Posluchači, poklekněte! Německý král Kool Savas se vrací

V zemi zmítané boji, kde se nejeden exotický plaz dere k moci, panuje hudební neklid, který dokládají letošní výboje prvoligových hráčů, kteří buď příjemně překvapili, nebo posluchače utvrdili, že jejich pomyslný vrchol byl již před časem zdolán. Vladař se po třech letech vrací z křižácké výpravy, aby opět usedl na trůn a obnovil v zemi pořádek. A že právě on je tím pravým povolaným není po poslechu jeho nové desky vůbec pochyb. Poddaní, poklekněte, Kool Savas je zpět!

V roce 1975 přišel na svět malej Savas Yurderi v německém městě Cáchy, jenže rodiče s tureckými kořeny chtěli zpět do vlasti, kam také zamířili. Jenže otec byl politicky nežádoucí, a tak nakonec skončil v rukou policie a byl odsouzen na pět let vězení. Matka se svým synem se tedy vrátili do Německa. Po vypršení trestu se všichni radostně setkali v Berlíně, kde také zakotvili. I v malém Yurderim se objevovala politická nespokojenost, což se projevilo na některých demonstracích proti neonacistům a protestům proti deportacím imigrantů. Chvíli na to začal i rapovat, ale kupodivu všech Němců v angličtině. Odkojen tamní kulturou vypadal jako exotický plaz v ještě exotičtější jazykové bariéře zaběhnuté scény. Obdobná image ho doprovázela i na cestě do Ameriky, konkrétně do Los Angeles. 

Pod pseudonymem Juks začal publiku chrlit své první pokusy o důstojný rap, který Německu v té době ještě dosti chyběl. V roce 1996 způsobila velký boom skladba Master sof rap, kterou se Savas spolu s Fumanschu a Justusem Jonasem dostali ještě více do podvědomí. Série partnerských projektů však nebyla stále to pravé ořechové, a tak se čekalo až do roku 2002, kdy doslova zasáhl celou svou zem debutem Der beste Tag meines Lebens. V tu dobu už Kool Savas dávno pochopil, že je třeba němcům prezentovat rap v rodné řeči, a pokud bude mít sílu, najde si cestu za hranice sám o sobě. 

Za svou dlouhou kariéru toho má Kool Savas mnoho za sebou, od několika desek po mixtapy a hojné spolupráce. Ostrá flow s dikcí nabízí něco netradičního, co už dlouhé léta u našich západních sousedů v jeho podání funguje, přesto se mu zatím nikdo nepřiblížil natolik, aby ho mohl imitovat, jako jsou zvyklí u nás tuzemští umělci. Savas vyhrál žebříčky prodeje u všech svých desek a několikrát získal i ceny Awards. Jeho prvního alba se prodalo více než 90 000 kusů a i jeho mixtapy se pohybovaly v top deset na německých hitparádách. Třetí a poslední deska Aura z roku 2011 získala v prosinci 2012 Impala Gold Award, což je ocenění pro nezávislé labely, které dokážou prodat více než 75 000 kusů některého alba. Aura nakonec překonala i 100 tisíc. Velmi úspěšný byl i projekt XAVAS s německým zpěvákem Xavierem Naidoo. Již za dva měsíce z pultů zmizelo 200 tisíc kusů. Ocenění sbíral Savas i v německé verzi MTV. Tenhle rapper je prostě po právu vládcem, i když někteří s tím nesouhlasí, což je ale v demokracii přirozené.

Nová deska Märtyrer byla mezi dravce vpuštěna pod hlavičkou Essah Media labelu 14. listopadu a obsahuje celkem čtrnáct stop s hosty jako Masta Ace, Tajai, Alex Prince nebo Tim Bendzko. Po několika podrobných projetích je jasné, že Savas vlezl do hlavy i mě a nejen dřívějšími skladbami LMS nebo King of Rap. Součástí nového tracklistu jsou velmi silné pecky typu Märtyrer nebo Neue Namen. Technicky brilantní autor stále řeže až struska z beatů lítá, přesto ale na pilu rozhodně násilně netlačí. Možná, že až místy trochu zvolnil. Album o řádné tonáži od samotného intra do posledního tónu zvěstuje tomuto dílu zřejmě titul "nejlepší". I u našich západních sousedů se na tom shodují, že Kool Savas pozvedl zase již sebou nasazenou laťku o něco výše.

Tracklist:

01. Intro (feat. Tim Bendzko)
02. Märtyrer
03. Es ist wahr / S a zu dem V
04. Zweifel und Bestätigung
05. Limit (feat. Alex Prince)
06. Matrix
07. 2 the Essence (feat. Masta Ace & Tajai)
08. Es rappelt im Karton
09. Rap über Rap
10. Summa Summarum
11. Neue Namen
12. Anekdote aus Istanbul (Skit)
13. Lang genug gewartet
14. Märtyrer (Remix)
15. Limit (Remix)
16. Neue Namen (Remix)
 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná