Gangsta rap z vesmíru? Budoucnost hip hopu? Shabazz Palaces stojí před branami Prahy

Gangsta rap z vesmíru. Poetické, někdy až mystické texty se v něm pojí s propracovanou elektronikou, africkými perkusemi a přídechem jazzu. Vytváří tak zvuk, který je zároveň neklidný i podmanivý

Shabazz jsou výtvorem Ishmaela Butlera, bývalého člena devadesátkové jazz-hiphopové kapely Digable Planets, ve spolupráci s multiinstrumentalistou Tendai Marairem, jehož otcem byl proslulý učenec a mistrovský hráč na mbiru Dumisani Maraire. Už jejich debutové album Black Up (vydané nakladatelstvím Sub Pop – label, který si člověk spíše spojí s Nirvanou a grungem) z roku 2011 ukázalo, že Shabazz Palaces se pouští do hiphopových experimentů. Namísto tolik oblíbené vychloubačnosti a těžkopádných rytmů jejich žánrových současníků zvolili Butler a Maraire cestu minimalistické, nepředvídatelné zvukovosti – téměř mimozemskou syntetiku, tribální styl bubnů a roztříštěný rytmus. To vše poskytlo ideální zvukové prostředí pro Butlerovy bezchybné, odlehčeně plynoucí, důvtipné a provokativní texty.
 
Jestliže deskou Black Up se Shabazz Palaces sami úmyslně vyhostili na „troufalou progresivní periferii“ hiphopu (New York Times), dalším albem z roku 2014, Lese Majesty, zašli ještě dál. Osmnáct skladeb v sedmi svitách si často bere Ishmaelův procesovaný a echovaný hlas jako doplňkový nástroj. Text je chvílemi zcela nesrozumitelný, jindy prořízne hutnou zvukovou směs jako záblesk porozumění. Svými mnohdy zarážejícími změnami v taktování a svou jednomyslnou invencí byla deska Lese Majesty neohroženě nekomerčním projektem. Získala si však všeobecné uznání kritiky. A řady fanoušků kapely se neustále rozrůstají. Je příhodné, že velcí rockoví experimentátoři Radiohead požádali právě Shabazz Palaces, aby jim dělali předkapelu na jejich loňském americkém turné. Britský deník The Guardian popsal jejich našlapané a vysoce sofistikované umění jako „strhující hudbu, která, zdá se, nemá vůbec obdoby“.
 
Kdo chce zažít budoucnost hiphopu, anebo se jednoduše oprostit od toho, co pokládá za hiphop, nesmí chybět na letošním koncertu Shabazz Palaces na Strunách podzimu.
 
Shabazz Palaces
22. 10., 20:00
DIVADLO ARCHA
 

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná