RUKAHORE_SHOP_BANNER

Na Eminemově LP Revival mělo být něco pro každého. Pro hiphopové fans v něm ale není téměř nic

Eminem už nedělá hip hop. Dělá pop. Minimálně k tomu prvnímu se doznal už na svém LP Recovery z roku 2010. Přesto, když vydal o tři roky později Marshall Mathers LP 2, cítil jsem z něj díky songům jako So Much Better, Brainless nebo Groundhog Day jistý kompromis mezi výše zmíněnými žánry. Teď dorazilo Eminemovo deváté LP Revival, které jde ještě zatvrzeleji cestou vyšlapanou na LP Recovery.

 
Po úspěšném, ale pro mnohé fans rozporuplném, Marshall Mathers LP 2 z roku 2013 pracoval Slim Shady se zbytkem své tlupy na kompilaci Shady XV, jež byla ve výsledku celkem slušnou a po delší době hlavně hiphopovou poctou patnáctileté existenci Shady Records. Eminem občas hostoval, freestyloval, přičemž asi největší pozornost vzbudilo několik jeho tvrdších "zhodnocení" práce Donalda Trumpa. Jedno z nich využil Marshall Mathers k ohlášení nové nahrávky.
 
Ta nese podtitul Revival a obsahuje devatenáct čerstvých skladeb. Rozruch zatím vyvolali, spíše než singly Walk on Water a Untouchable, hosté alba. Už zveřejněný guestlist, obsahující převážně zpívající popové miláčky mainstreamu (Ed Sheeran, Alicia Keys, X Ambassadors, Pink atd.) vzbudil pozdvižení. Hiphopoví fans prskali jak vzteklé kočky a ti, kteří se počítají za víc hardcore fans, jen opovržlivě komentovali seznam hostů flegmatickým: „A co jste čekali? Eminem už nedělá hip hop."
 
 
„Makal jsem na tom něco přes rok. Víte, jak to je - děláte songy, a jak děláte pořád nové, ty starší stárnou a nakonec je vyhodíte. Je to reflexe toho, kde momentálně jsem, ale snažil jsem se o určitou rozmanitost. Snažil jsem se udělat od všeho trochu pro každýho," cituje Emovo vyjádření k desce magazín 2dopeboyz.com.
 
Z prvního poslechu se zatím zdá, že se naplnil můj odhad z minulého týdne. Eminem na novém albu za asistence oblíbenců mainstreamu hovoří o své úspěšné kariéře a neúspěšném osobním životě. Mluví se o Mathersově rodině, Trumpově Americe, rasové nešnášenlivosti a dalších tématech. Kromě toho, jeho nové LP snad ani nemohlo být už víc radio friendly. Na desce je méně sprostých slov, než na kterémkoli Mathersově dosavadním releasu. To nemusí být nutně na škodu, vzhledem k hudebně popové šabloně ale deska ztrácí jeden prvek, na němž hiphopový žánr stojí - realismus.
 
I vyjádření samotného rodáka z Missouri o pár řádků výše nasvědčuje tomu, že Revival chce být jednoduše líbivé. Dokládá to například spolupráce Need Me s P!nk, která by seděla spíš v diskografii osmatřicetileté zpěvačky. Podobně je na tom spolupráce Like Home s Aliciou Keys. Do zvuku kytar a popových bubnů zandavá po Eminemově boku zpěvák Ed Sheeran - další pro hiphopové fans nezáživné kolabo. Korunu všemu nasazuje track Remind me, jenž je předělávkou jinak právem kultovní skladby I love Rock n roll od Joan Jett & The Blackhearts.
 
Když odhlédneme od silně popového přesahu alba, jemuž najednou nedokáže konkurovat ani Emovo kolabo s Lil Waynem v předělávce diskotékového hitu No Love na albu Recovery, měl by tu mít Eminem něco i pro mě jako hiphopového posluchače, když to tvrdí v prohlášení. Co na nás tedy zbylo? Mám-li je v tracklistu vůbec poznat, půjdu po stopách těch, které se netváří tak přístupně rádiovému vysílání. Vypadly mi tu skladby Belive a Chloraseptic, jež pracují s momentálně oblíbenými postupy. Pak je tu například dirty věc Framed, kde Shady nasadil aktuálně populární mírně hýkavou flow, která vyniká hlavně v refrénu. Hiphopovou záležitostí, lehce evokující časy The Eminem Show a věnovanou Eminemově dceři Hailei, je melancholický banger Castle.
 
 
Eminem se evidentně snažil sestrojit desku, kde by si každý našel "to svoje". Je tu evidentní snaha oslovit masy a vzhledem k tomu, že singl Walk on Water už hraje každou druhou hodinu v rádiu v kdejaké samoobsluze, se to nejspíš podaří. Odtud už není daleko k tomu dát za pravdu posluchačům, kteří nazývali Emovu hudbu po shlédnutí tracklistu jako tzv. world music. Z prvního poslechu se zatím zdá, že minimálně hiphopová část publika to, co chtěla, nedostala téměř vůbec.
 
Je celkem na místě si položit otázkou, kterou si ve svém komentáři položila i redakce magazínu hiphopdx.com v narážce na veleúspěšný starší singl Not Afraid: „To se Eminem bojí udělat čistě hiphopové album?" Naše redakce desce věnovala, vzhledem k vysokým očekáváním, víc prostoru než jiným nosičům. Nakonec ale doporučuji se podívat po něčem z jiném, třeba z přehledu prosincových releasů, který pro vás připravil RingMan.
 
Neznamená to ale, že zrovna vám nové LP Revival neudělá radost. Ukázky skladeb si můžete poslechnout v přehrávači pod článkem. Celé album kontrolujte po rozkliknutí přehrávače.
 
 
Zdroje: 2dopeboyz.com, hiphopdx.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná