15 největších osobností soudobého australského hip-hopu

V minulých týdnech jsme se ohlédli za aktuálními jmény našich sousedů z Polska a Německa. Kde kdo možná předpovídal další zemi, nejspíše i ze silné evropské pětky. My se ale nyní zaměříme prstem na mapě na druhou stranu zeměkoule, kde se po širých pláních zdejších pouští a vyschlých koryt řek (creeky) neprohání jen klokani, nýbrž i tamní interpreti, kteří mají světu co nabídnout, což dokládají i četné spolupráce s předními americkými rappery z posledních let. Přibližme si tedy kontinent, který nezdobí jen proslulý Dům Opery v Sydney.

Pokud si před sebe položíte mapu Austrálie, zjistíte, že obyvatelstvo je nahuštěno především na východní části kontinentu. Z toho se dá odvíjet, že i hiphopová komunita má kořeny z této lokality a většina i současné aktivity pochází odtud. Můžeme se jen domnívat, zda je láká velký Velký bariérový útes nebo koncertní síně, které ve východních městech bývají hojně navštěvované.

Tamní scéna se dá mapovat přibližně od roku 1980. Inspirace byla často brána z USA a afroamerické hudby. Až na pár výjimek je celá scéna undergroundového charakteru, přestože má potenciál zaujmout celosvětově. Bohužel tamní umělci hrají na velkém písečku a ne každý do tohoto kraje natrefí, a nebo si ani není vědom, že daný interpret pochází od protinožců. Můžeme však naleznout i velké komerční hity z posledního desetiletí, které zdejší hiphop trochu více ukázaly okolnímu světu.

Pokud by si začal zběsile googlit tamní interprety, můžeš zastavit své úsilí, neboť ti bohatě postačí sledovat tři největší australské labely, kolem kterých se většina vydaného materiálu točí. Obese Records, Golden Era a Elefant Tracks. Zbytek působí většinou u nezávislých nahrávacích společností, které vlastní sami umělci. Navzdory ne příliš vstřícnému zázemí, zaznamenává tamní scéna strmě vzhůru rostoucí publikum. Australský rap je hodně specifický a na první pohled možná všechen tak říkajíc na jedno brdo, přesto pod okem drobnohledu spatříš rozdíly, které dělají z tamních předních formací unikum.

Už jsi četl?: 20 největších ikon současného německého rapu

Když přeskočíme dějepisné klišé, které začínalo všude prakticky obdobně, můžeme konstatovat, že australská scéna udělala za posledních deset let pořádný kus práce, což se projevuje i na tamních umělcích, kteří za svá alba získávají nejrůznější ocenění. V rámci těchto ocenění je třeba zmínit především formace Hilltop Hoods, Bliss n Eso a The Herd. Nelze opomenout ani producenta tvořícího lahodné beaty pod pseudonymem M-Phazes, který si první producentskou deskou zjednal respekt po celém kontinentu a v případě druhé atakoval rovnou americké ikony typu Heltah Skeltah, DJ Premier, Saigon, Masta Ace, Skyzoo a mnoha dalších.

Přestože kolébkou rapu je USA, australská scéna se vyvíjí dosti specifickým směrem, který má svůj osobitý a jedinečný charakter. Jeden z předních interpretů Dialectrix to nazval kříženou mutací afroamerického vlivu s prvky australské kultury. Specifický může být již tamní přízvuk, australský slang. Samozřejmě své zato vzala také blízká Oceánie a Nový Zéland. Australské texty nepřetékají vulgarismy, přestože je tento kontinent často vnímán jako skladiště potomků trestanců, ale spíše poukazuje, analyzuje a diskutuje o společnosti a politice. Obecně se jinak zabývá běžnými tématy, se kterými se člověk může setkat každodenně.

Už jsi četl?: 15 největších osobností soudobého polského rapu

V roce 2004 vyšel film Skip Hop, kterým debutoval režisér Oriel Guthrie a sklidil velký ohlas na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne. Film pojednává o koncertování a freestyle battlech tamních formací po celém západním pobřeží. V posledních letech už není ani unikum zaslechnout v soundtracích tamních snímků lokální interprety. 

15 NEJVĚTŠÍCH IKON SOUČASNÉHO AUSTRALSKÉHO RAPU PODLE BBARAK.CZ:

1. Hilltop Hoods
 
2. M-Phazes
 
3. Bliss N Eso
 
4. Dub Fx
 
5. Funkoars
 
6. The Herd
 
7. Illy
 
8. Dialectrix
 
9. Horrorshow
 
10. Spit Syndicate
 
11. Chasm
 
12. Mantra
 
13. The Tongue
 
14. Vents
 
15. K21
 
 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná