Kvalitní DJ musí umět číst lidi a ne hrát naučený sety, říká Dj Maztah a zve na Lávku

Trap? Proč se objevuje na čerstvých rapových deskách v tak hojném počtu? Proč na něj v současnosti sází nejeden tuzemský interpret? Možná, že je to moderní, možná, že to beatmakery prostě baví, odpovědí by mohlo přijít spoustu. Jisté je, že hudební podklady tohoto typu znějí nyní ze všemožných koutů československé scény, od Wiche, přes Oriona, Ironkapa, Marpa, Separa, YZO gang, Refewa… mohli bychom pokračovat do nekonečna.

Právě díky stále větší oblibě se v srdci Prahy uskuteční akce s názvem „This is trap“, která je jako šitá na míru všem jeho příznivcům. Už 25. dubna se na Lávku chystají celkem 4 DJs, kteří obsadí hned dvě pódia.

V souvislosti s událostí přinášíme kratičké interview s jedním z hlavních účinkujících. Dj Maztah se zmiňuje nejen o události, ale i o svých současných aktivitách. Sdílíme názor, že jeho odpovědi mají chvílemi co dočinění s odbornými výklady, což nás bez legrace opravdu moc baví.

Co se teď v klubech nejvíc hraje? Kdo je parta Swerve? I to se dozvíš v následujích řádcích.

Čím tě oslovil tento hudební žánr?

Nemůžu říct, že bych byl velký fanoušek přímo trap music, ale na zmíněné akci budou zastoupeny i další poslední trendy v taneční muzice, ke kterým mám mnohem blíž. Například moombahton, ten se v mejch setech objevuje hodně dlouho, či twerk, to je zase hodně aktuální záležitost. Taky bych asi nemluvil přímo o hudebních žánrech, spíše to jsou subžánry, které propojují hip-hop, rnb & dancehall a reggae s aktuální taneční muzikou. Například moombahton je spojení house music a reggeatonu v tempu 108 až 115 bpm, které od roku 2009 začíná drtit kluby po celým světě, v současný době i komerční charts - třeba pecku “Watch out for this” od Major Lazer zná díky rádiím skoro každej. A zmíněnej twerk vám může dobře přiblížit jeden z top bangerů minulýho roku “Turn down for what” od Dj Snake.

Čemu v současnosti věnuješ svou pozornost?

Jsem pořád v jednom kole, hlavně co se týče djingu na parties, jsem rezidentním djjem pražského klubu M1 či bratislavského The Club, pravidelným hostem na FX Bounce v Radosti FX. S Dj Koogee, kterej mi je v Praze nejbližší rozjíždíme djskou partu Swerve, kterou budeme oba reprezentovat i v pátek 25. dubna na Lávce. Takže se doražte mrknout! Jinak nahrávám mixtapy či live sety, občas něco produkuju či jezdím koncerty s Tafrobem. Teď se chystám vrhnout na video live sety, aby nebylo jen co poslouchat, ale i na co koukat.

Na co se teď nejvíc v klubech reaguje?

Na tuto otázku se nedá úplně jednoduše odpovědět, samozřejmě zaleží kde a pro koho hraješ. Mám rád kluby, kam chodí hodně cizinců, protože ti to dovoluje hrát aktuální muziku, tím myslím třeba hip-hop, rnb nebo už zmíněný ruzný žánrový spojení, od trapu po twerk. Je to už sto krát vyřčený téma, ale je tomu tak, češi jsou v hudbě hodně konzervativní. Mimo Prahu lidi pořád milujou klasiky, který se asi nikdy neomrzí, ale proč ne. Mám rád Dipla či Dillona Francise stejně jako Dj Premiera či Gangstarr.

Jaký skladby si nikdy neodpustíš a zahraješ je?

Hezká otázka, ale asi nemám žádný skladby, který bych musel za každou cenu pustit. Kvalitní dj musí umět číst lidi a ne hrát naučený sety.

Pro další informace o akci "This is trap" klikni sem.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná