Lyrika je důležitá i v roce 2017. KRS a jeho nové album je toho živým důkazem

Knowledge Rules Supreme Over Nearly Everyone. Jméno delší než dubajský šejk. Vědomosti větší než Alexandrijská knižnice. Technika rapu, kterou závídí i mladé generace. The world is MIND. Svět je mysl. Učitel promluvil nečekaně, ale k věci. Jaké je nové album jedné z ikonických postav hip hopu?

KRS nikdy nebyl emceem, který by rapoval, jen proto, aby rapoval. Každý z jeho textů je odkazem a apelem na současnou generaci. Od začátku devadesátek je Učitel relevantním emceem a zásobuje svět svou nekonečnou škálou vědomostí. Vydává alba jak když tiskne a tudíž si s rozsáhlým promem nedělá moc hlavu. A tak se na stůl dostal i poslední počin, The world is MIND. Neohlášen, neočekáván, ale o to více vítán.

Kris si po své obhajobě znásilnění a pedofilie, které se měl dopustit Afrikka-Bambaataa, rozhodně moc nových fans nezískal. Spíše naopak, ztratil i některé, co měl. Možná i proto bylo kolem vydání nového alba minimum informacií a žádné promo. KRS však pořád dokáže překvapit a i zatrpklý, zahořklý bývalý fanda musí uznat, že nová placka má obrovský potenciál. Na lyrickou nálož a vzdělávání ve verších jsme zvyklý, KRS však posílá i své flows do nového levelu a pracuje s beatem velice umně. Skladba Keep Clickin', kde vzdává hold jihoafrickému klikání v řeči je naprostým skvostem. Klasické boombapové pecky nechybí taky - Fuck this, nebo Keep Flowin' uspokojí i nejnáročnější uši.
Avšak otazníky nad našimi hlavami nechává skladba Hip Hop Speaks From Heaven, kde KRS vzdává hold mrtvým emcees. Bohužel, zdá se, že ani Pán Učitel nemá ve své látce jasno. Vzdává totiž hold Ad-Rockovi z Beastie Boys, který je ale zdráv a naživu. Umřel samozřejmě MCA. Ukázka zde:

Like a late fog in the mist
I see King Ad-Rock and rest in peace Nate Dogg
Their names and their natures will last … When it comes to Hip Hop
Here’s the lesson
Start praising your own people
Hip Hop speaks from heaven

Produkčně se album opírá o polského producenta, který si říká Mlody. Beaty, které dodal jsou však světové úrovně a Polsko opět potvrzuje, že je nadčasovou zemí v rámci hip hopu jako celku.
Je nutno podotknout, že moderní kanály pro streaming hudby, jako Spotify, Deezer nebo iTunes rodákovi z Bronxu nic neříkají, takže k nové placce vede cesta přes Bandcamp. Jestli se KRS vrátí do populárnější roviny neni jasné. Avšak jeho přehmat kolem Beastie Boys rozhodně neprojde nepovšimnut.

Tracklist:

1. Show Respect
2. Same Shit 
3. Keep Clicking ft. Shai
4. Out For FAme
5. My Dreams
6. Fuck This ft. K.O.D.
7. Don't Ever Stop ft. Janiece
8. RAW B.E.A.T.
9.You Ain't Got Time
10. No Problem
11. You Like Me
12. Put Ya Ones Up
13. Keep Flowin'
14. Hip Hop Speaks From Heaven
15. The World is MIND

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná