Opravdu jsou IAM z Marsu?

Po šesti letech je máme zpět. Marseillská věž, která by mohla v mnoha ohledech konkurovat pařížské Eiffelově. Letitá záruka kvality rapu, která za dobu existence delší než 20 let, prošla nejednou společnou deskou, mixtapem nebo spoustou sólových projektů. Právě u této tlupy se nám potvrzuje tvrzení, že staré železo do šrotu rozhodně nepatří.

Od roku 2007, kdy vyšlo jejich poslední album „Saison 5“, uběhlo už pěkných pár let. Za tu dobu se ale u IAM stala spousta zásadních momentů. V roce 2008 nadělili fanouškům, ku příležitosti 20-ti let výročí založení, velký DVD koncert pod širým nebem z Gízy pod velkými pyramidami, který vřele doporučuji, neboť jsem lepší DVD záznam od té doby asi neviděl.

Ještě téhož roku nastal další zásadní moment v životě této kapely. Po dlouhých letech působení se rozhodl opustit jejich řady Freeman. Odchod už byl na spadnutí zhruba od roku 2006, kdy se Freeman věnoval spíše sólovým projektům a dalším náznakem bylo i již zmiňované album z roku 2007, kde se podílel jen na čtyřech tracích. Důvodem byly již nepřekonatelné rozpory z Akhenatonem.

V roce 2011 bylo oznámeno vydání nového alba se známým italským filmovým skladatelem Ennio Morriconem na rok 2012. Z tohoto ambiciózního projektu nakonec sešlo a tak fanoušci vyhlíželi nové album marně. Na přelomu roků 2012/2013 vyšly za sebou dva mixtapy Assassins Scribes 1 & 2, které produkoval DJ Daz.

Konečně se dostáváme k jejich zatím poslednímu album s názvem „Arts Martiens“ (Umění marťanů), které dle názvu odkazuje na jejich rodnou Marseille, často přezdívanou planetou Mars. Album, které spatřilo světlo denní 22. dubna tradičně pod Def Jam Francie, je vytvořeno téměř ve vlastní režii a obsahuje 17 skladeb. IAM jsou po šesti letech zpět. O šest let starší, o šest let zkušenější a bez Freemana. Nahlédnete i vy do tajemství umění marťanů?

Tracklist:

 1. Spartiate spirit
 2. Les raisons de la colère
 3. Tous les saints de la terre
 4. La part du démon
 5. Benkei et minamoto
 6. 4.2.1
 7. Marvel
 8. Misère
 9. L’amour qu’on me donne
 10. Habitude (feat. Faf Larage)
 11. Mon encre, si amère
 12. Debout les braves
 13. Après la fête…
 14. Pain au chocolat
 15. Sombres manœuvres / Manœuvres sombres
 16. Notre dame veille
 17. Dernier coup d’eclat

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná