RUKAHORE_SHOP_BANNER

Undergroundové legendy v kanadských beatech? ChanHays stvořil boombapový monument

Kanada, ač v mnoha ohledech podobná svému severoamrickému sousedovi, jemuž vděčíme za zrození rapového žánru, nemá mnoho boombapových velikánů. Pokud nepočítáme například producenty MoSSe nebo Marca Pola, zůstává prvenství v USA. Přesto se v kanadském městě Halifax mohla v posledních letech zrodit nahrávka, jež by co do počtu přítomných undergroundových legend, mohla sloužit za kroniku boombapového žánru.

 
Seznamte se s ChanHaysem. Rodák z města Halifax je součástí tamní scény již od začátku milénia, kdy působil s nepříliš profláklou partou Something Good, s níž nahrál několik desek. Jeho poznávacím znamením jsou našláplé bubny, samplovaná smyčka a scratch. Boom bap v tom nejpoctivějším slova smyslu.
 
ChanHays se před několika lety rozhodl své parťáky opustit, aby se oprostil od lokální scény. Chtěl své beaty ukázat světu a pracovat s těmi, jež dlouhá léta sám uctíval. A po několika letech příprav, komunikace a nahrávání se dočkal výsledku v podobě producentského alba Here. „Je tam souvislost mezi skladbami a zařazenými umělci. Jsou to MCs, kterým jsem fandil a myslím, že se mi jim to podařilo po těch letech oplatit," cituje ChanHayze server Massappeal.com.
 
Pro čtenáře je lehce únavné číst v článcích obsáhlé seznamy hostů za mikrofonem. Na ChanHaysův debut se však vrhlo tolik legendárních MCs, že jejich kompletní výčet nemůže nudit nikoho, kdo to myslí s hip hopem vážně. Nechybí samozřejmě domácí kanadská smetánka jako Saukrates, Ghettosocks, TaiChiChi.
 
 
Z kolébky boombapu se pak na desce Here angažovali (zkuste počítat) Pharoahe Monch, Ras Kass, Masta Ace, AG, Skyzoo, Phat Kat, Fat Ray, Guilty Simpson, The Cool Kids, Roc Marciano, Ill Bill, Supastition, One Be Lo, Homeboy Sandman, John Robinson, eLZhi, Torae, Rapper Big Pooh, Ruste Juxx, Cormega, Edo G, Reks či Erick Sermon. Uf. Taková konstelace hvězd na rapové obloze už dlouho nezazážila.
 
ChanHaysův přístup k samplování je dost konvenční (a kvůli tomu také postrádají jeho beaty specifičtější ráz), vyniká však schopností výběru zajímavých bicích, i když i tam se najdou výjimky. Například ve skladbě Horn Play zazní přes jinak chytlavý sampl neuvěřitelně provařené (a nepříliš vkusně položené) perkuse tamburíny a cimbálu.
 
Naopak skladby jako Running se Skyzooem a Elzhim či Diamonds s Toraem a dalšími rozhodně stojí za pozornost. Stejně tak kousek Freedom, jehož téma vhodně koresponduje s názvem desky jednoho z hostů (Edo G, jenž vydal před nedávnem album FreEDOm) patří k piecům, které si budete chtít pustit znovu. Jen otázka, jestli vás nepřítomnost nějakých specifičtějších postupů přesvědčí k dalšímu poslechu i za měsíc nebo za rok. Píle, s jakou ChanHayz přivedl za mikrofon takto ohromující mančaft, ale stojí za pozornost.
 
Album ChanHays - Here si můžete poslechnout pod článkem.
 
 
Zdroje: massappeal.com, bandcamp.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná