Pět případů, když Češi spojili své síly s polskou scénou

Spojuje nás nejen 796 kilometrů společné hranice, ale i historie a možná i budoucnost. Poláci mají Čechy rádi, což doložilo v roce 2012 ME ve fotbale, kdy tato pořadatelská země při zápasech naší reprezentace vytvořila kulisu jako v domácím prostředí. Češi a Poláci mají k sobě velmi blízko i v rapu a nejedná se jen o společné sdílení hradeckého letiště každoročně víkend v srpnu během Hip Hop Kempu. Připomeňme si několik zvukových nahrávek, které tyto dva národy spolu k dnešnímu dni nahrály.

Je jasné, že i naše paměť nesahá do každého pokoje s mikrofonem, proto nás předem omluvte, pokud na některé lokální spolupráce v sudetské oblasti zapomeneme. Taktéž je všeobecně známo, že při součtu všech českopolských skladeb by nám jedna ruka nestačila, proto se sluší zmínit i ty známější, které se však do našeho užšího výběru nedostaly. Dvěma záchytnými body pro nás byl fakt, že tyto spolupráce vznikaly ze dvou důvodů, kterými bylo buď bydliště blízko polských hranic nebo nadvláda pražského města, které mělo tu sílu někoho za hranicemi oslovit.

Za zmínění stojí zcela jistě Khomator, který se svými sousedy bratříčkuje téměř dennodenně, což dokládá i album Silezja Unia. Ve stejném kraji nelze také opomenout spolek Rhymes Street Squad. Pozadu není například i pražský producent Marko, který si na svou desku Velmi nebezpečné známosti pozval Jedkera z WWO nebo PopkaFirmy. Polské účasti využil i na druhém pokračování Peníze nebo život Oliver Lowe, který si do skladby I Like it pozval Łona.

5) Jay Diesel

Východočeský Kunny aka Jay Diesel to měl vždy k polským hranicím blízko a je všeobecně známo, že tamní řeč i dokonale ovládá, což dokládá třeba skladba Tylko dla vas. Bývalý leader formace D.Real.C na svých dvou projektech využil účasti varšavského lyrika přezdívaného Fu, který se objevil ve skladbách Tak žijeme my a Napnout plachty. Fu není ve své zemi žádný nezdárek, neboť vydává pod EMI a na svém kontě má nespočet velmi zajímavých spoluprací.

4) DeFuckTo

V roce 2010 jsme byli svědky reinkarnace legendární zlínské formace DeFuckTo, která se však hudebně vyhranila trochu jinou cestou nežli dříve. O rok později avizovali hned druhé album v nové éře singlem Reality Show, na kterém se jako host objevil Peja. Ikona z města Poznaň není ve své zemi známá jen ze sólové dráhy, ale především také ze slavné a velice plodné formace Slums Attack. Celý singl s DFT se dočkal i vizuálního zpracování.

3) Indy & Wich

Vypálený pražský štýlo je také úzce spjato s polskou scénou, především pak v jejich počátku. Polovička legendární bandy Grammatik pod pseudonymem Eldo se objevila hned na debutové desce My 3 ve skladbě Síla slova. Spojení se natolik osvědčilo a zafungovalo, že se zopakovalo v roce 2003 na tracku Originalny Pilsner. DJ Wich rok nato využil na své desce Time is Now služeb varšavských WWO.

2) IdeaFatte

Deset let klepe na dveře a Idea a DJ Fatte na své fans nezapomínají a na letošní léto avizují novou desku. Zlínské duo naposledy světu nabídlo produkt pod názvem Dočasně nedostupní, který obsahoval i skladbu Babičko. Ta by nebyla ničím neobvyklá, neboť oba jsou pověstní hojným smyslem pro humor, kdyby však pozvání na feat nepřijal současný polský král O.S.T.R. Rodák z Łodže v minulém roce nabídl publiku album s kanadským producentem Marco Polem a vidět jste ho mohli i v Hradci Králové na HH Kempu.

1) Orion

Praotec tuzemské scény zná Polsko také velmi dobře. V první půli své hudební kariéry spojil nejednou síly s varšavskou formací WWO, která ho podpořila na druhém díle Teritoria ve skladbě Nezapomeň. Orion to vrátil Jedkerovi a Sokolovi hned rok nato, kdy se objevil v jejich videosinglu I tak to osiagne, kde figurují i Kontrafakt. Tím však spolupráce s hráči této země nekončí, neboť projekt Orikoule přizval do tracku Rap Biz nejen Hugo Toxxe, ale i polovičku formace Warszafski Deszcz, kterou je Tede.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná