RUKAHORE_SHOP_BANNER

Flying Lotus a Dj Shadow poctí svou přítomností podzimní Prahu

Radio Wave Stimul festival se letos na podzim opět hlásí důrazně o slovo a přiváží do Prahy absolutní špičku současné alternativní hudby ze zahraničí. Navíc festival propojí ve třech listopadových dnech pražskou klubovou scénu. Na pódiích tří klubů se v rolích hlavních hvězd postupně představí americká indierocková skupina Shearwater, legendární tvůrce abstraktních hiphopových beatů DJ Shadow a nejvychvalovanější producent současné elektronické scény Flying Lotus.

Dramaturgicky unikátní projekt Radia Wave a festivalu Stimul tentokrát proběhne ve třech dnech, 6., 7. a 14. listopadu 2012 a také ve třech různých prostorech. Dějištěm jednotlivých koncertů budou postupně Lucerna Music Bar, Divadlo Archa a MeetFactory.

7. listopad 2012, Divadlo Archa

DJ Shadow

Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso UFO

Damo Suzuki & B4

Druhý festivalový den se představí praotec instrumentálního hip hopu, špičkový turntablista a samplový kouzelník DJ Shadow. Kalifornský stvořitel nových zvukových světů Josh Davis si postavil pomník už v polovině devadesátých let svým debutem – náladovým eposem Endtroducing. Tento milník abstraktního hip hopu inspiroval následné generace beatmakerů a mezi nejlepší alba devadesátých let ho shodně zařadila hudební periodika Pitchfork, Rolling Stone či Q. Mimořádného ohlasu se DJ Shadow dočkal rovněž za svoji produkci na debutu projektu UNKLE, nazvaném Psyence Fiction, a chválu sklidilo i následné studiové album The Private Press (2002). Na šest let starém albu The Outsider objevuje rapovou scénu stylu hyphy a zatím poslední nahrávka – loňské The Less You Know, The Better je volnomyšlenkářskou procházkou po společných kořenech rocku, hip hopu či folku.

Alternativnější část publika Radio Wave Stimul festivalu potěší v tento večer účast kolektivu Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso UFO vedeného ikonou japonského undergroundu – kytaristou Makotou Kawabatou. V české premiéře společné vystoupí japonská legenda Damo Suzuki, který svým zpěvem dotvořil nejlepší alba slavných krautrockerů Can, a držitelé ceny Vinyla za loňský rok – improvizační čtveřice B4.

14. listopad 2012, MeetFactory

Flying Lotus

Thundercat

Česká premiéra amerického beatového vizionáře Flying Lotuse. Jeho doménou jsou vrstevnaté rytmické motivy, které posluchače zvou na procházku do volného kosmu fantazie. Abstraktní hip hop se v nich potkává s psychedelickou hudbou a avantgardním jazzem. FlyLo (vlastním jménem Steven Ellison) je stálicí prestižního britského labelu Warp Records a jeho desky se pravidelně umisťují na nejvyšších příčkách výročních anket. Pravidelně také spolupracuje s Thomem Yorkem z Radiohead a podílel se na oslavovaných albech Gonjasufiho a Kode9. Flying Lotus debutoval před šesti lety na značce Plug Research albem 1983, jehož název odkazuje na rok jeho narození. Do širšího povědomí se dostal díky následující desce Los Angeles, vydané už pod značkou Warp Records v roce 2008. Hutná kolekce beatů definovala subžánr wonky a hlavně odstartovala novou éru losangeleského instrumentálního hip hopu. O dva roky později stvořil Flying Lotus svůj eklektický majstrštyk Cosmogramma, na němž se mihl i již zmiňovaný Thom Yorke. Frontman Radiohead a s ním i nu-soulová diva Erykah Badu zazpívají rovněž na netrpělivě očekávané novince Until The Quiet Comes, kterou hiphopový astronaut číslo jedna chystá na letošní podzim. Kromě vlastní tvorby je Flying Lotus také důležitým hybatelem na scéně současných beatových experimentů, neboť vede vydavatelství Brainfeeder, kolem něhož se soustředí taková jména kalifornských producentů jako například Daedelus, The Gaslamp Killer či Thundercat. Poslední jmenovaný – virtuos na basovou kytaru, který vloni vydal chválenou progfunkovou desku The Golden Age of Apocalypse – se ostatně v MeetFactory představí jako předskokan Flying Lotuse!

 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná