Nejdéle očekávané slovenské sólo album je venku. Ego se přiklonil k nejaktuálnějšímu zvuku

Debut člena jedné z nejzásadnějších slovenských adres se skloňoval ještě za papírových časů našeho magazínu. Během onoho čekání stihla Egova tvorba projít tolika proměnami, kolika prošel samotný hiphopový žánr. Ego totiž vždy pracoval s těmi postupy, které byly aktuálně fresh. A ve stejném duchu se nese jeho první regulérní album.

 
Zatímco Rytmus stavěl svojí kariéru prostřednictvím desek Bengoro, Král či Fenomén, Ego se držel na uzdě. Nedá se ale říct, že by někdy vedle svého profláklejšího kolegy upadl v zapomnění. Každý jeho samostatný track či featuring dokola oživovaly diskuze o jeho debutovém sólu. Ego se stejně jako Rytmo vždy držel aktuálních postupů a s tím se neustále tvarovala představa, jak by mohlo jeho první album znít.
 
Největší zlom v Egově kariéře znamenal letní singl Žijeme len raz z roku 2012. Když vaše skladba zazní i na diskotékách na dětských táborech, můžete si říct, že vaše tracky už pronikly opravdu všude. Na veleúspěšný videoklip navázal Ego trackem Zkus ma chápat, v jehož dobách se jevily diskuze kolem jeho desky nejreálnější.
 
 
Nakonec ale zůstalo na dalších pět let ticho po pěšině. Respektive se Ego soustředil téměř výhradně na tvorbu videoklipů. Některé skladby zůstávaly poplatné době, jako to bylo v případě tracků Nezávislost, Každý deň či Neriešme. Jiné budily kontroverze, přičemž šlo většinou o spolupráce s interprety, jejichž prezentace byla pro publikum (v souvislosti s tím, na co bylo od Ega zvyklé) příliš vyzývavá. Příkladem za všechny může být Aless nebo Haha Crew.
 
Ego zůstane pravděpodobně ještě dlouho v našich končinách rekordmanem, jenž dokázal bez většího problému postavit naprosto solidní kariéru bez jakéhokoli vlastního releasu, nepočítám-li tvorbu Kontrafaktu nebo jeho mixtape, vzniknuvším v dobách kolem úspěšného singlu Žijeme len raz. Bylo až zarážející, jak přirozeně a bez většího hypu nakonec dorazilo v roce 2017 jeho první sólové album Precedens.
 
 
V těch posledních pěti letech nebylo možné prakticky vůbec předvídat, jaký videoklip Ego zrovna vypustí - jestli to bude party track, rapový song nebo popová skladba. Když se ale posluchač podívá na guestlist, dokáže trochu věštit výsledný zvuk alba. Na desce samozřejmě nemohl jako host chybět Rytmus. Majk Spirit a Pauie Garand už také patří k zavedeným stálicím, jejichž přítomnost zas tak nepřekvapí. Ben Cristovao nebo Gyza také nejsou nijak překvapivými hosty. A s Tomim spolupracoval Ego už v minulosti. Výsledný zvuk alba ještě dokreslují hosté jako Yzomandias, Lvcas Dope či Egovo oblíbené Haha Crew
 
Z guestlistu je patrné, že na starou školu se na Precedensu určitě vzpomínat nebude, což potvrzuje i první poslech. Kdo si oblíbil Egovu silně experimentální flow, jíž testuje už několik let, tady se nabaží do sytosti. Příkladem za všechny je text skladby Ideme ďalej, kde Ego ztvárňuje slovo "Ideme" spíš jako zvukový efekt než jako součást hlubšího textu. Například track Kým sme spolu, nikdy nebudeme sami ale obsahuje v závěru i silnější výpověď. 
 
 
Hudební složka alba koresponduje se současnými trendy, jež se projevují prakticky v každé stopě. Máme tu party skladby Ako to cítíš, kterou hudebně zaštítil Tomi Popovič a Je nám to úplne jedno s hudbou Petera Šímy. Víc halucinogenní sound nabízí tracky Flexim ako Gott s Dalybovou produkcí či Kým sme spolu, nikdy nebudeme sami od Roberta Buriana. Hardcore rapoví fans si jen těžko oblíbí kytarový podmaz bez bicích v písni Keď prídem domov (Prepáč).
 
Z prvního poslechu je zatím patrné, že se album Precedens nemusí stydět si napsat na cover ročník vydání s datem 2017. Ten kdo Ega dosud neznal, ho v nadcházející sezóně určitě nemine. Kdo točí Egovy skladby už od prvního alba KF a nenašel si cestu k jeho kondici z posledních let, nejspíš těžko změní po poslechu alba Precedens názor. A význam podtitulu alba? Ten podle slov autora odhalí posluchači poté, co začnou ostatní interpreti Egovy postupy užité na desce kopírovat.
 
Album Ego - Precedens právě vychází.
 
 
 
Zdroje: ego fb fan page, rukahore.sk

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná