15 největších ikon současného francouzského rapu

Bouře na moři houpe s naším parníkem ze strany na stranu a po tak dlouhé plavbě až ze Severní Ameriky to není nic příjemného pro naše žaludky ani morálku. Teprve druhý den u pobřeží Evropy bylo našemu kapitánovi a celé zbylé posádce dovoleno se vylodit na pevninu. V původním záměru bylo zakotvit tradičně v Rotterdamu, což je největší přístav Starého kontinentu, nicméně celníci nám po zjištění nákladu, který přepravujeme, jasně řekli: Plujte do Francie. To je přestupní stanice mezi evropským a americkým rapem. V dnešní době internetu byste si ťukali na čelo, tehdy to však takhle chodilo a svou moc má tahle scéna ráčkujících rapperů i v současnosti.

První kontakt s rapem absolvovala Francie již v roce 1979. Tehdy někteří interpreti za velkou louží začali tušit, že na starém kontinentě je velmi obsáhlý, rapem neprobádaný trh. Samozřejmě, že hned i někteří místní po vzoru těch tváří z pódií započala svou vlastní dráhu. Někteří zůstali v neznámosti, jiní se za čas vypařili do ztracena, někteří však působí i dnes. Statusem legendární se můžou pyšnit například IAM, Supreme NTM, MC Solaar či Assassin. Přes dvacet let ve hře zanechá v osobnostech velké zkušenosti, přesto jen někteří se dokážou poprat s časem a změnou trendů, aniž by si zachovali svou tvář.

To vše však nebylo ze dne na den. Od zmiňovaného roku 1979 a již zmiňovaných legendárních průkopníků uběhlo většinou dalších dlouhých 7 a více let. Přesto dali tamní scéně natolik silné základy, že z nich můžou těžit další generace po mnoho dalších let. Francie je velkou zemí, která je i rozmanitá, co se týče rapu. Přestože v dnešní době zasáhla zemi velká trapová mánie, o které by si v Čechách v rámci osobitosti a kvality mohli tuzemští interpreti nechat jen dlouze zdát. Silné zastoupení má i oldschool, boombap nebo jazzrap. Zdejší rap ale vždy vyznačoval svou tvrdost a životní příběhy z předměstí velkých měst, které jsou přeplněny převážně africkými přistěhovalci. Své by o tom jistě na dlouhé hodiny mohli povídat obyvatelé Marseille. 

Francouzskou scénou občas prošumí nějaký ten spor, který je většinou dílem rivality a nesnášenlivosti, jindy pouhým promem před vydáním nové desky. Největší rivalita je pak všeobecně mezi interprety z Paříže a Marseille, kterou nastartovali právě legendární NTM a IAM. Jako další průlomovou formaci lze brát taktéž Mafia K´1 Fry. Mnoho let brala tamní scéna inspiraci právě z Ameriky, nicméně po roce 2000 se postupně začala ubírat i vlastním směrem a zdejší rukopis je tu v roce 2014 již velmi znát. Prvním signálem bylo především všeobecné distancování od amerických hostů na albech.

Rozmanitost scény dokládá i různorodost různých předních zástupců. Můžeme tu narazit na politický rap, poetický rap a jazz rap, hardcore, egotrip, gangsta rap, alternativní rap, komerční a v posledních letech také dosti trap. Silné je i ženské zastoupení, které reprezentují především Keny Arkana, Lady Laistee, Diam To a mnoho dalších. Francouzský rap se dostal i do silného filmového průmyslu, což dokazují například snímky Taxi, Okrsek 13 či Nedotknutelní. Tamní hity často doplňují celkový obraz soundtracků. 

15 největších ikon současného francouzského hip-hopu podle bbarak.cz:

1. Maitre Gims + Sexion d'Assaut
 
2. Booba
 
3. Soprano + Psy 4 De la Rime
 
4. La Fouine
 
5. Akhenaton + IAM
 
6. Niro
 
7. Keny Arkana
 
8. Soulkast
 
9. Sefyu
 
10. Tunisiano
 
11. Hocus Pocus
 
12. Youssoupha
 
13. Nessbeal
 
14. Rohff
 
15. Sniper
 

Už jsi četl?:

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

YOURY
  • YOURY
  • 12.55 dne 15.10.2014

jo nejvic hype jmeno ve fr je vidlak kterej si rika Kaaris... prototyp rapu pro dementy, kterej bohuzel poslouchaj nejvic deti. Slyset to nechces.

YOURY
  • YOURY
  • 12.54 dne 15.10.2014

austy ty vole kdyz uz pises o necem cemu nerozumis, tak aspon otevri wiki a oprav si ty faktograficky chyby. Diams konvertovala na islam a uz zadnej rap nikdy nevyda. o lady laistee nikdo neslysel uz asi 10 let atd. atd. jinak Chinese man records je fakt pecka...

teami01
  • teami01
  • 16.29 dne 01.10.2014

Diky za zaujimavy clanok. Z mladsich teraz idu dost Casseurs Flowters z Pariza. V Marseille uz desiaty rok funguje zaujimavy label Chinese Man Records - viac do jazzrapu. Skoro kazdy rok su v Prahe - najblizsie 27.11.2014. Este aktualna vec z mensieho labelu v Marseille: https://www.youtube.com/watch?v=FKnEvOq-sww

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná