Vyroste v Bronxu hiphopové muzeum?

Přestože konečky kořenů elementů, které dnes dohromady vytváří fenomén zvaný hip hop najdeme mimo USA - zejména na Jamajce a v západní Africe, existuje místo, které je bez debat uznáváno jako kolébka zrodu této kultury. Je to Bronx, jedna z pěti čtvrtí města New York. A zdá se, že se zde hip hop dočká významné pocty jen a pouze této kultuře.


Rada města totiž nedávno vyčlenila 1.5 miliónu dolarů, který by měl pokrýt financování výstavby hiphopového muzea. Stalo se tak příkaz na radního Larryho Seabrooka, který který úzce spolupracuje s nevýdělečnou organizací, plánující vytvořit společenské centrum a ubytovací prostory v severovýchodní části Bronxu na rohu 212th Street a White Plains Road. Muzeum by se mělo stát součástí tohoto projektu, obsahující vedle něj nejen bytové prostory pro osoby s nízkým příjmem, ale třeba i menší divadlo, nahrávací studio nebo tělocvičnu. Vystavěno by mělo být během dvou let a do budoucna má sloužit především jako základ k  přiblížení kořenů i dalším generacím lidí. Jako náhled do období, kdy ještě neexistoval gangsta rap a hip hop nebyl spojován s vulgárními a šovinistickými výrazy.


Již dříve vznikaly výstavy věnující se této kultuře a nedávno bylo dokonce naplánováno otevření jedné stále expozice ve Washingtonu D.C. Toto by ale bylo vůbec první muzeum věnované hip hopu. Přes počáteční finanční injekci však ještě není osud muzea zcela jasný. Některým radním se totiž nelíbí navrhovaný způsob financování (peníze daňových poplatníků z fondů města). Ideu hiphopového muzea sice podporují, ale s tím, že by se spíše mělo jednat o soukromý podnik, který by si na svůj provoz vydělával sám. Uvidíme, někteří průkopníci hip hopu jako třeba Grandmaster Caz projekt nadšeně přivítali s tím, že by se na jeho realizaci rádi sami nějakým způsobem podíleli.

 


 


Zdroj: SOHH.com, AllHipHop.com, The New York Sun

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná