RUKAHORE_SHOP_BANNER

Deset britských releasů za rok 2016, jenž by nemělo uniknout vaší pozornosti

Britská scéna mi vždy přišla potentnější na kvalitní tvorbu. To platilo i v roce 2016. Zástupci uk rapu, trapu, grimeu a dalších odnoží hip hopu si dali záležet a podali úctyhodné výkony. Fanoušci se dočkali nepřeberného množství mixtapů, kratkých i delších alb a v několika případech i debutů. Byl by hřích, kdybychom vám nepřiblížili aspoň deset z nich.

Little Simz - Stillness In Wonderland 

Král je zpět, ať žije Simbi. Tahle dáma z britských ostrovů je zárukou kvalitního produktu. Ať už beru v potaz předešlou tvorbu, pražskè vystoupení nebo právě druhé album, vždy je v plné síle.  Každý song na Stillness In Wonderland je vraždou. Přiznává své pochyby o kariéře, sama sebe, vztazích s okolím i nejbližšími. Ocitá se v "říši divů", kde si dělá, co chce a nemusí se bát co bude. Ví však, že to není napořád a mohlo by se jí stát cokoliv. Rozhodne se, že se vrátí zpět k tomu, jaká vždy byla.
Trapový, soulový či hip hopový podklad se mísí s jejími texty a flow tak ladně! Hosté, jako Syd z The Internet, Bibi Bourelly, Chronixx, kolegové ze Space Age nebo legendy Chip a Ghetts nenahraditelně dokreslují celý obraz. Je jen otázkou času, kdy se londýnská raperka nigerijského původu dostand do podvědomí všech. Vždyť už teď sklízí úspěchy a právě teď je na svém druhém světové turné, z něhož zatím byly "pouze" oznámeny australské, novozélandské, jedna londýnská a také severo-americké zastávky. Ať žije král!

P Money - Live + Direct

Je až k neuvěření, že své první album vydal P Money až loni koncem listopadu, tedy po jedenácti letech ve hře. Bez pochyb nejočekávanější grime debut však přišel ve správný čas. P se předvádí v největší síle a nebojí se být osobní, jako například hned v intru, kde vypráví příběh svého dospívání a vztahu s otcem. Je si vědom svého postu jednoho z nejzásadnější raperů Anglie a bez problému zničí kohokoliv, kdo by s ním nesouhlasil. Seznamuje posluchače i se svýma endz za dobu jeho života. P je dost možná ten nejkvalitnější grime emcee. Jeho rytmus, flow a hra se slovy tvoří nesrovnatelnou kombinaci. České publikum mu učarovalo natolik, že se tu posledních pár let objevuje aspoň jednou ročně. Nebližší návštěva bude v březnu, a to v pražské Meet Factory.

Jay Prince - Smile Good

Tohoto pána z východního Londýna jsem prvně postřehl díky rádiovému pořadu Soulection. Talentovaný raper má výborný cit pro výběr beatů. Jeho flow prvotřídně doplňují. Ať už jde o soulovější podklad či trapový banger, Prince nezklame ani v jednom případě. Kdo stihl jeho vystoupení na loňském Hip Hop Kempu, mi dá za pravdu, že jde o jméno, jenž bude za nedlouho vidět a hlavně slyšet všude.

Kano - Made In The Manor

Ať si říká, kdo chce, co chce. Kano je žijící legendou britské scény, stejně jako Dizzee Rascal, JME nebo Wiley. Jeho páté album přišlo po šesti letech a ihned se stalo jeho nejúspěšnějším. Zvukem zůstáva převážně u grimeu, dostalo se i na dancehallovější náladu ("My Sound") i klasický hip hop. Osobně mě nejvíc baví v v klidnějších momentech ("Roadmans Hymn", "Lil Sis", a hlavně "The Endz"), jenž zabírají velkou část nahrávky. Potěšili i předem vydané singly, jako "Flow Of The Year", s produkujícím a na mikrofónu hostujícím JME.

808ink - Hungry LP

Toto londýnské duo mi prvně představil kámoš v Londýně v září 2013. Od té doby vypustili vynikající projekty an Artistic piece., jenž se dostal do našeho seznamu toho nejlepšího už v minulosti, a Billy's Home. Až teď v lednu jsem postřehl, že vypustili své další album Hungry LP. 808 Charmer a Mumblez mě znova ohromili svou jedinečností a alternativním přístupem ke své tvorbě.  Nic jiného jsem popravdě ani neočekával. Baví mě, ať už v případě trippy věcí, hip hopových chvílích, ale i future bassem prolezlou závěrečnou skladbu "Smile". Jejich láska k něžnému pohlaví převláda opět na většině nahrávky. Po poslechu nebudete mít pravděpodobně dost. V top případě doporučuji poslech předešlé tvorby ve vyčkávání na další hudební klenot.

Giggs - Landlord

Musím přiznat i Giggsovu tvorbu jsem z počátku nevyhledával, avšak "Talking The Hardest" je banger. To však změnili poslední roky. Nejsilnější mi přišel pak na songu "Man Don't Care", kde hostoval JMEmu. Od té doby Nathaniel Thompson je stále ve formě a každým dalším krokem udržuje titul jednoho z nejzásadnějších jmen historie i současnosti grime scény. Giggs je pro mě dalším důvodem (a důkazem), že trapové beaty nejlépe vyzní, když jej používají britští emcees a grimeoví vůbec. Raper se svou barvou hlasu a často "línou" flow do takových instrumentálů sedí náramně. Nikdo se nemůže divit, že jde o jeho nejúspěšnější desku. 

Ocean Wisdom - Chaos '93

Před vystoupením mladého rapera z jihu Anglie na Hip Hop Kempu 2016 jsem toho o něm moc nevěděl. Vše se ale změnilo onen srpnový den. K mému překvapení měl brightonský rezident narvaný hangár, ještě k tomu v odpoledních hodinách. Přihlížející se zapojovali dobrou znalostí textů. Nemohl jsem dále spát  a naposlouchal jsem si jeho debutové album, jenž vyšlo v únoru. Nechybí na něm například ani první raperův singl, jenž odstartoval jeho kariéru v červenci 2014, vznikl však už o čtyři roky dříve. Svou techniku i texty piluje od mala a výsledek je jedinečný. S přehledem se řadí mezi nejrychleji rapující lidi na světě, aniž by se o to vůbec snažil. Zvukově prochází hip hopem, grimem, dubstepem i trapem. Spolupráce s Foreign Beggars je skvostná. Wisdom se chce zařadit mezi své idoly a legendy. Nakročeno tím směrem rozhodně má. Bude zajimavé sledovat jeho cestu.

Skepta - Konnichiwa

Jeden z aktérů grimeu, jenž nepotřebuje představovat, loni vydal své nejkvalitnější a zároveň nejúspěšnější album. Koncem roku mu například vyneslo prestižní cenu Mercury Prize, kde zvítězil nad takovými, jako je Kano, Michael Kiwanuka nebo zesnulá legenda David Bowie. Rovněž mu deska (a tak trochu Drake) pomohla uspět i u amerického publika. Instrumentálně deska prolíná grime a trap. Seznam hostů je potěšující, ať už jde o bráchu JMEho, pionýra D Double E nebo také A$AP Nast.

Mist - Mis To The T

Na poslední chvíli mi byl doporučen i Mist. Neznámý raper z Birminghamu mě mile překvapil.  Mist dává znát svou zálibu v trávě, rychlých autech či motorkách. Nebojí se zavzpomínat na dobu, kdy kradl nebo byl vězení, ale i svou zesnulou matku. Čas za mřížemi a jeho dcera ho přiměli se zamyslet nad svým životem. Je odhodlaný se svou tvorbou uspět, což se mu nyní i daří, a to zaslouženě. Nebylo by daleko od pravdy tvrdit, že mu bude patřit rok 2017.

Gaika - Spaghetto

Něco takového neslyšíte každý den. Gaika, původem z jiho-londýnského Brixtonu až do nedávna unikal mé pozornosti. Po doporučení jsem poslechl první, ze série třech EP. Spaghetto a celá tvorba vůbec se naprosto vymykají jakékoliv škatulce. Futuristický zvuk se možná přibližuje psychadelickým Young Fathers nebo českým WWW, avšak jen z velké dálky. Z rapu se najednou objeví trapový beat, gaikův zpěv nebo dancehall vibe. Politicky-sociální abstraktní texty jsou reflekcí umělcovi vize dění "nejen" v jeho rodném městě. Víc vám k tomu neřeknu. Ani to nejde. To se musí poslechnout!

 

Marek - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Olda Válek
  • Olda Válek
  • 15.57 dne 07.02.2017

Fliptrix nic?! ))

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná