20 největších ikon současného německého rapu

Další soused, na kterého se zaměříme, leží na západních hranicích Českého státu. Pokud vyrazíš do Drážďan do muzea Karla Maye, nepotřebuješ už na suvenýry marky, postačí ti univerzální evropské platidlo. Zdejšímu jazyku už nerozumíš tolik, jako slovanským, neboť germánský jazyk je nám na míle vzdálený, a přesto blízký, neboť některé naše výrazy jsou převzaté. Přesto, pokud chceš znát obsah textů ve zdejší rapové scéně, musíš být sakra dobrý samouk, nebo si dal ve škole přednost němčině před angličtinou a dával hodně velký pozor. Přibližme si jednu ze zemí, která kraluje evropské hip-hopové tvorbě stejně, jako ekonomice.

Nemusíme se přít o tom, že lze Německo řadit do velké pětky i z pohledu hip-hopové kultury, která byla na prvopočátku 80. let dosti převzata ze zámořské Meky, přesto si šla dále více po vlastní ose, než-li by si skalní fanoušci East side a West side koutů chtěli připustit. Vše souvisí se vším, pokud by si hledal kořeny v této zemi, samozřejmě zamiř na západ, neboť zatímco se v Bonnu točili již na hlavách za zvuků lámaných kopáků, na východě se ještě zdravili „zdar soudruhu“. Do dnes je západ ekonomicky a všestranně silnější a východ mu tak nějak stále funí na záda. Po pádu Berlínské zdi se však vliv rozséval rovnoměrněji i v hlavním městě. A přestože je němčina silný evropský jazyk, prvopočátky rapu v Německu se nesly v anglické řeči.

Přeskočme takové ty pravěké fráze, kdy člověk germánský s mikrofonem (kyjí) v ruce, slezl z větví masivních přesliček, objevil jeskyni publikum a osvojil si kresby na stěny. Důkazem kvalitní graffiti scény budiž třeba i snímek „Wholetrain“ z roku 2006. Kronikáře už tyto řádky asi nezajímají a věnují se rodině, mladší generace nemá páru, že se v těch letech něco dělo. Přesuňme se tedy až do roku 2001, kdy se zrodilo těleso, které udávalo tempo tamních vlivů po několik let.

Už jsi četl?:15 největších ikon současného polského rapu

Pokud ti v paměti schází pojem, který se nesmazatelně vryl do historie německého rapu, koukej si tam natlouct label „Aggro Berlin“. V jeho řadách se vystřídala široká škála předních ikon, které většinou působí do dnes. V jejich řadách se mihla, a nebo delší dobu působila jména jako Bushido, Fler, Sido, B-Tight, Tony D nebo Kitty Kat. Nic netrvá věčně a tak i Aggro ohlásilo v roce 2009 konec.

Dnes je německá scéna odrazem mnoha rozměrů, jedním z hlavních elementů image celé Evropy. Po velké vlně emigrantů můžete vidět, že většina předních umělců má turecké nebo jiné orientální kořeny. Pokud byste chtěli omrknout i nějaký ten film s tamní rapovou tématikou, mohu doporučit třeba „Blutzbrüdaz“, ve kterém si hlavní roli střihli Sido a B-Tight a nemohu nepřiložit i soundtrack v jejich režii. Druhým lákavým snímkem může být „Zeiten ändern dich“ s Bushidem. 

20 největších ikon současného německého rapu podle bbarak.cz:

1. Kool Savas
 
2. Sido
 
3. Fler
 
4. Bushido
 
5. Shindy
 
6. Massiv
 
7. PA Sports
 
8. Kitty Kat
 
9. Farid Bang
 
10. K.I.Z.
 
11. Eko Fresh
 
12. Silla
 
13. Kollegah
 
14. Schwesta Ewa
 
15. Cro
 
16. Bass Sultan Hengzt
 
17. Samy Deluxe
 
18. Haftbefehl
 
19. Marsimoto
 
20. Baba Saad
 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná