RUKAHORE_SHOP_BANNER

Unikátní desku Once Upon a Time In Shaolin od Wu-Tangu zakoupil nenáviděný podnikatel

Nedávnou zprávu, v níž jsme psali o tom, že Wu deska "Once Upon a Time In Shaolin", vyrobená v jediném unikátním provedení, našla svého majitele, zdobil poměrně strohý popis kupujícího. Oficiální zpráva hovořila pouze o dobře situovaném Američanovi, jenž měl disk pořídit za několik milionů dolarů. Nedávný rozhovor s ředitelem farmaceutické společnosti Turing Pharmaceuticals Martinem Shkrelim pro magazín Bloomberg naznačuje, že majitelem desky se stal jeden z nejkontroverznějších amerických manažerů a podnikatelů.

 
Shkreli uvedl v rozhovoru pro byznys magazín Bloomberg, že momentálně poslouchá jeden projekt, který je 128 minut dlouhý a obsahuje 31 skladeb a skitů, což je charakteristika, kterou při vydání uvedl i náš magazín. Popis měl tak fanoušky navést k myšlence, že právě kontroverzní podnikatel doma sjíždí nejčerstvější Wu-Tang shit. Podle serveru hiphopdx.com měl dvaatřicetiletý manažer megaspolečnosti zabývající se prodejem léků za desku "Once Upon A Time In Shaolin" zaplatit sumu ve výši 2 milionů dolarů.
 
Kolem této informace se strhl za mořem poprask. V září letošního roku totiž Shkreliho společnost odkoupila lék Daraprim a zvýšila jeho cenu z 13,5 na 750 dolarů. Šokující rozhodnutí kritizovalo BBC i někteří ze současných kandidátů na prezidenta Spojených států. Shkreliho minulost je však celkově velmi kontroverzní, přičemž podle serveru rozhlas.cz ho tamní občané řadí k nejnenáviděnějším mužům Ameriky. 
 
 
Sám Shkreli přistupoval v rozhovoru k desce způsobem, jenž by pamětníci časů 36 komnat označili v lepším případě za povrchní, v tvrdším jako regulérní výsměch celé komunitě. Deska ho prý zaujala, když ho napadlo, že by mohl album pouštět u sebe doma slavným osobnostem, které by měly zájem disk slyšet. "Kdyby si to chtěla poslechnout třeba Taylor Swift, možná bych se donutil si ho poslechnout dříve," říká Shkreli v rozhovoru pro Bloomberg. "Zatím si ho ale schovám na dlouhé zimní večery," dodává.
 
Rozhovor je plný tezí, za něž se mají Wu fans logicky právo rozčílit a situaci musel uklidňovat i sám RZA. "Prodej desky byl schválen v květnu," odepsal v emailu podle serveru hiphopdx.com RZA na dotaz redakce Bloomberg. "Což znamená, že to bylo ještě před tím, než Shkreliho obchodní praktiky vypluly na povrch. Rozhodli jsme se proto věnovat značnou část peněz na charitu," dodává. O kterou charitu by se mělo jednat, však neuvedl.
 
Šéf Turing Pharmaceuticals v rozhovoru také dodal, že byl s RZA na obědě. "Nemůžu říct, že bych ho znal dobře, ale podle všeho mě baví," dodal ke svému vztahu s Bobbym Digitalem. Druhým dechem dodal, že má v úmyslu oslovit i další umělce, kteří by mu natočili jeho vlastní one-piece desky. "Je to, jako byste té kapele dával instrukce: 'Dělejte to nejlepší, co umíte a hlavně kvůli mě nedělejte žádné kompromisy,'" dodal ke svému vztahu k hudbě.
 
 
Na Shkreliho se zřejmě nebude nakonec vztahovat podmínka ve smlouvě, že smí album nabídnout veřejnosti až 88 let po zakoupení. Stále to však nezmamená šanci na poslech pro normální smrtelníky. Shkreli si jen může vybrat, jestli chce dát desku sám na internet nebo jí pouštět americkým celebritám nebo cokoli dalšího. A podle rozhovoru pro Bloomberg se zatím nezdá, že bychom se toho měli v dohledné době dočkat. Samotný rozhovor má vyznění, že by Shkreli tuhle legendu, bájnou ještě před vydáním, raději zničil, než aby jí slyšel někdo, koho si on nepřeje. 
 
Na jednu stranu nemá zvláštní smysl spojovat zdražení léků Daraprim s nákupem "Once Upon a Time In Shaolin". Dá se předpokládat, že Shkreli nemusel na aukci nosiče zvlášť šetřit. Jeho obchodní praktiky jsou v rozporu se zájmem veřejnosti už dlouho i bez Daraprimu. Poučení by si z toho měli vzít spíš samotní umělci. Ono, když jste jednou kapela, která proslula tím, že dala ve své době tvář rapu v jeho pouliční formě, je docela k pláči, když má vaše poslední CD člověk, který tu ulici nezná ani z vašeho debutu, natož z vlastní zkušenosti a slabostí pro ní také asi moc neoplývá...
 
Zdroje: hiphopdx.com, rozhlas.cz

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná