RUKAHORE_SHOP_BANNER

15 největších ikon současného švédského hip-hopu

Je pravda, že už Vikingové nepodnikají takové výpady do Evropy jako dříve v dějinách, přesto jejich stopy jsou zřetelnější než polárka za jasné noci. Looptroop Rockers je pojem, který je znám celé Evropě i českým fans, neboť do našich končin již několikrát zavítali. A Promoe je osobností, kterou nepřehlídneš už jen pro jeho vizáž. Zároveň tu máme nové tváře, které dobývají celý svět. Kolumbus Ameriku prý neobjevil, vikingská loď jménem Movits! si ji však podmaňuje svou expanzí. Nadnárodní úspěch v mateřském jazyce je něco, o čem se spoustě jiných evropských formací může jen zdát, a proto pracně drtí multifunkční angličtinu, aby mohli opustit hranice své rodné země.

Švédská hip-hopová kultura se datuje už od roku 1980, kdy rap a breakdance přišel z Ameriky do hlavního města Stockholmu. Velkou výhodou této evropské země je fakt, že místní se kromě rodné švédštiny od mala učí anglicky, neboť i tento jazyk je tu považován za oficiální. Nádherně to dokládá i rapová scéna, která je rozdělena přibližně ve stejném poměru, kdy polovina interpretů používá švédštinu, polovina angličtinu. Někteří to i střídají podle toho, jaký trh chtějí momentálně oslovit. Přesto stále platí pravidlo, že je scéna nejvíce zasazena do trojlístku měst Stockholm, Göteborg a Malmö.

Pokud bys hledal tlupu blonďáků za mikrofonem, asi bys tamní interprety přehlédl, neboť vlivem velkého počtu přistěhovalců jich tam moc neběhá. Malmö by mohlo konkurovat Vídni či Berlínu v počtu Turků, objevují se tu afričtí přistěhovalci, kteří inklinují k reggae. Celkově je scéna dosti unikátní v tom, že velmi hojně prolíná hudební styly a neškatulkuje se podle trendu. To z ní činí jednu z nejsilnějších zemí v Evropě z pohledu originality, přestože je našim posluchačům tajemnou neznámou.

V posledních letech se dere do podvědomí formace pod názvem Movits!, která sklízí úspěch po celém světě a její turné po Americe, Evropě a Japonsku jsou beznadějně vyprodána. Sami jsme se o tom mohli přesvědčit loňského roku na festivalu Colours of Ostrava nebo letos v pražské Lucerně, kterou doslova zbourali v rámci turné s novou deskou. Přední interpreti hojně spolupracují i s rappery zpoza velké louže, kteří dodávají scéně na atraktivnosti. Looptroop Rockers jsme mohli spatřit nejednou na Hip Hop Kempu a zcela jistě ne naposledy.

Obdobou našeho tuzemského Bbaraku je ve Švédsku Whoa.nu, který však v poslední době rapidně upadá a potýká se s častými výpadky. Graffiti je v této zemi také poměrně rozšířeno díky boomu kolem filmů Style Wars a Wild Style v polovině devadesátých let. Tyto díla sloužila jako inspirace tamnímu kultovnímu snímku Stockholmsnatt z roku 1987. O level výše dostal do podvědomí graffiti i nejúspěšnější zástupce tamního rapu Promoe skladbou z roku 2004 These Walls Don´t Lie (tyto stěny nelžou).

15 největších ikon současného švédského hip-hopu podle bbarak.cz:

1. Looptroop/Promoe
 
2. Movits!
 
3. Prop Dylan
 
4. Adam Tensta
 
5. Timbuktu
 
6. Ison & Fille
 
7. Maskinen
 
8. Million Stylez
 
9. Organism 12
 
10. Medina
 
11. Henry Bowers
 
12. Kartellen
 
13. Mohammed Ali
 
14. Professor P
 
15. Stress
 
 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

marles101
  • marles101
  • 20.45 dne 18.07.2014

Skvělej článek... Díky

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná