Král finské scény si na novou desku nepozval jen Snoop Dogga

Země tisíce jezer do Evropy nedováží jen finskou vodku, nýbrž i zajímavý rap. Ugrofinská jazyková skupina sice pro většinu posluchačů představuje nepřekousnutelnou jazykovou bariéru, to však neznamená, že se v této severské zemi neumí interpreti chopit díla s grácií. Z minulosti by se vám možná vybavilo jméno Bomfunk MC´s, v posledních letech však na trůnu stojí Elastien, který tento rok přináší nové album obsahující hvězdu s velkým H.

Čtyřiatřicetiletý Kimmo Juhani Ilpo Laiho se už hezkých pár roků nemotá jen kolem rapu. Rapper a hudební producent, který vlastní největší finskou nahrávací společnost Rähinä Records, ve své zemi namlouvá i animované filmy. Vidět jste ho mohli mezi porotci v tamních hudebních soutěžích nebo i v seriálu Vain elämää. Otec hip-hopové kultury ve Finsku měl do tohoto roku na svém kontě již čtyři zajímavé desky, ta poslední je opět trochu odlišná, více hudební a procítěná. Elastien je tvor, který může vykročit bez strachu za hranice žánru, aniž by se musel bát, že bude ukamenován cizím nebo tradičním publikem. 

K hudbě ho dostala jeho rodina, což se zásadně projevilo na jeho tvorbě. Již v sedmi letech dostal od otce tvrdou školu, po které si oslovil tajemství ovládnutí kytary. V jedenácti pro změnu tancoval break dance. Po dokončení základního vzdělání začal na papír črtat první texty. Klíčovým momentem bylo setkání v Helsinkách s člověkem, který si v tamních kruzích říká Iso H. Společná řeč dala za vznik dnes již legendární formaci Fintelligens, o kterou mělo kolem roku 2000 zájem nejen Sony Music.

Elastien měl ve své občance teprve osmnáct let, když podepsal svou první nahrávací smlouvu a první album Fintelligens bylo ihned zlaté. Sólové ambice potvrdil v roce 2004 svým debutem Elaksis Kivi. O jedenáct let později je Elastien mnohem vyspělejší a své monopolní postavení dokládá novou deskou Iso Kuva, která vychází v dubnu tohoto roku pod hlavičkou jeho stáje Rähinä Records. Stopáž o jedenácti kusech obsahuje zaoceánskou legendu Snoop Dogga nebo vokálové krajany Robina a Jussi Valuuttovou

Tracklist:

01. Eteen Ja Ylös 03:38
02. Kaiken 03:20
03. Koko Yö Feat. Snoop Dogg 02:52
04. Super 03:24
05. Iso Kuva 03:39
06. Tuulettaa 03:30
07. Veri Vetää 03:18
08. Vahva Feat. Robin 03:40
09. Bumerangi 03:07
10. Kaikki Käy Feat. Jussi Valuutta 04:08
11. Mikään Muu Ei Merkkaa 04:54
 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná