RUKAHORE_SHOP_BANNER

Prodigyho nová deska se inspirovala u německých filosofů. Jaké důležité poselství přináší?

Není to úplně dávno, co jsme psali o Prodigyho knižním releasu Commissary Kitchen: My Infamous Prison Cookbook neboli vězeňské kuchařce. Mohlo by se skoro zdát, že lyričtější špinavec z Mobb Deep se drží svého: "Making projects, love it," bez ohledu na smysluplnost jejich poslání. Čerstvě vydané album Hegelian Dialect ale přináší podstatně závažnější a již dlouho aktuální látku.

 
Projekt, který Prodigy nazval jako "intelektuální rapový gangsta hovno" nese název Hegelian Dialect (The Book of Revelation) a mělo by se jednat o první část vícedílného projektu. Inspirace tohoto pojmenování je na poměry newyroských pouličních psů opravdu nevšední. Pojem Hegelian Dialect charakterizoval ve filosofii Heinrich Moritz Chalybäus v 19. století a opírá se o dílo ještě staršího G. W. F. Hegela.
 
Podstatnou část této myšlenky tvoří tzv. teze, antiteze a syntéza, jež lze (velmi zjednodušeně řečeno) popsat jako vysvětlení druhé osobě, že její názor nemá reálný základ, a to za použití faktů, která jsou přímo dokazatelná. Jakou to má souvilost s členem dua Mobb Deep? Albert Johnson nám předkládá uměle stvořenou hrozbu terorismu (tezi), z ní (se souhlasem občanů) vznikající policejní stát (antitezi) a výsledek v podobě odstraňování svobod člověka a přesun moci od mnoha k několika (syntéza), jak můžete slyšet v několika mrazivých skitech: „The American population was terrorized, hypnotized, and traumatized by repetitive showings of the devastation with the media repeating, over and over that it was a terrorist attack."
 
Do původní podoby má Prodigyho pojetí zatraceně daleko, skrývá však důležité náměty k zamyšlení, obzvlášť v současných společenských poměrech. A už se mi sakra dlouho nestalo, aby mě na první pohled špinavý materiál z Queensu provedl kouty evropské filosofie. Podobná látka opravdu nepatří k obvyklým zájmům dnešního posluchače.
 
To vše nabízí Prodigy v charismaticky znějícím undergroundovém kabátu, který produkovali Beat Butcha, Budgie Beats, Mimosa, Knxwledge, Mo Betta nebo Mark the Beast. V průběhu rok a půl dlouhého čekání vyšly asi nejpovedenější singly Tyranny a Mystic, který produkoval Alchemist. Hudební linka je temná jako námět sám a zcela se vyhýbá jakýmkoli mainstreamovým tendencím. Opravdu nevšední a oduševnělou atmosféru (v rámci Prodigyho tvorby) nese závěrečná píseň Hunger Pangs. Tenhle poslech je jenom pro vnímavé ucho, které si přeje doslechnout dál, než ke své posteli, zprávám a večeři. A rozhodně stojí za to.
 
A proto - album Prodigy - Hegelian Dialect právě vychází. Níže si můžete poslechnout kompletní stream desky, který přistál na Prodigyho YouTube profilu.
 
 
Zdroje: hiphopdx.com, undergroundhiphop.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná