15 největších osobností soudobého španělského hip-hopu

Další zastávkou při putováním po mapě hiphopu je jihoevropské Španělsko. Země, která disponuje zajímavým a velice uchu lahodícím jazyku, o jehož dobré obratnosti se přesvědčují nejen rappeři, ale i zástupci reggae či reggaetonu. Země, jejíž ekonomické poměry dosti separují dvě hlavní třídy možná více než kdekoliv jinde v Evropě. Bohatí nevědí o životu na předměstích velkých měst, které mnohdy připomínají brazilské slumy. Neideální podmínky pro žití, zato dobré zázemí pro rozvoj pouliční muziky. Jen si vás musí ještě někdo taky všimnout, aby vám byla velká šance udělena. Jména z tohoto seznamu budou pro mnohé možná velkou neznámou, neboť kdo nesleduje tento rapový kout Evropy, často v běžném googlení narazí spíše na portorikánské či jihoamerické interprety. Jakoby náš nejvyužívanější vyhledávač neměl španělský hiphop v oblibě.

Španělský hip-hop si hodně převzal z USA, přesto se postupem času více odklání směrem k Latinské Americe. Tamní scéna samozřejmě nedosahuje velikosti Anglie, Francie či Německa, přesto vykazuje zajímavá jména, která je na škodu přehlížet díky zaujatosti. Rap opravdu neexistuje jen na ose Česko – Slovensko – USA. Díky vlivům Latinské Ameriky se do státu na Pyrenejském poloostrově stále více dostává nádech reggaetonu, ale i klasického reggae. Navíc často koketuje s prvky jiných hudebních stylů jako rumba či flamenco.

Už jsi četl?: 15 největších osobností soudobého polského rapu

Hiphop má v této zemi velmi silnou přítomnost a kořeny v dělnických čtvrtích na předměstí velkých měst. Nejvíce progresivní rozvoj se soustřeďuje v pětici měst, konkrétně se jedná o Madrid, Barcelonu, Zaragozu, Sevillu a Málagu. Po celé zemi můžete zachytit i dva významné rádiové kanály La Cuarta parte a El Rimadero, které nabízejí 24 hodin nejen tamní, ale i zahraniční interprety.

Prvopočátky se ve Španělsku datují kolem 80. let, kdy první průkopníci objevovali kouzlo rapu, graffiti a breakdance. První kluby podporující nový hudební styl se objevovaly hlavně v hlavním městě Madridu a Barceloně. Podle spekulací prý hiphop pronikl do této země skrze americkou vojenskou základnu Torrejón de Ardoz, která se v hlavním městě nachází.

Už jsi četl?: 20 největších ikon současného německého rapu

Z minulosti dominovaly v této lokalitě skupiny jako 7 Notas 7 Colores, CPV, Frank T, VKR, Darmo a mnoho dalších. Někteří zůstali činní až dodnes jako třeba průkopnická formace SFDK, která by se dala označovat za španělské PSH. V poslední době se objevují i častější spolupráce směrem ven. Tento trend nastartoval především producentský génius Cookin Soul, který už na svých podkladech zaznamenal nejedno významné americké jméno. 

Už jsi četl?: 20 největších ikon současného australského hiphopu

Časté spolupráce jsou také s Francouzi. Pokud bys lovil v našich končinách, tak narazíš na nejuznávanější španělské jméno z posledních let ZPU, který se objevil na producentské desce Grimasa „Let the beat come true“ na skladbě Forbidden spolu s Rascem.

15 NEJVĚTŠÍCH IKON SOUČASNÉHO ŠPANĚLSKÉHO RAPU PODLE BBARAK.CZ:

1. ZPU

2. SFDK

3. Rapsusklei

4. Duo Kie

5. Cookin Soul

6. Gordo Master

7. Swan Fyahbwoy

8. El Chojin

9. Delahoja

10. La Mala Rodríguez

11. ToteKing

12. Shotta

13. Sho hai

14. Nach

15. Rayden

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná