Dvanáctka nejzajímavějších nahrávek za loňský rok?!

Jako každý rok i ten s třináctkou na konci nabídl kvanta nahrávek. Objevily se některé překvapivě dobré, ale i špatné projekty. Pusha T dal světu konečně poslechnout svou první sólovku, Jay-Z oznámil své dvanácté album dva týdny před jeho vydáním a Snoop Dogg reinkarnoval ve Snoop Liona. V tomhle článku najdete dvanáct hip hopových nahrávek, oslovujících mě nejvíce, ať už v mainstreamu či undergroundu.

PUSHA T - Wrath Of Cain \\\ My Name is My Name

Jedním z nevýraznějších umělců uplynulého roku byl bez pochyb Pusha T. Kromě nesčetných hostovaček obdařil fanoušky během jednoho roku luxusním mixtapem a vydařenou debutovou sólovkou. Začátkem roku vyšel jako první Wrath Of Cain, mixtape o jedenácti stopách. Nejlepší songy z něj jsou pro mě: “Blocka” s produkcí od Young Chop a “Take My Life”, kde hostuje Andrea Martin na vokálech a na beatu Jake-One. V říjnu na to přišel dlouho očekávaný debut My Name Is My Name. O poznání zvučnější jména na produkční (Kanye West, Pharrell Williams, Swizz Beats, The-Dream, Hudson Mohawke, No I.D., Nottz…) i vokální stránce (Kendrick Lamar, Future, Rick Ross, Kelly Rowland, Big Sean, Chris Brown,…) dala za své a deska zní misty víc komerčně. To však neubírá na půvabu, právě naopak. Nejsilněších skladeb je minimálně polovina alba, nejlíp mi však zní tři: otevírající “King Push”, následující “Numbers on the Boards” a “40 Acres”. Oba počiny nejsou bezchybné, pozitiva však převažují. Wrath of Caine je zdarma ke stažení ZDE.

HAWK HOUSE - A Little More Elbow Room

Pro mě asi nejlepší nahrávka v hip hopových vodách, co jsem za loňský rok slyšel. Ještě o to víc potěšilo, když šlo o někoho nového. Na londýnskou crew Hawk House mě upozornil C.Monts, stejně jako některé z vás v článku, co pro Bbarák napsal v září. Už během prvního shlédnutí klipu na pecku “Tidal Tendencies” jsem věděl, že jde u něco užasného. Kritici i nový fanoušci je nazývají bristkými Fugees. Nabádají k tomu Dillou ovlivněné beaty propojené pohodovou flow a jedinečnou lyrikou bratrů Sam a Eman a slečny Demae, která dodává ještě soulem zavánějící vokály. Po produkční a textové stránce jde o výtečný umělecký kousek. (Kdybych bodoval, dostanou víc než plný počet bodů). Prosil bych víc takových v dalším roce! Celý mixtape je zdarma ke stažení ZDE.

JAY-Z - Magna Carta Holy Grail

Pana Cartera sem přidávám už z jednoho zásadního důvodu. Přišlo mi jako by letošní rok byl soubojem mezi ním a Kanye Westem. A pro mě jednoznačně vyhrál Jay. Desku předznamenal povedený singl “Holy Grail” s hostujícím Justinem Timberlakem. Přiznávám, že po vydání jsem si album neposlechl do chvíle, kdy jsem objevil krátký “Picasso Baby: A Performance Art Movie”. Po umělecké stránce nejlepší video a nápad v hip hopu za rok 2013. Kdo viděl pochopí. Celkově my přijde nahrávka kvalitní a opět originalní novějším zvukem.

STALLEY - Honest Cowboy

Ještě před rokem bych nečekal nějakého člena Maybach Music Group mezi mýma nejoblíbenějšíma nahrávkama roku. No a on se tam jeden dostal. Stalleyho “čestného kovboje” jsem poslechl hlavně kvůli blížícímu se vystoupení na Hip Hop Kempu. Po chvíli jsem si uvědomil, že nechápu proč jsem nedal milovnikovy sneakers a aut šanci už dřív. Mixtape je velmi povedenou prací jak rappera, tak i producentů a hostů. Nejen o kvalitě nahrávky, ale svého umění celkově mě Stalley přesvědčil právě na hradeckém letišti, kde předvedl jednu z nejlepších shows (ne-li tu nejlepší). Kdo ještě neposlechl ať to napraví, kvalita zaručena! Můžete poslechnout či zdarma stáhnout TADY.

808INK - an Artistic piece

Ještě před měsícem jsem o této dvojci nevěděl vůbec nic. Až když jsem byl začátkem prosince v Londýně, mi jeden kámoš pustil song "Limit“Oceania". Tím mě hned oslovili a po navrátu jsem si našel celý mixtape. A podobně, jako víše zmiňovaná skladba, mě dostala i celá nahrávka. Mají ji na svědomí britští Mumblez Black Ink. a 808 Charmer, který vytvořil i tripové beaty. V instrumentálech se objevují samply Arctic Monkeys, James Blake, Caplton či Drake. Myslím, že o obou zúčastněných ještě uslyšíme. #TRIPPY!

I AM LEGION (Foreign Beggars & Noisia) - I Am Legion

Spojení, na které se čekalo už od hitu "Contact" se stalo skutečností a Foreign Beggars společně s Noisií přirpavili elektronikou prolezlé a ostrou lyrikou obdařené album. Abych si přiznal, od Beggarů jsem upustil od jejich pražské zastávky v lednu 2011. Najednou jsem byl přehlcen vším tím dubstepem kolem. Tahle deska mi však připomněla mou zálibu v jejich diktátu na mikrofonu. Orifice Vulgatron a Metropolis snad nikdy nezklamou. Tři holanďané na beatu předveli, že si zaslouží respekt od hudebního světa. A pokud jsem si nebyl jistý po poslechu, dostatečně to potvrdilo vystoupení tohoto spojení v pražské Roxy.

JOEY BADA$$ - Summer Knights

V době, kdy je hodně mladých raperů, je často nouze o kvalitu. Joey Bada$$ tím případem rozhodně není. Za pár dní mu bude devatenáct let a už teď svou lyrikou a flow získává nejen nové fanoušky, ale i kritiky. Devadesátkový zvuk je v dnešní době tak trochu vzácností. A když jde o někoho z období trapu, je to ještě víc potěšující. Mezi nejsylnější momenty bych zařadil "Death Of YOLO" s hostujícím Smoke DZA, "My Yout" Collie Buddzem a také vzpomínku na zesnulého kolegu Capital STEEZ "#LongLiveSteelo". Seznam producentů je dost zajímavý: DJ Premier, Alchemist, Lee Bannon, King Knight, Chuck Strangers, Oddisee, Statik Selektah či MF Doom. Tenhle počin najdete TADY.

FLATBUSH ZOMBIES - BetterOffDEAD

Stejně jako Joey Bada$$ pochází i tahle crew z části Brooklynu jménem Flatbush. Jsou součástí hnutí Beast Coast, kterou vede právě Badass. Po prvním mixtapu z roku 2012 letos vypustili další s názvem BetterOffDead. Opět předvedli svou originalitu, ať už to bylo lyrikou, flow, či produkcí. Meechy Darko, Zombie Juice a Erick "Arc" Elliott jsou výtečným spojením nad beaty posledního jmenovaného. Arc totiž produkoval kromě dvou songů celé album a odvedl skvělou prácí. Na nahrávce si najde snad každý to svoje, třeba politicky mířený "Amerikkkan Pie", ignorantská "Bliss" nebo trapová "Drug Parade" s hostujícím Danny Brownem. Už teď je známo, že se v roce 2014 dočkáme hned několika projektů. Ten loňský stahujte zdarma ZDE.

DRAKE - Nothing Was The Same

Tahle deska si mě získala ve chvíli když jsem slyšel poprvé "Started From The Bottom". Omamným pianem prolezlý beat mají na starosti Mike Zombie a 40. Druhý jmenovaný s Drakem spolupracuje už dlouho a ani tentokrát neudědali výjímku. Kromě naprosté většiny alba, z tohoto spojení vzešla i další hymna nahrávky "Wu-Tang Forever". Jediným hostujícím raperem je Jay-Z v songu "Pound Cake", na deluxe verzi se ještě objevil Big Sean a 2 Chainz. Zpěvem dopomhla Jhené Aiko, Sampha, Detail a Majid Jordan. Poslední jmenovaní vypomohli na luxusním songu "Hold On, We’re Going Home". Celkově je deska hodně povedená a zní dobře, ať už jde o celek nebo jednotlivé songy.

CLEAR SOUL FORCES - Gold PP7s

Detroitská čtyřka přišla rok a půl po debutu s další deskou, chytře vymyšleným bondovským logem a svěžím zvukem. Stejně jako na prvotině jde slyšet, že je rap baví a jde jim sakra dobře. Kromě skvělé energie vlastní každý z nich i jedinečnou lyriku. Ilajide opět vévodí na beatech a já mu to za zlé rozhodně nemám. Jeho tvorba beatu ze samplů mě ohromila už dávno. Měl jsem tu čest je v září vidět v Londýně na jejich prvním tour po Evorpě. Tam nenaplnili, ale předčili moje představy o tom, jak moc bude jejich show energická a hlavně kvalitní. Jestli bych si měl vybrat nejlepší americkou crew dnešní doby, CSF by byly jasným favoritem. Poslechnout je můžete TADY.

HOPSIN - Knock Madness

Tohle album jsem přidal jako poslední. Stalo se tak poté, co jsem si na poslední chvíli poslechl projekty, na které jsem si za celý rok neudělal čas. Hopsin byl z nich pro mě jasným vítězem. Jeho volba pro beaty je vynikající. Ty se náramně doplňují s jeho flow a texty. Dohromady tak tvoří silný celek. Marcus Jamal Hopson se za svou třetí studiovou desku rozhodně stydět nemusí, je to kvalitní výtvor. Jeho lyrika me opět dostává svou schopností vyprávět smyšlené či pravdivé případy. Což předvádí napřiklad v sebevražedné skladbě “Dream Forever” nebo “Old Friend”, v níž vypráví svou zkušenost s nejlepším kámošem na drogách. Knock Madness vyšlo opět u jeho vlastní společnosti Funk Volume. Na tuto společnost a její umělce bychom si měli dát pozor! Poslouchejte Knock Madness ZDE.

Už tradičně jsem nemohl sepsat všechny kvalitní počiny roku, a to jsem vlastně přidal dva k původním desíti. U Pusha T to byla jasná volba - obě nahrávky jsou kvalitní prací všech zúčastněných. A Hopsina jsem už také vysvětlil. Dál bych však ještě doporučil několik dalších: Chance Tha Rapper - Acid RapRockie Fresh & Cassey Veggies - Fresh Veggies, J.Cole - Born Sinner, Childish Gambino - Because the Internet, Piff Gang - Pizzy nebo Rico Love - El Presidente. No a letos můžeme s jistotou očekávat další přívaly alb, mixtapů a EP's. Hned ze začáktu mě nejvíce láká druhé album Schoolboy Q - Oxymoron. Takže poslouchejte a užívejte 2014.

Marek - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná