Patnáctero desek uplynulého roku z českých luhů a hájů?

Probral jsem se s bolestí hlavy, koukám na budík a krom pozdně odpoledních hodin vidím datum 1. 1. 2014. Uteklo to zase jako polévka z hrnce Babici při reklamní přestávce, a tak je zřejmě adekvátní si připomenout, jaké domácí kulinářské speciality stály v roce 2013 za ochutnávku náročného posluchače. Sto jídel má prý sto chutí, přesto některé vybočují svou originalitou, výjimečností, kterou musí ocenit i ten největší hater. Uplynulý rok nebyl nikterak abnormálně plodným, nicméně ani nezaostal za léty předešlými. Samozřejmě nezapomínám i desky, které se do mého seznamu nevešly, a tak bych je alespoň mohl jmenovat. Třeba Bysty Boys od Kenase a N8, nebo Mazafaka mixtape od Igora či Pastora od Adyose.

BoyBand - Best Of

Label Ty Nikdy už je několik let zárukou kvality domácího rapu. Tentokrát své síly spojili zakladatel Pepek se slovenským mágem Boy Wonderem. Výsledkem je kromě vyzrálé rapové desky také první československý počin, na který si musely obě země počkat více než 20 let od rozdělení.

Už jsi četl?: Boyband – Best Of (2013, Ty Nikdy)

Tafrob - Krásný ztráty

Rok 2013 byl pro personu moravské metropole dosti plodným. Celé to započalo už na jaře, kdy se do oběhu dostala jeho v pořadí třetí deska. Aby nabořil své tvrzení, že je v Brně nuda, ještě na podzim stihl další desku, tentokrát se slovenským Radikalem.

WWW - Atomová včela

Kdo by alespoň jednou neslyšel o této kapele, neposlechl nějaký ten track, jakoby snad ani neznal kořeny českého rapu. Kapela, která alternativní silou atomové včely boří zaběhlé hranice beatu a textu, získala za své předešlé desky nejedno ocenění. K nové desce byla fanouškům navíc přibalena kniha obsahující texty z předešlých skladeb, ale i nevydané bonusy.

Prago Union - Vážná hudba

Každá sranda musí být brána vážně stejně jako hudba a hudebnost se srandou ke Katovi prostě patří. Asi nejvýznamnější český hláškař, který dělá čest rapovému řemeslu i mimo žánr nabídl posluchačům desku, v které se člověk musí zpola utopit, aby dostatečně pochopil, co že to tím autor chtěl vlastně říct. Navíc věrné fanoušky obdaroval druhým dílem nevydaných materiálů Metronomu pod názvem „Odložené chlebíčky“.

Už jsi četl?: Prago Union - Vážná Hudba (Strojovna / EMI, 2013)

Honza Peroutka - Klukovina

Pro mnohé stále neznámá tvář nám letos nabídla něco, co utváří kontrast mezi vyzrálým jazzrapovým orgasmem a texty mladého floutka. Je to taková klukovina, která je prezentována přesně tak, aby dostála svému názvu. A výsledkem je právě to, co českému rapu dlouho chybělo a já věřím, že takovýchto projektů bude do budoucna více než hub po dešti. I když obecně víme, že kvalitní hudba se rodí velice dlouho.

Už jsi četl?: Honza Peroutka - Klukovina (2013; Rooftop Studio)

Matheus - Před prvním infarktem

Tomuto hejskovi není žádné vážné téma svaté, čím více může rozkmitat bránice posluchače, tím více krmí svůj apetit. A že právě jemu nemálo chutná. Ještě tedy štěstí, že jeho deska vznikla před prvním infarktem, neboť cholesterol je svině. Pokud máš rád češtinu, Matheus je ten, který ji ohne lépe než tu nejpružnější gymnastku.

Už jsi četl?: Matheus - Před prvním infarktem (2013)

Vladimír 518 - Idiot

Charismatický vůdce labelu Bigg Boss, který vždy vyčníval z davu svou kreativností na více bojištích, si letos kromě podílu na vzniku filmu Vejška vydal i svou druhou desku. Patriot české metropole, kterou prezentuje, se netají tím, že jeho město je samostatnou jednotkou, né-li planetou. Alternativně progresové album doprovodil několika zajímavými vizuály.

Pablo Diablo - XIII

Jelínek uzavřel kapitolu svého uměleckého bytí veřejnou popravou svého pseudonymu, aby se zrodil nový a silnější jako Pablo Diablo. Veterán tuzemského rapu nabídl veřejnosti desku, která má hudební nádech minulosti, přesto však obsahem poukazuje na společnost v roce 2013 a její problematiku. Zapadlý vlastenec nám opět dokázal, že láska k rapu nerezaví a on ještě do penze zdaleka jít nemusí.

Už jsi četl?: Pablo Diablo - XIII (2013; Czarass Beatz Records)

DJ Fatte - Soundtrack

Hudební workoholik, kterého vyhledává většina tuzemských interpretů, si konečně splnil přání a dal do kupy producentskou desku protkanou slokami zajímavých prvoligových hráčů z Čech a Slovenska. Jeho rukopis je čitelný na první poslech a tato deska nebylo zdaleka to jediné a poslední, co nám letos ze své dílny nabídl.

Už jsi četl?: DJ Fatte - Soundtrack (2013; Ty Nikdy)

eLKa & Dalda - Apokalypsa

Druhé dílo tohoto původem freestylera nabídla něco zcela jiného, než ta předchozí. Apokalypsa plná třeskavého materiálu poukazující na nejeden problém současnosti nabídla posluchačům desku, kde vyměnil svůj koncertní batoh za studnici moudrosti vypovídající o věcech, které nás mohou přivézt do záhuby. Zajímavé zpracování dotváří jeho technické dispozice.

Už jsi četl?: eLKa a Dalda - Apokalypsa (2013)

MAAT - Ze tmy

Pilíř labelu PVP, který už má na svůj věk uctihodnou diskografii, letos po „37 EP“ připravil v letních dnech další desku, která spatřila světa začátkem podzimu a nesla název „Ze tmy“. Kadenci obou aktérů by jim mohl nejeden tuzemský rapper závidět, možná i produkce, které má na svědomí jak mozek formace Fosco Alma, tak ale třeba i Emeres či DJ Wich.

James Cole - Moby Dick

Pokaždé, když Phat připluje s novým materiálem, připluje neotřele, mnohdy až drze a zásadně si nebere servítky. Mediální humbuk vyšuměl asi jako láhev načnutého sektu, a tak nějak v poklidu vyšla nová deska, které nechybí důvtip ani nápad. James Cole opět dokázal, že ne nadarmo je považován za jednoho z nejlepších českých rapperů.

Už jsi četl?: Chci, aby si mě lidi našli. Nechci jim sebe cpát do chřtánu, říká v den vydání novinky James Cole

Marpo - Riot

Pro někoho velký comeback, pro jiného jen víno, které za velkou louží dozrálo do podoby, aby mohlo domácím fanouškům nabídnout něco, co je na první pohled pro zdejší končiny dosti ojedinělé. Deska v hudebně rodinném kruhu nabídla revoltu se současnou situací, ale zároveň i duševní vyzrálost a pevně vytyčené priority. Třešničkou na dortu už byly jen koncerty, které svou energií letos mohly konkurovat Temelínu.

Už jsi četl?: Marpo - R!OT (2013; PVP Label)

Rest & DJ Fatte - Střepy

Nejvýznamnější rapový sklerotik letos naštěstí nezapomněl nahrát svou druhou desku, kterou mu opět produkoval již zmiňovaný DJ Fatte. Započal přesně tam, kde před lety skončil a fanouškům nabídl přesně to, co se od něj očekávalo. Porci boombapu, texty o životě, které nejsou tlačeny na sílu. Prostě jak mu zobák narostl.

Už jsi četl?: Rest & DJ Fatte - Střepy (2013; Ty Nikdy)

DeSade - Sadismus

I letos české rapové podsvětí vystrčilo své růžky. Kromě Haadesovi prvotiny nám byla nabídnuta i deska DeSada, zvrácené polovičky SG. Jedněmi milován, druhými nenáviděn, přesto zástupce, který se v rybníku rozhodně neztratí. A není to jen jeho charismatickým hlasem, který poznamenal asi nejeden perverzní mejdan. Sádismus obsahuje vše, co si fanoušci horror core stylu žádají.

Už jsi četl?: Desade: Jsem věčně nadržený prase a sex addict. 80% mých textů je porno!

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná