Hip hop na Votvíráku má v roce 2014 nejlepší lineup, co kdy měl

Moc často na fesťáku nezažiješ přetíženou mobilní síť tak, že nemáš šanci se komukoli dovolat, sms běžně vůbec neodešleš, a když už se to přece jenom povede, tak adresátovi dorazí třeba s dvouhodinovým zpožděním. Tento fakt vypovídá o tom, že se loni přijelo do Milovic bavit možná trošku víc lidí, než s čím se počítalo. Každoročně se na letiště sjíždí desítky tisíc lidí a jejich počet rok od roku roste. V diskusích o účasti se dokonce hovoří o číslech přesahujících sto tisíc návštěvníků za celý víkend. Jistě zde hraje svou roli fakt, že tato událost zahajuje v Čechách festivalovou sezónu a navíc nabízí více hudebních žánrů. Hiphopová stage je na Votvíráku klasikou a patří k němu ještě víc, než třeba každoročně přítomné a plně vytížené pouťové atrakce. Mohli jste zaznamenat, že se začalo mluvit o prvních účinkujících a my jejich jména dnes přinášíme pěkně pohromadě.

RYTMUS
Er Ý Té eM O. Co dodat? Když idě Paťo, drží se huba. Na pomyslný trůn se stojí fronta, spousta kandidátů se na něj úplně tetelí, ale dokud se Báro Rai sám nerozhodne skončit, bude král Česko Slovenského rapu jenom jeden. A ten si říká Rytmus. Miliony views. Titulky a rozhovory. Vyprodané koncerty. Horentní sumy. Promakaná strategie. Ale hlavně: talent, charizma a pořád nejlepší flow ve hře.

MAJK SPIRIT
Ten chalan je šaman. Jeho kapela H16 aka Legendárná Crew už je na scéně nějaký ten pátek. Než ale vyšlo najevo, kdo z jejich 3 MCs je nejvýraznější osobností, dost jsme se načekali. Charizmatický dlouhán za tu dobu taky stihnul dvakrát změnit jméno. Nejdřív si nechával říkat Dilema, pak Koko Šajs nebo Koko Najs, ale až napotřetí jako Majk Spirit už to vyšlo naplno. Jeho sólová deska Nový človek znamenala absolutní průlom nejen v rámci SK hiphopu, ale i daleko za jeho hranice. 2 x Slovenský Slávik, cena MTV Europe Music Awards, nahrávání v LA ve Westlake Studio, kde točil Michael Jackson, porotcování v soutěži Hlas Česko Slovenska...

JAMES COLE
Jestli někdo v CZ rapu tančí na laně nad propastí. Na laně, nataženým mezi genialitou a šílenstvím. Jmenuje se James Cole. Jako první místní krotitelé mikrofonu naučil, že nezáleží jen na obsahu, ale i na formě a že jak říká Supa: „když rapuješ mimo rytmus, je jedno, že to myslíš upřímně“. Hlas jak zvon, flow co dopadá nečekaně jako hovno holubí a výraz jak blázen. Jestli umí někdo překvapit v jakémkoliv slova smyslu a totálně pohřbít ostatní MCs v jakékoliv společné skladbě, je to P H A T, Phat, extrémní interpret a král diskoték.

SEPAR
Jestli Rytmus může „jebat underground“, Separ ho miluje. A jestli si sekáč Spirit zakládá na svém ohozu, s tím že jeho „chlapci vynalezli swag“, Separ má nejradši svoje tepláky. Jde o rap a flow. A tam je Separ mašina, co jede jako buldozer. Ne náhodou se právě Buldozer jmenuje jeho sólová deska. Nedávno se možná celkem překvapivě rozhodl opustit partu Gramo Rokkaz, ale i díky společné skladbě s Rytmusem a Momem – “Škola rapu“ má o pozornost postaráno i sám za sebe a po legendárním kousku “Si zvonil“ zase jednou připomněl, že pokud beef, Separ není tím, s kým by ho tvůj oblíbený rapper měl chtít.

LA4
Na scéně od dob My 3, kdy jako jedinej z nich třech neměl jméno v názvu kapely. Kapela se jmenovala Indy & Wich a on si říká celou dobu La4. Uznávaný graffiti writer, příležitostný bboy a hlavně MC, který se sice nikdy netlačil nikam do světel ramp, ale jehož rapy tlačili vždycky dost. Za všechny stačí snad zmínit jeho sloku z hymny “Praha“ od PSH, která patří mezi nezapomenutelné kousky. Že ale umí stát i na vlastních nohách a ne se jen přidat jako vítané rozptýlení v roli zajímavého hosta, to dokázal na sólo dráze. Ta je lemovaná dvěma alby – Panoptikum a Gyzmo, společným EP Nadzemí s Jamesem Colem a DJ Mikem Trafikem a aktuálně velkým čekáním. Čekáním na novu desku, na které La4 dělá s DJ Wichem a kterou by měl právě na Votvíráku předvést. Slíbil, že dokud jí nedodělá, tak se neoholí, takže do léta být prostě musí.

EKTOR
Jede bomby. Vyprodaný kluby od Horní dolní po pražské SaSaZu. Nejtvrdší rap. Je sebestřednej. Je sebevědomej. Je nekompromisní. Má loket z vokna. A má důvod, je Ektor. Krom klasik z jeho 3 alb, co zlidověly – Airon Meidan, Topství a Tetris s DJ Wichem navíc na Votvíráku předvede i věci ze svojí zbrusu nový desky.

TY NIKDY (Idea & Boy Wonder, Paulie Garand & Jakub Děkan, MC Gey, Rest & DJ Fatte)

Tahle parta sem patří jak rap k Votvíráku. Je to tradice. Není to za zásluhy. Nová deska BoyBandu, nová deska Resta s Fattem, nová deska Paulie Garanda a MC Gey má zatemnělou mysl, protože zbil psa… Ale na nový desce dělá taky a není pochyb, že smečka TNKD bude na pódiu patřit k nejživějším.

ORION
Papa Ori, „nejstarší český rapper“. Lídr PSH. Nestor scény. Její chodící inventář, co byl vlastně u všeho důležitýho, co se tu kdy odehrálo. A co se ještě rozhodně nechystá s drinkem v pazouře pohodlně usednout do houpacího křesla a přenechat žezlo mladším. Naopak. Po deskách s PSH a letech napínání letos konečně vydává třetí sólo album. A kam ho Vorel přiletí předvést? Na Votvírák, přesně tak.

SODOMA GOMORA
Že svrchovaným králem letošního Slavíka ve vzduchu, na moři i na zemi korunují média Řezníka, to asi Božský Kája nečekal. No nečekal to po pravdě asi ani Řezník, ani nikdo další, ale stalo se. Nehledě na obraz mediální a jeho šlechtění. Krom pouštění vln. Filozofického pitvání. Vedle opovržení i supportu, hlášení se k ZNK a odhlašování se ze Slavíka ale Řezník a De Sade makaj na další show s hvězdičkou. Takovou, jakou jste ještě neviděli. Připravte se a pozor, nešňupat modrou skalici !

TAFROB
Skills. Brněnskej patriot kdysi pomáhal domácímu fandovi objevovat fenomén freestyle battlů. Když si kluci v kapucách byli zvyklí vyměňovat zdvořilostní fráze o tom, jak máme všichni rádi hipec, přišel Tafrob a když s nima skončil, nechal je v depresích přemýšlet nad ukončením trápení se ve svých marných kariérách. Chvíli mu trvalo, než se toho zbavil. Než se vydrápal ze škatulky. Než ze sebe serval nálepku, co už ho srala. O pár let a čtyři alba později už Tafrob nemusí nikomu dokazovat, že „umí víc, než freestyleovat“. To už totiž dávno dokázal. Freestyle battly utichli, skills a charizma, stejně jako řev publika zůstali.

SMACK
Oheň. Tenhle týpek ze Strašnic plive rýmy jak drak. A kam plivne, zůstane kráter. Vzteklej, jako by měl vzteklinu. Hoří pro svojí věc jako hvězda jasná. Je zažranější. Je nasranější. Je tvrdší. Je dál. Je hlouběji. Je prostě lepší, než zbytek. Proto nemá ve svým oboru konkurenci. Smack je pan řídící. Není ztracenej ve změti událostí, hozenej do víru osudu, co čeká „jak to dopadne“. Řídí dění. Řídí tok energie jak usměrněnej tok elektronů. Někdo má na stagi stres. Někdo se narodil, aby byl na stagi. Hádej, kam patří Smek? Bé je správně.

STRAPO & DJ Spinhandz
Happyend. „U je balo mi dekel“ křičí v klipu na záběrech z loňskýho Votvíráku. Nakládá převelice rychlopalný double time rapy. Jiskra v oku. Velice promáklá MC/DJ show s DJ Spinhandzem. Napojená přímo na páteř klasického hiphopového odkazu. Bezmezné nadšení. Přirozené charizma a uvolněnost, až to všechno vypadá, jako by to byla samozřejmost a šlo to samo… Chyběl kousek a nic z toho by se nestalo. Chyběl kousek a Strapo, jeden z největších talentů, co tu kdy drapnul do pazoury majk, svůj talent promrhal a majk na hřebík pověsil. Chybělo pár cenťáků a o Strapovi už bychom mluvili jen v dobrém a na výročí chodili s kytičkou. Zlomilo se to, ale naštěstí k dobrýmu. A nebylo to jednorázový vítězství v bitvě. Zdá se, že vyhrál celou válku. Ať žije Strapo!

YZO EMPIRE (Logic, Jimmy Dickson, Lvcas Dope, Jackpot, CBCH & Yung Barber)
Jsou vadný? Jsou nemocný? Na co si hrajou? No, kdo si hraje, prej nezlobí. Tahle parta ale zlobí dost. Pouští do světa kouřový signály purpurový barvy. Žije zdravě, bumbá zásadně syrup. A jede ti říct, jak je to s tím swagem a přesvědčit tě o reálným základu svýho hajpu… Stovky tisíc views party, co jsi před rokem ještě neznal? Jo, to opravdu je hajp.

TLUSTEJ KÁRL
Pupek. „Ty vole, ten Tlustej Kárl, ten je ale… tlustej“. Jou. Někdo je černej s názorem, někdo je tlustej bez mindráku. Kárl navazuje na nejlepší knedlo-vepřo-tradici své rodné hroudy. Baloun, Fibingerová, Švejk, Majkl Dejvyt, Maxim Turbulenc… No OK, Maxim Turbulenc snad úplně ne. Ale že má Kárl „to nejtěžší lejno českýho rapu“, o tom nepochybuje ani Jaro Vacek. Máme svýho Biggieho. Konečně.

MOOZA
Talent. Tam se to láme. Pokud si někdo myslí, že rapovat zvládne i cvičená opice, je velice možný, že je sám cvičená opice nebo se jmenuje třeba Metrix. Kam to poslal Mooza za rok, to je těžce uvěřitelný. Před rokem předváděl nadějnou, ale těžce dětskou porci. O rok později se „zasloužilým umělcům“ začíná potit pleš. Můžou se chlácholit, že to třeba bude jen další nadějnej mladej, co svůj talent promrhal. Ale třeba taky ne a třeba tady máme tu čest s týpkem, co bude záhy udávat tempo. Zatím se můžem jen bavit, neriskujem nic. Vždyť tomuhle klukovi z Písku je teprve 15. Co bude dávat ve dvaceti? A co víc může právě teď, než překvapit a pálit rybník?

ANDROID ASTEROID
Muzika. „Ovčá á ci, čtvé rá á ci“. Stačej 2 slova a spousta současných producentů, co opovrhují samplováním stejně vášnivě, jako jedním prstem hrajou na svojí mrtvou klávesu mají hotovou vlastní definici i velice nevitální kurikulum vitae. No a pak tu jsou Android Asteroid. V šamanským kotli vařej hypnotický downtempo na houbách. Při seanci jsou v transu. Parta virtuózních muzikantů umí hrát snad i v nástrojovém obsazení hřeben, vozembouch a luk. A se stejnou vášní zbožňuje samplování. Je to parta snílků, co se toho nebojí. A zatímco tlupa spořínků vymýšlí, kde čórnout beat a jak ho nahrát ve skříni za korunu padesát, jedou vyvolávat duchy Johna Lennona a jeho party a natáčet do Abbey Road. Jo, to je TO studio. S TÍM přechodem. TĚMA slavnýma fotkama ještě slavnějších lidí, jejichž aura se tu vryla do stěn. A hlavně to studio s TÍM neuvěřitelným zvukem. Jestli je jedna z definic muziky a toho, co by měla dělat „měla by tě brát jinam“, tak se připrav na intergalaktickej trip za orbit.

PRAGO UNION + Champion Sound
Vážná hudba. Další deska a další úspěch. Zmínka snad ve všech žebříčcích domácích desek roku bez ohledu na žánr. Skladba roku na Rádiu 1 (Klobouk dolu). Nominace na Hudební cenu Apollo. Zase? Možná už by to byla nuda, kdyby… No, kdyby Kato nebyl tak geniální lyrik, jehož texty je unfér zkoušet porovnávat s kýmkoliv dalším. Kdyby dřevní zpracování jeho na dřeň prožitých civilních příběhů tak nesmrdělo nestrojenou člověčinou. A kdyby s ním nehrál naživo Champion Sound, jediná kapela, co nehraje big beat, funky, ani punky, ale rap. Jenže vono jo.

A to zdaleka není to hlavní! Výčet jmen nekončí, ale na to si jestě budete muset chvíli počkat. Předběžně si však piště do kalendářů 13. červen jako den odjezdu směr Milovice.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná