Zemřel Larry Smith, průkopník hip-hopu

Tahle zpráva se objevila už před Vánoci, ale ji četl až nyní. Přes svátky prostě zapadla a to je myslím škoda, i když pravděpodobně nevíte, stejně jako jsem nevěděl já, kdo to Larry Smith byl.

Ne všem totiž vyhovuje sláva a radosti a strasti s ní spojené. Mezi takové patřil i Larry Smith. Jeho jméno je neoddělitelně spojováno s Run-DMC a Whodini. Pro první jmenované spoluprodukoval jejich první dvě alba. U Whodini se postaral o zvuk většiny alb. Přestože tohle jsou pro hip-hop zásadní jména a desky, tak Larry Smith byl i u úplných začátků žánru. Na albu The Breaks Kurtise Blowa jeho jméno najdete hned několikrát. Hrál na basu na Christmas Rappin' a jako autor se podílel na The Breaks a několika dalších písních. Prsty měl i v prvním albu the Fat Boys nebo pozdější tvorbě Grandmastera Flashe. Všechno tohle mu vyneslo přirovnání ke Quincymu Jonesovi a Dr. Dre a pro DJe Premiera to byl úplně nejlepší producent.

Důvod, proč už v 90. letech nebyl tolik aktivní, je jednoduchý. Nahrávání desek se začalo prodlužovat z pár týdnů na měsíce až rok a do módy přišlo samplování, které mu bylo proti srsti, protože jako muzikant chtěl pracovat jen s vlastní hudbou. V roce 2007 dostal mrtvici, po které byl částečně ochrnutý a nemohl mluvit. Zemřel 18. prosince ve věku 63 let. Jestli vás jeho příběh zajímá více, tak vás pošlu přečíst si tento článek.

Cadillac na začátku klipu zmínil Run v Sucker MCs: "Larry put me inside, his Cadillac." Vystupuje z něj i Larry Smith.

RingMan - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná