Žebříček nejúspěšnějších hiphopových labelů obsadily New York a jih

Žádná nahrávka nevznikne bez zázemí studia a vydavatelství. To první obstarají hudebníci. Od toho druhého jsou tu manažeři, promotéři a další. Lidé, které kolem hudby zpravidla neradi vídáme. Přitom jsou to mnohdy právě oni, kdo stojí za úspěchy svých dojných kraviček, jejichž existence zase závisí na pozici labelu. Ano. MCs se mohou upsat jako fotbaloví hráči jinému "klubu", na druhou stranou právě oni tvoří jejich tvář a v případě dnes kultovních adres i jejich historii. Na základě nedávného průzkumu Polygraph vám přinášíme seznam těch nejúspěšnějších.

 
Polygraph se v minulosti věnoval například průzkumu, který z interpretů má užívá ve svých textech největší slovní zásobu. Další bádání se vztahuje k desítce nejúspěšnějších vydavatelství rapových nosičů mezi roky 1989 až po současnost. Roli zde hrají takové údaje jako počet zastoupených interpretů, vydaných nahrávek nebo množství skladeb v hudebních žebříčcích. Díky komerčnímu vzestupu hip hopu na přelomu milénia nečekejte jména typu Rawkus či Ruthless Records. Tady jde především o byznys a rapová smetánka si v posledních letech přišla na pořádnou škváru.
 
Podle Polygraphu žebříček částečně odráží rapovou historii. První dvě místa totiž nezahrnují jen kultovní adresu Def Jam, která brázdí rapové vody od roku 1983 a s padesátkou zastoupených umělců se vyhřívá na špici žebříčku, ale i Lil Wayneův Young Money, aktivní od roku 2009. Ten se dokázal jen během šesti let své existence vyškrábat hned na druhé místo, byť za newyorským labelem značně zaostává. Třetí příčku obsadilo Jay-Zho dítko Roc-A-Fella, fungující od roku 1996. V závěsu za nimi jsou pak třeba Bad Boy, Eminemův Shady Records či Ruffhouse. Z dalších údajů stojí za zmínku, že v uplynulých 25 letech vzniklo v zámoří více než 600 hiphopových labelů.
 
Další infografiky, které zahrnují detailnější informace, najdete na stránkách Polygraphu.
 

Top 3

 

Def Jam

Zakladatel: Rick Rubin, Russell Simmons
Aktivní: 1983 - současnost
Umělci: Logic, Iggy Azalea, Big Sean, Kanye West, Leona Lewis, 2 Chainz, Mother Mother, Rick Ross, Afrojack, Jeezy, Frank Ocean, Jeremih, Ludacris, Alesso, Vince Staples a další
 
Def Jam založil na Newyorské univerzitě známý hudební producent Rick Rubin, přičemž později se připojil magnát hudebního průmyslu Russell Simmons. Zajímavostí je, že prvním releasem vydavatelství byl singl Rubinovy punk-rockové skupiny Hose. V osmdesátých letech vydával hlavně tehdy úspěšné interprety jako LL Cool J nebo Beastie Boys, později jména aka Onyx, Redman nebo Warren G. V roce 1994 přešel label pod PolyGram Records, kdy se vydávali například Public Enemy nebo EPMD. V roce 1999 se Def Jam ocitnul pod Universal Music Group. Rapové útočiště též vzalo pod svá křídla trash metalovou kapelu Slayer. Na přelomu milénia se pokusil label expandovat do světa a vznikly tak odnože Def Jam Germany a Def Jam Japan. Vedle Rubina šéfovali vydavatelství v minulosti například Lyor Cohen nebo Jay-Z
 

Young Money

Zakladatel: Lil Wayne
Aktivní: 2009 - současnost
Umělci: Lil Wayne, Drake, Nicki Minaj, Mack Maine, Jae Millz a další
 
Lil Wayneův label Young Money vznikl v éře, kdy v rapu rozhodovala především čísla, což je také jeho největší vizitka. Během své šestileté existence vydalo Young Money desítku nahrávek, jež se ve své době staly americkými No. 1 jako Weezyho "Tha Carter III", "I Am Not a Human Being" či Drakeovo "Thank Me Later", "Take Care" nebo "If You're Reading This This It's Too Late". Třetím nejvýraznějším jménem neworleanského labelu je Nicki Minaj, jež vedla projekty "Pink Friday" a "Pink Friday: Roman Reloaded". Navzdory Weezyho zakladatelské pozici šéfuje jižanskému labelu jeho dlouholetý přítel Mack Maine. Na začátku loňského roku vyšlo label album "Young Money: Rise of an Empire", které však bylo kritiky přijato velmi vlažně a prodejně také příliš nezazářilo. Statistika přesto stačí k tomu, aby Young Money dostal podle Polygraphu stříbrnou medaili.
 

Roc-A-Fella

Zakladatel: Jay-Z, Damon Dash, Kareem Burke
Aktivní: 1996 - současnost
Umělci: Jay-Z, Jadakiss, Joe Budden, Freeway, Just Blaze a další
 
Newyorský Label původně vznikl v polovině devadesátých let jen jako místo odpalu pro Jay-Zho debutové album, které bylo také jeho prvním a jediným releasem v roce 1996. Sláva jeho zakladatele však od té doby raketově rostla, a již o rok později se i přes pouhé dva releasy těšila velké pozornosti. Pak následovaly desky dalších kolegů jako DJ CLue, Memphis Bleek, Cam'ron, Kanye West nebo Freeway. K popularitě Roc-A-Fella také přispěly filmy jako "Backstage" nebo série videoklipů pod názvem "Street Is Watching" či Jay-Zho značka oblečení Rocawear. V roce 2004 byl Roc-a-Fella prodán labelu Def Jam, přičemž Jay-Z se stal jeho šéfem a aktivity jeho původního dítka převzal Carterův přítel, manažer a podnikatel Damon Dash.
 
 
Zdroj: hiphopdx.com, poly-graph.co, pitchfork.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná