Ve věku 76 let zemřel legendární Blowfly

Ještě neuběhly ani tři týdny a už jsme přišli o několik výrazných osobností ze světa kultury: Alan Rickman, David Bowie, Lemmy Kilmister nebo třeba Michel Galabru. Mezi ně se v neděli zařadil Blowfly. Příčinou smrti byla rakovina jater.

Že vám tohle jméno nic neříká? O to je to smutnější. Blowfly, vlastním jménem Clarence Reid, byl zajímavá postavička. Začínal jako R&B zpěvák a ze začátku své kariéry, tedy od 60. let, i psal a produkoval pro Betty Wright, KC & the Sunshine Band nebo duo Sam & Dave. Takže žádný ořezávátko. Známější ale byl jako Blowfly, což bylo jeho sprosté alterego, které nosilo výstřední oblek. A neméně výstřední byly i jeho písně. Však se stačí podívat na jejich názvy - Suck My Dick, Too Fat to Fuck, That's What Your Pussy's Made For, Jingle Bell Cock, Shitting on the Dock of Bay. Mohl bych pokračovat dál, ale jistě jste už pochopili.

Tuhle hudbu tvořil už v době, kdy nějaký hip-hop ještě vůbec neexistoval (Rap Dirty nebo taktéž Blowfly's Rapp prý vzniklo už v roce 1965). Společně s Jamesem Brownem a dalšími tak často bývá označován za jednoho z prvních rapperů, kmotra hip-hopu chcete-li. První věta na jeho webu říká: Než přišli Kool Keith, Old Dirty Bastard nebo 2 Live Crew - a i dříve, než vznikl hip-hop - byl tady Blowfly, který hrál "X-rated songs with a funky groove." A jeho vliv sahá dál než jen ke sprosťákům z Floridy, kde mimochodem Blowfly zemřel. Třeba Chuck D přiznal, že při psaní Fight the Power jej inspiroval právě singl Rap Dirty. Jeho památku potom přes sociální sítě (zvláštní spojení) uctili třeba Just Blaze, El-P, Aesop Rock, Snoop Dogg, Pete Rock, Flying Lotus nebo Ice-T.

Je velmi pravděpodobné, že jste jeho hudbu slyšeli a ani o tom nevíte. A to díky samplování, protože mezi hip-hopovými producenti je jeho tvorba velmi oblíbená. Hlavní linka v Quality Control od Jurassic 5 pochází z Outra na The Weird World of Blowfly. Několikrát jej vysamploval i DJ Quik (Sweet Black Pussy, Diggin' U Out Remix), taky Ice Cube, Atmosphere, DJ Shadow nebo Eazy-E a odkazoval se na něj i Ol' Dirty Bastard v Intru na Return to the 36 Chambers. Přestože už nebyl nejmladší, dokud mohl, tak koncertoval a nahrával novou hudbu. 19. února pak vyjde jeho poslední album 77 Rusty Trombones. Chcete více? Spotify je plné jeho desek.

RingMan - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná