamená fungovat podle toho, co se v životě naučili. Neděláte už tolik zásadních, až pubertálních, rozhodnutí, co se životních postojů týče. Pamatuju si, když Otis z H16 oslavoval na svém posledním releasu narození dcerky. I on se v polovině své životní pouti usadil. Rozhodně ale nezůstává u toho, co se v životě už naučil.

 
Řadu fans Jednašestky překvapilo, když se Otis objevil před jejich zraky s novou image. Na posledním releasu došlo na změnu jména z Otecka na Otis, teď přišlo na novou vizáž. Čekali byste, že v roce 2017 potkáte Otise s dredy? A čekali byste, že zároveň přijde s úplně novou flow? Byť bohužel kopírující současné trendy ve frázování...
 
Otis dal najevo své sympatie k aktuálně populární přednesové škole už na albu Otis, a to spoluprací s Pil Cm v tracku Já vs. celý svet a s Dalybem ve skladbě Tlak. Dlužno podotknout, že v případě první skladby mu flower Comeback gangu bez většího problému ukradl show. Po poslechu desky se zdálo, že se Otis stáhne mírně do ústranní a bude se věnovat své rodině. Nedávno jsme však psali o nové videoklipu Podla seba.
 
Dva roky po vydání desky Otis se rider ze stáje H16 vrací s novým albem Špina, které nahrál společně se svým dlouholetým produkujícím parťákem Grimasem. Dvojice si pro fanoušky připravila celkem jedenáct nových skladeb a připravte se na to, že postupy slyšené ve dvojici výše zmíněných skladeb se v nich vrací zpět a v plné síle. Otis skutečně během posledních dvou let jen nechodil s kočárkem po streetu a nepěstoval tatínkovský pivní mozol.
 
 
Všechny skladby produkoval pochopitelně Grimaso (v některých skladbách v koprodukci s dalšími beatmakers), jenž sáhl ve svém šuplíku po hudebně nejaktuálnějších beatech. Čekejte tedy klopýtající rytmus, zlomený v pase a práci s nejrůznějšími syntetizéry. Jako hosté se na desce objevili Delik, Nik Tendo, Cigo a Pil C. Právě k tvorbě člena CBG řada fans Otisovo nové album přirovnává a vzhledem k naprostému minimu vlastní invence, která by Otise odlišila od ostatních MCs, se není čemu divit.
 
Z prvního poslechu je zatím zřejmé, že Špina se mezi nejlepšími nahrávkami roku neobjeví. Sloky hostů jsou často výraznější než Otisovy výkony a Grimovy beats také nejsou zrovna nejchytlavější. Chytlavost bych si dovedl odpustit, pokud by produkce zněla alespoň náležitě alternativně. Bohužel zatím působí maximálně tak mdlým dojmem.
 
Zvláštní kapitolou je výkon samotného Otise. Ten převzal, stejně jako třeba Delik na starším EP Rozlúčka so slobodou, nejaktuálnější postupy, co do práce s hlasem. Vedle jeho klasické "jednašestkové" flow tak narazíte i na často slýchané screamy a expresivně podané dořikávky. Ty nejsou samy o sobě špatné, ale slyšeli jsme je už mnohokrát v minulosti. 
 
Otis si tak nemůže připsat body za nějakou vlastní invenci. Převzal postupy, které jsou aktuálně trendy, bohužel s jeho textařinou "opisující iba skutočnost" nemá velkou šanci ohromit. Navíc mi připadá nedůstojné (byť obvykle kvituju propojování různých škol), aby veterán, pamatující dřevní časy slovenského rapu, přebíral číkoli postupy jen proto, že jsou aktuálně v kurzu - vlastní zkušenosti by ho měli vést k vlastní, svébytnější cestě. Hlubší soudy si ponecháme do recenze, první poslech ale zatím nahrávku roku neslibuje.
 
Tracklist:
01 - Špina Vsp. Delik (feat. Delik)
02 - Podľa Seba
03 - Zavretý V Byte
04 - Bravó Vsp. Nik Tendo (feat. Nik Tendo)
05 - Nič Viac Vsp. Pil C (feat. Pil C)
06 - 99 (Skit)
07 - Hrotič
08 - Tomu Ver
09 - Boris Kollár
10 - Nezabudni Vsp. Cigo (feat. Cigo)
11 - Jak Pán
 
 
 
Zdroje: rukahore.sk

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná