Hip hop je prý dnes asi jediný styl populární hudby, kde ještě lze přijít s úplně novým soundem...

Je to stále jen pár dní, co vyšlo Lipovi druhé sólové album "O duši", jimž navázal na svůj debut z roku 2012 "Víc než hudba", kterým se zapsal do povědomí široké veřejnosti a ze kterého pochází i megahit „Ležím v tvé blízkosti“ s hostující zpěvačkou Debbi.

 
Čekání na druhé album si člen vyprchávajících BPM vyplnil ještě rádiovým hitem „Do města přišla zima“, na kterém mu vokálně hostovala mladá zpěvačka Kateřina Marie Tichá a internetovým singlem „Pořád jen to svoje“ (oba klipy nasbíraly na české poměry úctyhodný jeden milión zhlédnutí).
 
Album „O duši“ je zásadním posunem v Lipově hudební tvorbě, a to jak po stránce textové, tak především po stránce hudební. Producentské trio Martin Ledvina, ODD a Lipo zvolilo netradiční přístup v zásadě k dnes již konzervativnímu žánru. 
 
V prvním singlu z alba, v sociálně laděné baladě „Město co spí“, se objeví pro hiphop netradiční spojení operní zpěv (mezzosopranistka Ester Pavlů) spolu s výrazným partem tahací harmoniky. Celé album prostupuje někdy až experimentální přístup, a to počínaje Kühnovým dětským sborem v refrénu písně „Všechno má svůj čas“, až po překvapivé použití živých zvuků indického sitar, steel kytary nebo jazzových trumpet. 
 
 
Ve funky songu „Plameny“ se zase nečekaně objeví jako host Tereza Černochová a v kytarovém druhém oficiálním singlu z alba „Kruhy“ hostuje talentovaná zpěvačka Yanna. Dalším překvapením je violoncello v podání Terezie Kovalové ve skladbě „Hlubiny“.
 
Producent Martin Ledvina ke vzniku alba říká: „Hip hop je dnes asi jediný styl populární hudby, kde ještě můžete přijít s úplně novým soundem. V jedné písni kombinovat věci, které před vámi ještě nikdo nezkombinoval, a tím mantinely významu slova ʹpíseňʹ rozšiřovat. Při tvorbě alba jsme napínali hranice vlastního vkusu, opírali jsme se o kořeny hudby jako takové, a to v celé jejich šíři a hloubce, od baroka až po ten nejsoučasnější beat. Zároveň jsme nechali naši vlastní fantazii jet svobodně na stodvacet procent. Pomyslné břehy alba tvoří dva singly – „Město, co spí“ a „Kruhy“. Mezi těmito břehy na vás čekají hloubky, výšky, příběhy a obrazy, tvrdá realita i její nejčistší umělecké odrazy...“
 
Tracklist:
1. O duši - Prolog
2. Město co spí ft. Ester Pavlů
3. Hlubiny ft. Terezie Kovalová
4. Kruhy ft. Yanna
5. Vím, že jsi tam někde
6. Sen
7. Plameny ft. Tereza Černochová
8. Poslední údolí
9. Všechno má svůj čas (Lipo & Kühnův dětský sbor)
10. O duši - Epilog
11. Pořád jen to svoje (bonus)
 
 

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná