Sci-fi rap v českém znění? Nabízí ho Podpultura s Karaoke Tundrou, Krudanzem a dalšími

Když se řekne sci-fi rap, vybavím si výběr hvězdné pěchoty v podobě českých ryze internetových MCs. Kdo se ale setkal na jaře letošního roku s projektem Labyrint, jenž má na svědomí trio ACiD Prince, Gruzo a JPQ, fungující pod názvem Podpultura, našel si jeden ze snesitelnějších výkladů pojmu.

 
Ačkoli se trojice vozí v tuzemském rapovém kolotoči poměrně krátkou dobu, stihla v minulosti spolupráci například na mezinárodní kompilaci X Change nebo na alternativním albu Futurologický kongres z rukou Karaoke Tundry. A členové Podpultury? ACiD Prince během svého působení vystřídal početné množství pseudonymů, Gruzovy beats jsou téměř výhradně elektronické a silně alternativní, navíc s nálepkou desetiletých zkušeností a JPQ se věnuje freestylu a vydávání mixtapů.
 
Za návykový bych jejich rap zatím neoznačil. ACiDovy texty ani Jeanova flow nejsou v dnešní době ničím přelomovým, jejich celkový přístup je ale ojedinělý. Dovedu si představit, že zařazení futurističtější slovní zásoby nebo alespoň odkazů na další filmové nebo literární modly ze soudku sci-fi by jejich textům prospělo. 
 
 
Stejně tak u Gruza jsem mnohokrát slyšel řemeslný potenciál, ale vždy jsem u něj postrádal nějaký specifičtější rukopis, jímž by se odlišil. Předpokládám ale, že s realizací toho, čím chce Podpultura být, jsou členové teprve na začátku cesty. Třeba se Podpultura časem stane tuzemskou alternativou k Run the Jewels nebo jiným králům podivna.
 
Po dubnovém releasu Labyrint se tahle trojice připomíná zremixovanou verzí nahrávky, kde se původních akapel ujalo několik více či méně známých producentů. Posluchači mohou nejlépe znát Krudanze, současného dvorního MC Geye z desky Rap-Life. Chybět nemohl ani výše zmíněný Karaoke Tundra. Mezi zajímavé remixy řadím též podklady méně známého Jekylla a zmíněného Gruza.
 
Album Podpultura - Labyrint remixed si můžete poslechnout pod článkem nebo stáhnout zdarma na stránkách kapely a dalších audio služeb. 
 
 
 
Zdroje: podpultura.cz, tisková zpráva

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná