Legenda Aggro Berlín ožívá s novou deskou Retro

Pokud někdo sleduje německou hip-hopovou scénu a nepozná pojem Aggro Berlin, je to jako byste chtěli přeplavat kanál La Manche a uměli jen splývat s velkou polystyrénovou destičkou. Nejznámější stáj v dějinách tamní scény vyvrhla na trh jména, ke kterým se posluchači modlí víc jak muslimové v mešitě. Někteří o sobě dávají vědět pravidelně, ačkoliv již třeba nemají ani zdaleka tolik co nabídnout, jiní pečlivě vyčkávají ve stínu, aby pak vylítli s čerstvou mízou v žilách a chutí porvat se o kus svého štěstí. Kam lze zařadit legendární jméno B-Tight?

Svou slávu už má tento label za sebou, když dveře definitivně uzavřel dveře roku 2009 po velmi úspěšné éře, která čítala okolo stovky vydaných nosičů. První dvě jména, které tento gigant pozřel, byli Sido a B-Tight, které zakrátko následoval i Bushido. První dva patří k ikonickým tvářím německé scény a sehranost jim nelze upřít ani ve filmu Blutzbrüdaz, který by měl být ve složce „viděno“ snad u všech nositelů rovných kšiltů na starém kontinentu. Zatímco většina německých prvoligových hráčů má kořeny na Blízkém východě, B-Tight se do Berlína dostal z Kalifornie, odkud pocházel jeho otec. Rodným jménem Robert Edward Davis chtěl být původně basketbalistou, ale po zranění nohy byla jeho kariéra v troskách a další jasný směr viděl v rapu.

První koketování je zaznamenáno jen na kazetách, na kterých se objevuje i jeho spolubydlící Sido. Tehdy doma tlačili na pilu na starý magič pod názvem Royal TS a pokud vás zajímá tehdejší doba a možnosti v Německu, již zmiňovaný film Blutzbrüdaz vám vše objasní. V roce 2001 se stal součástí Aggro Berlín. Tehdy už měl za sebou několik úspěšných nahrávek a obklopil se lidmi, kteří vykazovali také potenciál. Jedním z nich byl Sido, který patří k hlavním postavám i v současnosti, dalším je například Tony D. Že stará pouta jen tak nepřetrhneš, dokazuje i fakt, že oba jsou hosty na jeho nové desce „Retro“

Tím však výčet velikánu tamní scény v tracklistu nekončí. Svůj part přidali například i Eko Fresh nebo Frauenarzt či z Rakouska zavítal i Nazar. „Retro“ spatřilo světlo světa 9. ledna pod záštitou Raid Records a obsahuje čtrnáct poctivých skladeb. Autora zcela jistě nelze zařadit mezi vyhaslé tváře, neboť jeho návrat po třech letech zní vskutku triumfálně. Silné skladby s elitou v řadách hostů dotvářejí skvělou atmosféru, která zaujme i německého jazyka neznalé. Po nevalném experimentu s live bandem je tu opět v plné síle a věkem, kdy moudrost může obecenstvu ventilovat s vtipem a bezstarostností jemu osobitou. 

Tracklist:

01. Nummer Einz
02. Eazy (ft. Sido)
03. Pusher
04. Krasse Männer (ft. Nazar)
05. Wer will was machen
06. König der Rapper
07. Heisse Ware (ft. Tony D)
08. Feuerkugeln
09. Helden (ft. Kontra K, Blokkmonsta & Karate Andi)
10. Hood Couture
11. Beef (ft. Eko Fresh)
12. Immer Wieder Montags
13. Es War Einmal
14. Retro (ft. Vokalmatador, Frauenarzt & MC Bogy)
 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná