Report: Jak Alicia Keys zazpívala Praze

Pro Vladimira 518 jsme v roce 2008 byli Rumuni a Bulhaři, tedy malý trhy. Naštěstí se situace od té doby mění a tak si ze seznamu postupně odškrtávám jména, která bych chtěl zažít naživo. Jen jeden se koncertu u nás vyhýbá i přes to, že nám ho dluží. Ano, dívám se na tebe Kanye! Je pravda, že zrovna Alicia měla možnost už před pěti lety, ale tehdy jsem zaspal a tentokrát už nešlo nejít.

Tak jsem si teda udělal výlet do Prahy, abych spolu se svou milovanou zpěvačkou viděl a slyšel i rychle vycházející hvězdu Miguela. Bohužel se kvůli nedokonalé organizaci úplně nezadařilo a tak jsem stihl až konec jeho vystoupení, stejně jako velká část ostatních návštěvníků, kteří se po osmé hodině do haly netlačili, protože Alicia přece začíná až za hodinu. Když už jsem se na koncert vydal a koupil si lístek, tak bych měl chtít vidět i předskokana, který sice nezpíval dlouho, ale za to s energií, kterou vydával i na taneční kreace. Na zopakování svého wrestlerského kousku z letošních Billboard Awards neměl prostor, tak se alespoň vydal na procházku do hlediště, kde při procházení mezi posluchači zároveň zpíval. Těžko říct, jestli to bylo plánované nebo spontánní, ale rozhodně to působilo sympaticky a Miguel tak ukázal, že není nedotknutelný.

Potom se spustila opona, aby se za několik minut proměnila v projekční plátno, které nás zavedlo do New Yorku za tónů Nasovy N.Y. State of Mind, které Alicia použilo pro svou verzi The Streets of New York a musím říct, že živá basa v tomhle songů je prostě živá basa. Jen ten Nas chyběl. Potom se rozezněl refrén z Empire State of Mind, jen proto, aby jej vystřídal singl Karma, kterým celé skoro dvouhodinové vystoupení začalo. Nebudu tady rozebírat setlist track po tracku, ale z každého alba zazněly minimálně dvě skladby a většinou to byly hlavní singly. Turné je k poslednímu albu Girl on Fire a největší prostor logicky dostalo právě toto album, ze kterého zaznělo hned osm věcí, takže došlo i na mnou oblíbené When It's All Over a Listen To Your Heart. Ty zase zabraly čas starším kouskům, ale to si člověk nevybere. Nebudu vám říkat, jak Alicia zpívala, protože sám umím zazpívat možná tak Poison od Alice Coopera, takže to nepoznám. Vyjádří to možná to, že několikrát jsem měl po těle husí kůži a to je co říct. Kromě zpěvu zvládala i hraní na tuším tři různé klavíry, škoda že ne české výroby, které se po pódiu pohybovaly automaticky dle potřeby.

Piano & I je název úvodní skladby z debutového alba Songs in A Minor a tenhle název popisuje, jak by její koncert mohl vypadat, kdyby nevyprodávala haly a neměla v diskografii několik multiplatinových alb. Ona ty světelné efekty a tanečníky skákající po pódiu a snášející se ze stropu nepotřebuje, na rozdíl od některých svých kolegyň. Ale vypadalo to tak, že se cítí stejně dobře při efektní show jako za klavírem při tlumeném osvětlení či dvěma bubny. Za ty si stoupla ke konci koncertu při Girl on Fire a bylo to spíš na efekt, protože jsem slyšel jejího bubeníka. Menší výtku bych měl ke zvuku, kdy doprovodné pěvecké duo občas doprovázelo až moc nahlas. A větší výtka směřuje k tomu, že diváci přímo pod pódiem seděli. Sedět se jde možná tak na vážnou hudbu a pokud má mít koncert nějakou energii, tak je potřeba mít lidi pod sebou. Naštěstí Alicia před reggae věcí Limitedless, což bylo ve druhé půlce vystoupení, vyzvala lidi ze sektorů přímo pod pódiem k využití svých nohou a prostor pod ní se tak rychle zaplnil a hned to vypadalo a působilo lépe. Na přídavkovou Empire State of Mind dorazil i Jigga gigantických rozměrů, takže toho si plnohodnotně odškrtnout ještě nemůžu.

Pokud bych měl hudební stránku celého večera ohodnotit, tak bych udělil nejlepší možné hodnocení. Alicia představila své nové já, které se na jejím projevu neprojevilo a doufám, že brzy zase přijede a zahraje ty písně, na které jsem marně čekal. Malý koncert to bude jen těžko, takže opět bude skoro vyprodáno.

RingMan - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná