Inventura v Dirty Decibels přinesla třicítku instrumentálů nejen od Cunninlynguists

Atlantský producent Kno z kapely Cunninlynguists patří k nejnedoceněnějším muzikantům, jež si začali na začátku milénia tykat se samplingem. Ač vyzbrojen jedinečnými psychedelickými samply se Kno v průběhu let nezařadil mezi žánrové legendy. Těžko říct, jestli ho o tento status připravila agrese mainstreamové tvorby v téže době nebo za to může huloškoidní směřování jeho instrumentálů.

 
Ačkoli se Kno v minulosti několikrát vyšvihl jako MC (na deskách Cunninlynguists i na svém sólu Death Is Silent), jeho prioritou byla především instrumentální tvorba. V minulosti jsme psali například o vokálním projektu To Dust s triem Dane Ferguson, Zoe Wick a Anna Wise ze Sonnymoon. V loňském roce jsme pak přivítali společné EP Phantom Limbs se Sadistikem
 
Žádný z těchto projektů (včetně posledního dílu mixtapu Strange Journey vol. 3) však neobsáhl čistě instrumentální verze skladeb, jež bylo u Dirty Decibels dobrým zvykem k deskám přikládat. Atlantský rodák se nyní rozhodl fanoušky vyslyšet a posílá ven instrumentální album Bones.
 
Deska stojící na stejném konceptu jako Knoovy prastaré Excrement Instrumentals 1-5 o úctyhodné stopáži 32 stop přináší jak vybrané instrumentály z projektů Strange Journey vol. 3, To Dust a Winterfire EP, tak dosud neslyšené kousky. Přesto podle názvu trochu předpokládám, že se jedná spíš o výběr toho nejlepšího ze starých šuplíků.
 
 
Ačkoli se pokládám za fanouška tvorby CL, nemohu se v případě Knoa touhy po nějaké změně. Jeho beaty nebyly nikdy o kvantitě, v posledních letech se mi ale zdá zvuk jeho bubnů repetetivní a oproti starším kouskům méně sofistikovaný. A psychedelický rap má již v roce 2016 mezi posluchači menší slovo než v dobách prvotiny Lynguistics. Přesto závěrečná stopa Quite Humerus svým rytmickým pojetím ukazuje, že si Kno tuhle potřebu uvědomuje. 
 
Inovací nemám na mysli to, aby začal Kno sázet psychedelické samply do beatů o 50 bpm, jako je tomu dnes. Spíš doufám ve větší robustnost a klidně i více nástrojových skladeb na úkor samplovaných. Právě z opakujících se postupů usuzuji, že dosud neslyšené bubny nevznikaly cíleně pro projekt Bones. Na druhou stranu by byl podobný krok o rekapitulujícího producenta logický a navíc máme málokdy možnost si vychutnat tak jedinečnou esenci v celistvém balení. 
 
Pro fanoušky není bez zajímavosti, že projekt Bones vychází v limitovaných edicích na CD, audiokazetě a barevném vinylu. 
 
 
Zdroje: 2dopeboyz.com, dirtydecibelsrecords.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná