Umírající boom bap? V podání Rekse a Ras Kasse nikoli

Co si budeme nalhávat, věhlas boom bapu i přes jeho nesmrtelnou pozici ve vývoji hiphopové hudby v posledních dvou letech silně opadl. Boombapové desky vycházejí stále méně, počet nově příchozích MCs a producentů se ztenčuje. O to silněji vyzní pro fans žánru zpráva, že zámoří přivítalo v jednom dni hned dva zajímavé releasy dvou undergroundových legend a dokonce na obou pobřežích.

 
Nedávný úspěch De La Soul, jež vydali album And The Anonymous Nobody, které je zároveň prvním releasem po dvanácti letech (pokud nepočítáme odskok v podobě First Serve z roku 2012), možná trochu zpochybňuje můj dramatický úvod. Pos, Dave a Maseo startovali se svou dlouho očekávanou novinkou na první příčce žebříčku magazínu Billboard, což se jim podařilo naposledy v roce 1989 s debutem 3 Feet High and Rising
 
Posluchači tedy na žánrově důležitá jména stále slyší, i když v tomto případě tvoří velkou část tlupy samozřejmě spíše pamětníci. S vydáním And The Anonymous Nobody vznikl také dokument De La Soul Is Not Dead v produkci Mass Appeal zabývající se podrobněji začátky, úspěchy a dalším vývojem nezapomenutelné bandy.
 
I přes podobné úspěchy je ale rozdíl patrný. Hip hop, jak jsme jej v poslední dekádě znali, se pod vlivem stále větší komercionalizace změnil spíše v rapování do elektronické taneční hudby. Mezi beaty o rychlosti 90 bpm proniklo s konečnou platností klubové tempo o 140 bpm. Jestli je to dobře nebo špatně, si rozeberme jindy. Chci tím spíš upozornit na myšlenku, že bychom si měli desek s dnes již oldschoolovou linkou více vážit, přičemž malý svátek zažili boombapoví fans 9. září, kdy vyšly hned dvě zajímavé a obsahem natřísklé novinky.
 
 
Začněme na východě. Po předloňské desce Eyes Watching God posílá svůj nový disk Corey Isiah Christie aka Reks. V tomto případě se však jedná rovnou o dvojalbum s názvem The Greatest X (vysl. The greatest unknown). A při pohledu na tracklist pochopíte, že devětatřicetiletý autor bere nový piece ve své diskografii zatraceně vážně.
 
Kromě massachusettského rodáka se na albu objevila celá plejáda hostů jako Termanology, Guilty Simpson, R.A. the Rugged Man, oba členové Cali Agents, R.A. the Rugged Man a další. Hudbu produkovala silná sestava Large Professor, The Alchemist, Statik Selektah, Nottz, Apollo Brown, Black Milk, Buckwild nebo kanadský MoSS. Samotná stopáž se drží receptů, na něž jsme u jednoho z nejzajímavějších undergroundových jmen zvyklí, nechybí však ani nová škola. Co se zvolených témat týče, doporučujeme kousky jako LL Cool J nebo Yesterday/Today/Tomorrow.
 
Album "Reks - The Greatest X" streamujte níže.
 
 
Dvojalbem bychom mohli nazvat i čerstvý zářez kalifornského Ras Kasse. I když jeho nový release nese název Intellectual Property, krčí se za ním také důležitá zkratka SOI2, jež odkazuje na pověstný debut Soul On Ice z roku 1996. Trochu předčasná oslava dvacátého výročí desky se odehrává ve druhé polovině stopáže. V té první se dvaačtyřicetiletý autor snaží dívat hlavně do budoucnosti.
 
Na desce se jako hosté předvedli RZA, A-F-R-O, Bun B, O.C., Torae, General Steele a ze šuplíku se podařilo vytáhnout i starší sloku loni zesnulého Seana Price. Kdo si oblíbil jeho kolabo Blasphemy s Apollem Brownem z roku 2014, může se i v tomto případě těšit na spolupráci s detroitským producentem. Instrumentály přispěli také Snowgoons, DJ Lethal a Statik Selektah.
 
Album "Ras Kass - Intellectual Property SOI2" můžete slyšet pod článkem. Takže čím začneme? Ras Kassem nebo Reksem? Nebo to dáme na přeskáčku?
 
 
Zdroje: 2dopeboyz.com, hiphopgods.com, ambrosiaforheads.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná