Několik případů, kdy Češi spojili své síly s německou scénou

Spojuje nás nejen 818 kilometrů společné hranice, ale i historie a možná i budoucnost. Přestože všechny vzpomínky na naše západní sousedy nejsou růžové, můžeme se stále nejen v rapové škole od zkušenějších borců učit. Před rokem jsem dával do kupy článek mapující společné spolupráce Čechů a Poláků, nyní se pokusím o něco podobného s Němci. Fakt, že dát tento článek dohromady bylo ještě o několik levelů těžší, nemusím asi znalé čtenáře informovat. Připomeňme si několik zvukových nahrávek, které tyto dvě země spojují.

Opět jsem před sebe vztyčil vskutku náročný úkol, u kterého se musím předem omluvit, že má paměť nesahá do každého pokoje s mikrofonem a mohl jsem na někoho přeci jen zapomenout. Zatímco u česko-polských spoluprací by nám jedna ruka nestačila, u česko-německých je to velmi diskutabilní. Přestože německá scéna patří do elitní evropské trojky, příliš vyhledávaná u českých interpretů zatím není.

Začněme však pěkně od počátků. První spojení české a slovenské scény se mi vybavuje u ikonické kompilace East Side Unia, kde hned v prvním díle můžeme registrovat hrubý germánský jazyk. Přestože se nejednalo o spojení v jedné stopě, je možné zaslechnout formace Gauna a Polycypher. Tehdy se psal rok 1998, a zatímco od Drážďan dále na západ byly už rapové mejdany na denním pořádku, v Čechách se tento žánr stále jen otrkával u pár stovek posluchačů.

Přeskočme pár roků hlubokého ticha. Než se dostaneme k tomu nejvíce podstatnému, zmiňme ještě několik zářezů v tomto žebříčku. Za několik utrousených slov a poslechů stojí zcela jistě druhý díl Peníze nebo Život, který Oliver Lowe vysílal světu v roce 2011 z plzeňské bašty. Hned ve třetí skladbě nesoucí název Love se kromě Delika mihne i Akua Naru. Ta se sice narodila za velkou louží v Connecticutu, ale už pěkných pár let žije v Kolíně nad Rýnem.

V nahrávacích programech českých rapperů se ustálili i dva producenti z Německa. Tuzemskému publiku je známější asi rodák z Kronstadtu alias DJ Mad Skill, který spojil své síly již s nemalým počtem zdejších hráčů. Ve druhém případě se jedná o světovou elitu, kterou ztělesňuje DJ Illegal ze Snowgoons. Ten podpořil Řezníka na jeho posledních dvou sólových deskách. V prvním případě to bylo na desce Bateman ve skladbě Burning Dreams, na které se objevil i Sean Strange. Ve druhém případě byl povolán na letošní nosič Říše za zrcadlem. Využit byl ve skladbě We´re Gonna Fuck You Up, kterou podpořil i kanadský hrdlořez Madchild.

Dostáváme do elitní trojky a já bych snad jen ještě předtím zmínil, že Slováci jsou v tomto ohledu více pozadu. Nejvýraznější spolupráce vznikla v Polsku, kdy si tamní rapper Sobota přizval v roce 2009 na svůj debut ve skladbě Stoprocent 2 nejen Rytmuse z KF, ale i německou ikonu Kool Savase. Zaměřme se však na českou scénu. Třetí místo jsem udělil skladbě Für immer jung. Poněkud překvapivé kolabo Karla Gotta a německého krále Bushida vzniklo v roce 2008 a bylo nejen součásti desky Heavy Metal Payback, ale i filmu Zeiten ändern Dich. Vřele doporučuju, neboť finální scéna, kdy Bushidovo zpoždění hasí božský Kája před Braniborskou bránou skladbou Včelka mája v západním provedení, je nezapomenutelná. A jak k tomuto překvapivému spojení vůbec došlo? To vám neprozradím já, ale samotný film...

Druhé místo zcela po zásluze získává Tafrob. Brněnský veterán si v roce 2013 pozval na svou desku Krásný ztráty zástupce něžného pohlaví, které za mikrofonem diktuje více než polovina chlapců na naší scéně. Bývalá členka ikonického labelu Aggro Berlín Kitty Kat podpořila svou slokou skladbu Lauf. Výsledek? Pokud jsi neslyšel, máš vskutku velké mezery.

Možná je to zaujetím, možná jenom nostalgií a nebo spíše kvalitou. V roce 2005 se konečně zjevilo Prago Union v plné síle. Nosič HDP se zapsal do historie českého rapu stopou, kterou by neprohloubila ani levá tlapa Godzilly. Šestnáctý zářez v tracklistu představuje skladba Beat 7 I A já Und Ich, kterou zpoza velké louže podpořil Masta Ace a z Hamburku přiložil ruku k dílu Dendemann. Musím se přiznat, že pro tohoto veterána mám neskutečnou slabost a jeho sólové desky z prehistorických let sem tam vytáhnu z roušky prachu a protáhnu reproduktory. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná