Kendrickovi pomohli s novým albem 9th Wonder, Alchemist ale i Rihanna a U2

Lamarův debut Good kid, m.A.A.d city byl lákavý, přitažlivý příběh o hodném klukovi z divokého Comptonu s popovými konturami. Následující deska To Pimp A Butterfly vysoko nasazenou laťku ještě překonala formou téměř filmového, poutavého vyprávění, které hudebně odkazovalo na všechny možné směry černošské hudby. A třetí album Untitled & Unmastered vzniklo více méně neplánovaně z odstřižků předchozího počinu. Ve starším rozhovoru pro hiphopdx.com později Kendrick poznamenal, že čtvrté album bude opět úplně jiné.

 
Těžko uvěřit, že od vydání Untitled & Unmastered uplynul teprve rok (byť byl jen výběrem střípků, které se nedostaly na To Pimp a Butterfly) a K-Dot cpe do přehrávače novou placku. Ta nese název DAMN. A i když se hudebně i lyricky liší od výborně pojatého "příběhu" z To Pimp a Butterfly, Top Dawg a Dr. Dre pořád sedí na židlích výkonných producentů.
 
Zvuk alba DAMN není tak robustní jako v případě posledních dvou projektů. Kendrickův rap se po výpravě mezi žánry a podžánry černošské hudby vrací do prostředí přímočařejších trapových beatů ale i muzikálnějších tracků. Útržkovité vyprávěcí vsuvky, dávající komplexní význam až po poskládání na konci stopáže, tentokrát chybí. Přesto ale není hudební pojetí desky nijak laciné. Je skromnější co do palety využitých hudebních nástrojů a častěji se dostává ke slovu role samplingu nebo jen špinavého střihu skladeb.
 
 
Je tu například úvodní banger DNA, který bude šlapat na koncertech, ale i harmonické skladby jako YAH, FEEL, FEAR nebo PRIDE s Annou Wise. V závěru přiklusá 9th Wonder, jenž využívá v příběhovém tracku DUCKWORTH sampl z písně Be Ever Wonderful od Teda Taylora hned několika způsoby. Instrumentál songu LUST zase zajímavě pracuje s reversovanými bubny, přičemž se neustále pozvolna proměňuje. Dá se říct, že album DAMN je z větší části zároveň rapem a zároveň hudbou pro odpočinkový poslech.
 
Vokál Anny Wise či muzikantské skills Terracea Martina ustoupily do pozadí. Na druhou stranu tu máme neokoukané spolupráce s lidmi jako Alchemist, BadBadNotGood, 9th Wonder nebo Bekon, jenž má většinový podíl na konečném zvuku desky. K tomu připočtěte featuring s Rihannou nebo irskou rockovou kapelou U2 a máme tu opět koktejl namíchaný z ingrediencí, jež byste nečekali pohromadě v jednom rapovém poháru.
 
 
Stroze pojatý, ale všeříkající, cover připravil i tentokrát Vlad Sepetov. Podle něj je titulní fotografie křiklavá a neomalená, na rozdíl od To Pimp A Buttefly se ale nesnažili autoři o politický rozměr obalu. I tak už ale Kendrickův stoned obličej insiroval řadu meme obrázků.
 
Kladné ohlasy zatím přicházejí ze strany kritiků i fanoušků. Britský deník The Guardian dal desce absolutní hodnocení a webová stránka Metacritic, sledující celkový průměr většiny recenzí, přičítá DAMN. neuvěřitelných 98 %.
 
Album Kendrick Lamar - DAMN. právě vychází. Venku je singl Humble.
 
1. BLOOD.
2. DNA.
3. YAH.
4. ELEMENT.
5. FEEL.
6. LOYALTY. (feat. Rihanna)
7. PRIDE.
8. HUMBLE.
9. LUST.
10. LOVE.
11. XXX. (feat. U2)
12. FEAR.
13. GOD.
14. DUCKWORTH.
 
Zdroje: genius.com, pitchfork.com, billboard.com, zdroj obrázku: youtube.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná