15 největších osobností soudobého polského rapu

Sdílíme s nimi 796 km společné hranice na severu. Pokud se do jejich řeči zaposloucháte, můžete ledasco pochytit, neboť jejich i naše mluva patří do skupiny západoslovanských jazyků. Je jasné, že ne každý obyvatel, především pak z jihu Čech, se do Polska podívá, neboť se mu může zdát zemí neatraktivní. Poláci mají Čechy rádi, na fotbalovém Euru v Polsku a na Ukrajině jich byl plný stadión, přesto se náš národní tým cítil jako doma. A pokud tam cestu nemáte, počítejte s jejich velkou účastí v létě na dalším ročníku HH Kempu, neboť polský posluchač a polský rap k tomuto festivalu již neodmyslitelně patří.

Domněnka, že by mohl být další ročník největšího hiphopového festivalu ve střední Evropě bez účasti tohoto národa, je prostě zcela utopická. Přestože mají rádi vodku, po které dělají bordel a strhávají na sebe negativní pozornost, jistě se vám stalo, že jste zabloudili do nějaké té části areálu a najednou jste se tam cítili jako v cizí zemi, jako v menšině. Co se týče polského rapu, nebudeme si nic nalhávat, je to vidět na těchto festivalech, je to cítit na míle daleko. Jejich oddaná víra podpořit své umělce je bezmezná, navíc tamní scéna je dle mého názoru minimálně o 8 let napřed před tou naší.

Nejvíce zbožný stát v Evropě k rapu prostě inklinuje, neustále se hraje v rádiích, která tam fungují již zhruba od roku 2000, v televizích, v médiích, prostě všude. Atmosféra jejich koncertů je fascinující, jako příklad bych mohl uvést loňský ročník HH Kempu, kdy jsem byl svědkem koncertu Kaliho a Palucha v Pink Bubble hangáru. Basy otřásaly základy celé stavby, která byla k prasknutí narvaná dychtivými fans. V kotli skalních zářily světlice, v hlavních vratech vlála polská vlajka. Pokud bude možnost tyhle dva floutky vidět znovu, rozhodně váhat nebudu.

Dnes jsem si pro vás připravil seznam, který není výčtem hostů dalšího ročníku Kempu, možná potencionálních. Na některé jste mohli již v minulosti narazit, některé teprve uvidíte, všichni však stojí minimálně za vaši pozornost. Jména notoricky známá, která tvoří historii polského rapu, ale i vycházející hvězdičky, které vždy zaplní vyprodané koncertní haly a festivalové areály. Zástupce oldschoolu, progresu, reggae. V mém seznamu figuruje i zástupkyně ženského pohlaví, která si podmanila svou zem a vyhrála nejedno ocenění. Pokud do těchto končin občas ve svém přehrávači zabrouzdáte a nediskriminujete tuto zemi z důvodů typu: oni strašně šišlají, nerozumím jim atd, každý z této patnáctky vám má zcela jistě co nabídnout. Jen je možná třeba odhodit zábrany, přimhouřit oči nad předsudky a dát této zemi šanci. A za týden si představme další část našeho starého kontinentu. Která země to bude, si nechám zatím ještě pro sebe.

15 největších ikon současného polského rapu podle bbarak.cz:

1. O.S.T.R.

2. Sokół & Marysia Starosta

3. B.O.K. (Bisz, Oer, Kay)

4. Paluch

5. Tede

6. Sobota

7. Hades

8. Don Guralesko

9. Grubson

10. PMM

11. Rychu Peja Solufka

12. Lilu

13. Solar & Białas

14. Te Tris

15. Slums Attack

 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná