RUKAHORE_SHOP_BANNER

Citace je pasé, v nové éře přichází rapcitace! Co Kato radí účastníkům?

Lyriku i epiku máme ještě nadřenou z maturity. Teď nás čeká seznámení s rapcitací -zbrusu novým poetickým žánrem. V několika českých městech se proti sobě postaví hip-hopoví nadšenci, jejichž nejostřejší zbraní budou dokonale zvládnuté texty 4 rapových songů. Finále recitační soutěže Red Bull Máchův Brooklyn proběhne v Bratislavě, kde se utkají ti nejlepší z Česka i Slovenska. Na celé klání bude kromě odkazu Karla Hynka Máchy dohlížet i Kato. Rapper z masa a kostí, který se stal ambasadorem letošního už 2.ročníku.

Máchův Máj, tedy klasiku českého básnířského dědictví, zná každý a skoro všichni umíme odrecitovat jeho první verše. Často kontroverzní rýmy 21. století teď můžeme slyšet z úst současné mladé generace, která oseká legendární československé rapové kousky o hudební část a tu textovou přednese v rámci soutěže Red Bull Máchův Brooklyn plnému hledišti i tříčlenné porotě. Ta rozhodne, kdo se z České republiky postaví 2. prosince slovenskému soupeři v Bratislavě.

Hip-hop a rap jsou uměním ulice a Plzeň jako město, k němuž streetová kultura neodmyslitelně patří, bude vůbec první zastávkou, kam 3. listopadu poetické turné Red Bull Máchův Brooklyn zamíří. „Bude legrace sledovat, jak k rapcitaci studenti přistoupí. Projekt by mohl vnést trochu nadhledu do českého rapu a určitě obnaží, do jaké míry mají české texty obsah či ne. Uvidíme, jestli to způsobí i nějakou sebereflexi ze strany našich MCs,“mluví za českou hip-hop scénu životem protřelý Kato. Kromě něj projedou jednotlivá kola po celé republice jako tzv. speakeři ještě Jiří Burian aka Kapitán Demo a Hanny Firla. Jména nekompromisních soudců v porotě budou odtajněna před každou zastávkou.

Red Bull Máchův Brooklyn 2015 - zbylé zastávky:

18. 11.   Olomouc @ U-klub

24. 11    Praha @ Radlická – kulturní sportovna

25. 11.   Hradec Králové @ klub Náplavka

2. 12.     Bratislava

Každá městská čtvrť má svá pravidla, jinak tomu není ani i u Red Bull Máchova Brooklynu. Zúčastnit se v každém městě může kdokoli, kdo se nebojí rapcitovat pavoukovým systémem proti 15 dalším performerům. Úkol zní jasně – přesvědčit porotu nejen verši, ale také celkovým vystupováním, že právě vás má poslat reprezentovat českou scénu do finále na Slovensko. Tam bude během listopadu souběžně probíhat Red Bull Hviezdoslavův Brooklyn. Absolutní vítěz celého klání se může těšit na dvě letenky do skutečného Brooklynu v americkém New York City.

Red Bull Máchův Brooklyn: Zlín hlásí odrapcitováno

Druhá zastávka rapcitační soutěže Red Bull Máchův Brooklyn oživila podzemní garáže industriální baťovské budovy MAX32. Vítězem se stal bojovník s verši Jan Machálka aka Machy, který přesvědčil porotu dokonale zvládnutými texty a zaslouženě skončil jako vítěz. Domů tak odešel s energií na celý semestr, řetězem s motivem Red Bull Máchova Brooklynu a s pozvánkou do bratislavského finále.

Přednesu přihlížela tříčlenná odborná porota skládající se z mistra za slovo vzatého Kata, studentského ambasadora Lukáše Trana a zástupce společnosti Red Bull Dana Peřiny.

"Díky atmosféře, která panovala na místě, bych tuhle akci všem doporučil. Žádná rivalita, soutěžící se navzájem podporovali. Prostory podzemních garáží byly úplně fenomenální a doufám, že to nebyla poslední akce ve zlínském podzemí. Měl jsem docela respekt z poroty, ale nakonec byla hodně v pohodě,“ komentuje svojí cestu za vítězstvím Machy.

Z každého kola postupují dvarapcitátoři. Návštěvníci můžou nyní hlasovat na redbull.cz/brooklyn pro svého oblíbence z dané zastávky. Mají na to přesně pět dní. Soutěžící s nejvíce hlasy postupuje přes divokou kartu spolu s vítězem kola na finální štaci zabojovat o ten nejvyšší rapcitační titul a dvě letenky do Brooklynu.

Přihlašování na další zastávky je v plném proudu. Jako další nás čeká 18. listopadu zastávka v Olomouci. Hlavní ambasador celého projektu Kato posílá na závěr všem budoucím i minulým rapcitátorům jednu radu: „Je to sice cizí text, ale jste to vy, kdo ho čte, a je to jen na vás, co s ním uděláte. Se stáhnutím textu žádná práce není. Ta přichází až ve chvíli, kdy přemýšlíte, jak to udělat, abyste vyhráli.“

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná