15 + 5 slovenských desek uplynulého roku!

Nemohu se zbavit dojmu, že rok 2013 byl pro slovenský hiphop jedním z nejplodnějších období v jejich historii, neboť těch desek bylo více, než hub po dešti. Kvantita tu rozhodně nedominovala nad kvalitou, a proto je možné sestavit seznam toho nejzajímavějšího, co se u našich sousedů objevilo. Samozřejmě, že se opět nelze zavděčit každému a některá alba se do seznamu nevešla, proto by stálo zato tu alespoň některé vyjmenovat, např. MC Gleb – Stanice ZOO, Hlas Reality – Jeden život, jeden hlas, Úplný konec – Na začiatok EP, Straňanský Rosy – Moja duša, Nigi – N1G1, Rakby – Fresh či Puerto – Kontrasty.

Plexo – Manuál

Zástupce labelu Není problém přinesl na trh desku, která přináší duševní vyzrálost a navíc skvělou slovní zásobu a prezentaci, kterou je Plexo natolik charismatický. Kromě tuzemských hostí se zde objevili i Soulkast či Celph Titled. 

4D – Kryštal

Osvědčená jména se spojila, aby na trh přinesla desku, která nemá účel sdělovat, ale bavit. Rap obstarává Čystychov a DNA, vokálové refrény Mišo Biely a produkčně jim kryje záda G-Bod. Jako celek se zjevili jako bouře za jasného letního dne, přesto na sebe strhli velkou pozornost a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Proto asi nebude žádné překvapení, když se posluchači dočkají i dalších materiálů.

Mugis – Závet

Přestože jeho známost v podvědomí posluchačů roste každým trackem, zauvažoval už Mugis o své závěti v podobě produkční desky, kde se objevila elita slovenského rapu obohacená i o další hosty z Čech. Naleznout ho můžete na spoustě aktuálních desek a jak se svým talentem naloží dále, ukáže jen čas.

Už jsi četl?: Mugis slovy slovenské rapové elity  přináší svou Závet

Torula – Z kanála hore

Nebýt součástí Oktogenu, možná by se ani nedokopal k tomu něco dlouhohrajícího nahrát, a to by byla asi hrozná škoda, což mi dá asi za pravdu nejeden člověk, jenž toto album zakusil. Přirozené, otevřené a sdělující postřehy, doplněné o vlastní produkce šité si sám sobě na míru, přinesly desku, která se nestane po překlenutí roku ohranou a odloží se do šuplíku se suvenýry. A k tomu všemu  se ještě můžeme v brzké době těšit na další.

Už jsi četl?: Torula - Z kanála hore (2013, OKTOGEN MUSIC)

H16 – Rýmy, hudba a boh

Mediální humbuk značil velký comeback, který měl přinést desku "legendárné krů". Někoho možná deska oslovila více, přesto se nelze zbavit pocitů, že se jednalo jen o uměle vyvolané zemětřesení, které nevyvolalo to, co mu bylo přisuzováno. Uvidíme, jak to vidí sami autoři, zda se zase navrátí ke své sólové tvorbě, nebo nabídnou posluchačům další společný kus.

Už jsi četl?: Jak vznikl název třetí desky H16 a proč si Legendárna crew nepozvala více hostů?

Luzer & Lkama - Hi100ria

Jeden z nejspecifičtějších zástupců slovenského rapu spojil své síly s úderností dvorního producenta Gramo Rokkaz a výsledkem je deska, která řádně kope nejen v textu, ale i v beatu. Luzer navíc zvolil netradiční pojetí a své album zasadil do historických momentů, které nejsou jen chozením kolem horké kaše, ale prokazují jeho dějepisné znalosti. Zajímavě dotvořený cover jen dokládá ojedinělost produktu na trhu.

Už jsi četl?: Luzer a Lkama - Hi100Ria (2013, TM Rekorc)

Miky Mora & Peter Pann - Rap vol. 2

Miky Mora se pokouší o restart své kariéry, dopomoci mu k tomu měli dva projekty s Peterem Pannem. Druhý jmenovaný vyšel v půlce roku a dokázal, že Miky ještě na odpis zcela není. V plánu pro tento rok je návrat Druhé Strany a jak tento comeback dopadne, na to si musíme ještě nějaký ten týden počkat.

Rétos - Dynastia agresívne oko

Hudba zdola je pojem, který se v poslední době dostává stále více do podvědomí. Otcem této značky je Moloch Vlavo a kromě jeho EP „5ržalské melodie“ a Korytnákově desce „Zmenil som čas“ vydal svůj materiál i další zástupce zvaný Rétos, jehož deska nabízí asi nejzajímavější sousto z krajíce pouličního rapu tohoto roku.

AMO - Rok Nula

Rok nula není restartem kariéry ani radikální změnou názorů, rok nula je uzavřením desetileté epochy jednoho z nejzajímavějších těles na Slovensku. AMO nikdy neudávali směr ani nediktovali tempo, přesto jejich desky patřili vždy mezi nadčasové záležitosti, ke kterým se nejeden posluchač vrací i po létech. Nové AMO zní zase trochu jinak, než to předchozí, ale vývoj nezastavíš a nelze jim upřít, že by jejich další tah na šachovnici byl špatný.

Už jsi četl?: A.M.O.  - Rok Nula (2013; A&M Business)

Radikal & Tafrob - Headshot

Druhá československá deska spojila dva zajímavé interprety, kteří začínali jako freestyleři, což jim dopomohlo ke stylizaci projevu, jakým dnes disponují. Oba už mají ledasco zažito, nejedná se o výkřik ze tmy a jejich společná deska jen dokládá společné pohledy na daná témata.

Už jsi četl?: Tafrob & Radikal - Headshot (2013; Oktogen music)

Majself & Mugis – Parfem

Stáj Není problem letos sklízí ovoce na všech frontách, není se čemu divit, že se v seznamu objevuje i třetí deska, kterou obstarali Majself a Mugis. Parfém obsahuje zajímavé a specifické vůně, které musí ocenit každý, kdo k desce byť jen trochu přičichl.

Už jsi četl?: Majself & Mugis - Parfem (2013; Neni problem)

Delik – Sloboda

Ne nadarmo jsou pasováni do pozice nejlepší česko-slovenské rapové skupiny současnosti. MR je stále známkou kvality, a dokládá to samotný Delik, který svou Slobodou atakuje nejspíše pozici album roku 2013. Záda mu kryje převážně jeho parťák Jozef Engerer a celá deska budí dojem vyzrálé osobnosti, která už ví, kde jsou její priority a kam se v životě chce ubírat a také, čeho se chce vyvarovat.

Už jsi četl?: Delik - Sloboda (2013, I Love Party Production)

Modre Hory – Bigbeat

Hiphopové unikum, které svou originalitou předčí možná i Tolkienovu Středozem. Rapová formace, která nerapuje o rapu, u textů musíš vnímat každé slovo, aby ses neztratil jako Alenka v říši divů. Bigbeat je deska pro náročné posluchače, ale zároveň u ní můžeš i relaxovat a jen se pohupovat na víru pohody. Bene a Lyrik se po čase vrátili ke svému rodnému projektu a výsledkem je album, které splňuje všechny kritéria pro to, aby rap nebyl jen pro mládež.

Už jsi četl?: Modré hory: Uměli bychom si představit udělat celé album na Wonderových beatech

Krok Spet - Poďme

Neznámý interpret je důkazem, že není na škodu se obklopit hudebníky, kteří dokážou do hry přinést i vlivy okolních žánrů a vytvořit opět něco netradičního, přesto zajímavého a kvalitního. Vlastní produkce, živé nástroje a exotické hosty naleznete na této debutové desce, kterou byste neměli přehlédnout.

Zverina - Umelecké delo

Pokud by Zverina svůj lihový apetit přenesl i do rapového prostředí, mohli bychom od něj mít ročně 50 a více desek. Nám jistě bohatě postačí, když svůj materiál nevytáhne ven jednou za pět let a na fanoušky si vzpomene častěji. Nová deska je rozhodně nejlepším materiálem, který k nám vyslal. Bonusem jsou pak videoklipy, které nepostrádají notnou dávku humoru a nadsázky, na kterých si autor dosti zakládá.

Už jsi četl?: Zverina - Umelecké delo (2013; Spirit music)

Kali a Peter Pann - Uživam si to

Další deska, která má potenciál zaujmout mládež plošně, neboť prvky zasahuje spíše do komerční popové hudby. Spojení Kali a Peter Pann zafungovala na předchozích věcech, tak oba vsadili na stejnou kartu a výsledkem je album, jehož tracky se jistě objeví v rádiích a zazní i na diskotékách.

Už jsi četl?: Kali: Jediný producent, od kterého bych koupil beat, je DJ Wich

Momo - Za Očami

Nová, aktuálně třetí, deska je zase o něco vyzrálejší a propracovanější a opět zase odlišnější, než-li dvě předchozí. Možná se mi to jen zdá, ale stále je Momo tak nějak přehlížen, i když patří k tomu nejzajímavějšímu, co naši sousedi nabízí. Deska plná lidských problémů, se kterými se denně sami střetáváte, je doplněna o velice zajímavé hosty jak na slokách, tak produkcích.

Už jsi četl?: Momo: Opisuju svoje okolí. To, s čím se střetávám - faleš, závist, nenávist a láska

Grimaso - Heartbeat

Další producentská deska člena H16 nabízí opět to, na co jsme u něj zvyklí. Zajímavý výčet domácích hostů, moderní agresivněji laděný zvuk nebo nějaká ta klasika. Že se jedná již o třetí sólový počin z jeho rukou, jen potvrzuje, že ho tvorba beatů stále baví a nelení zavřený ve svém studiu.

Už jsi četl?: Přiznám se, že jsem po albu trochu vystřílený, uvedl Grimaso. Jaký má recept na obrat?

Vladis – Diamant

Vladisova třetí sólovka přinesla na sklonku loňského roku hudbu stylově podobnou Kaliho a Peter Pannově tvorbě. Tento žánr má vysoký potenciál zaujmout i nehiphopového fanouška, což se již fakticky potvrzuje přítomností Vladisovy skladby "Žijem pre moment" na diskotékových parties. Texty na desce mají hlavu a patu a lze v nich zaznamenat trefné životní postřehy.

Už jsi četl?: Vladis: Ulice mi otevřela oči a naučila mě, jak jí opustit a nezůstat zacyklený na jednom místě

Kontrafakt – Navždy

Asi nejočekávanější comeback letošního roku, možná i díky celoročnímu mediálnímu humbuku, kontroverzní skladby „Škola rapu“ a neustálého prohlašování, že se bude jednat o revoluční album. Pro mnohé možná zklamání, pro jiné vytoužené album, přesto nic revolučního v rámci světové tvorby, možná domácí. KF šáhli pro inspiraci za velkou louži, mezi hosty si pozvali tradičně Wiche či produkčního guru Premiera a vytvořili desku, kterou jedni budou milovat a druzí nenávidět.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná