Tupacova hudba hrála důležitou roli v obhajobě vraha

Před několika dny byl v státě Texas vykonán již 14. rozsudek smrti v tomto roce. Pro nás je případ Ronalda Raye Howarda, zajímavý tím, že v něm významnou roli sehrála 2Pacova hudba.


Howard se narodil v roce 1973 v Houstonu (Texas), nějaké ty potíže s dodržováním zákonů, včetně krádeže vozidla, měl už kolem sedmnácti let. 11. dubna 1992 jej při řízení vozidla, o němž některé prameny uvádějí, že bylo kradené, přistihl policista Bill Davidson. Není podstatné, jestli tím důvodem bylo rozbité světlo nebo rychlá jízda, jak se rozdílně uvádí, důležité je, že tehdy osmnáctiletý Howard policistu smrtelně zranil výstřelem z pistole. O tři dny později Davidson zranění podléhá.


V okamžiku, kdy byl policistou Howard zastaven, poslouchal údajně Tupacovo albu. U soudu se obhajoval tím, že to byly právě jeho texty, které v něm podnítily agresivitu a přiměly jej k unáhlenému činu. Cítil se prý doslova hypnotizován přehrávanými skladbami z “2Pacalypse Now”, které jej pohltily jako nějaké zvíře a přinutily Davidsona zabít. Jak se později ukázalo, rapová hudba zřejmě měla na Howardovo uvažování a chování skutečně (negativní) vliv. Při setkání s vdovou Lindou Davidsonovou vyjádřil své odhodlání provést v rapu obsažené instrukce sprovodit ze světa policistovu ženu a rozprášit jeho rodinu. Jeho reakce vdovu doslova omráčila, zmátla a samozřejmě patřičně rozzuřila.


Howard byl v roce 1993 shledán vinným z vraždy a odsouzen k trestu smrti, který byl na počátku tohoto měsíce vykonán smrtící injekcí. Jeho případ byl doslova vodou na mlýn všech, kteří kritizují hip hop pro jeho gangsterské image, otevřeně vyjadřované násilí a chování, překračující meze zákona.
Zdroj: HipHopDX, About, Ron Howard


Novinka ze 6.9.2005 (Bobby)
2Pac sága pokračuje

Širokou fanouškovskou obcí respektovaní interpreti typu Dead Prez, Taliba Kweliho, či Ludacrise využili nabídku Amaru Entertainment/Koch Records a inspirováni poezií a mluveným slovem z poslední Tupacovy knihy "The Rose That Grew From Concrete" nahráli nové pecky na 15-ti trackovou kompilaci "The Rose, Vol. 2", která by se měla objevit v prodeji kolem 20. září tohoto roku. Kromě zmíněného trojice se na této desce dále objeví kupříkladu Memphis Bleek, Bone Thugs-N-Harmony, Lyfe Jennings, The Outlawz, nebo 2Pacův bývalý "nadřízený" z Digital Underground, Shock G.

 

Výtěžek z "The Rose, Vol. 2" má údajně pomoci založení tzv. Tupac Amaru Shakur Center For Arts v Atlantě. V témže městě se týden před vydáním - 13. září (tedy v den 9. "výročí umělcova úmrtí) -  odhalí bronzová památní socha dotyčného emceeho. Pro více informací doporučuji navštívit stránky http://www.2paclegacy.com a http://www.tasf.org.

 

The Rose, Vol. 2:

01. Intro featuring Black Ice
02. Power of a Smile (featuring Bone Thugs-N-Harmony)
03. The Eternal Lament (featuring Celina Nixon)
04. Fallen Star (featuring Talib Kweli)
05. In the Depths of Solitude (featuring Ludacris)
06. Movin' On (featuring Lyfe Jennings)
07. Life Through My Eyes (featuring Memphis Bleek and Tupac Shakur)
08. When Ure Heart Turns Cold (featuring Outlawz)
09. Black Woman (featuring Jamal Joseph and Che Davis)
10. Only 4 the Righteous (featuring Yoyo)
11. Where There Is a Will (featuring Boot Camp Clik)
12. When Ur Hero Falls (featuring Impact Kids)
13. And 2morrow (featuring Shock G)
14. If I Fail (featuring Dead Prez)
15. Poetry (featuring Amber and Morgan of Pac's Kids)

 

 

Novinka ze 3. 7. 2005 (Krysa)
2Pac s novým DVD a albem

Obdivovatelé Tupaca si i devět let po jeho smrti mohou vychutnávat "nový" materiál. Tentokrát se bude jednat o DVD, které zdokumentuje jeho koncert odehraný 4. července 1996 ve slavném House of Blues v Chicagu. Kromě toho budete moci zhlédnout rozhovor se Suge Knightem a několik Pacových videoklipů. Vychází v září.

Dále se chystá album, které bude od předchozích v jedné věci odlišné - jeho obsahem totiž bude mluvené slovo. Na tomto projektu spolupracuje Easy Mo Bee a vychází z 2Pacovy sbírky poezie "The Rose that Grew from Concrete". Amaru/Koch Records plánují vydat album rovněž v září.


Novinka z 21.6.2005 (Krysa)
2Pac už možná naposledy Je to zhruba 2 měsíce, co 2Pacova matka ohlásila, že příští rok už jejímu synovi vyjde poslední album, nepočítáme-li nějaké výběry a jiné speciality. Afeni Shakur se v blízké budoucnosti soustředí hlavně na zrealizování filmu, který by dokumentoval Tupacův ranný život.

Poslední 2Pacovo album bude rovnou dvojcédéčko a bude zahrnovat jak skladby, které rapper nahrál na labelu Death Row, tak věci, které vytvořil ještě předtím. Kromě Paca, který by minulý čtvrtek oslavil své 34. narozeniny, tam uslyšíme i jeho kámoše Outlawz, Dr. Dre a Snoop Dogga (zatím ale není jasné, zda hostovačky budou provedeny dodatečně, nebo byly nahrány za 2Pacova života).


Novinka z 2.4.2005 (Os10)
Tupac: A Thug Life
ZweiPac sága pokračuje. Tentokráte ovšem není na řadě další LP (zatím poslední "Loyal To The Game" se urodilo na sklonku loňského roku), jak by možná někdo čekal, nýbrž kniha, jejíž název zní "Tupac: A Thug Life". Jejím autorem je Sam Brown, jenž se bude snažit prostřednictvím článků, esejí, rozhovorů (nebude kupříkladu chybět prezident Death Row Marion "Suge" Knight, Snoop Dogg, matka Afeni Shakur či herec Tim Roth), recenzí a kvanta fotografií zrekapitulovat každou stránku profesního i osobního života rapové ikony, o kterou svět přišel v roce 1996. Na závěr nezbývá než dodat, že kniha vyšla 30. března u britského nakladatelství Plexus Publishing.

Mimochodem, autobiografická kniha jeho matky Afeni Shakur "Evolution of An Evolutionary" byla v kategorii literatura faktu nominována na šestatřicátý ročník cen NAACP Image Award.


Novinka z 26. 12. 2004 (Tano)
Další posmrtný 2Pacovo album vybouchlo
Vybouchlo směrem ke špicím hitparád. Abych řekl, nedávno vydaný 2PAC Live je děs. Zvuk jako z termosky, prostě hrůza. Loyal to the Game jsem zatím neslyšel. Ale už teď to kolem něj pěkně bublá.

Album se totiž před pár dny vyhouplo na numero uno Billboard Charts, což je už třetí zlato od jeho smrti v 96´. Všo o albu se v klídku dočtete níže, takže to opakovat nemusím.

Zajímavý jsou ale docela čísla, který hovoří o posmrtný prodejnosti jeho alb. Takže ta ci

fra dělá jen ve Státech přes 18miliónů..jak sem řekl v úvodu, LIVE stálo za hovno, tohle bude třeba lepší.


Novinka z 8. 11. 2004 (os10)
Eminem produkuje pro 2Paca
Pacovo živé album "Live" ještě nestačilo ani pořádně zestárnout a už se hlásí o pozornost další deska, která bude zaštítěna jeho jménem. V pořadí již sedmé posmrtné LP ponese název "Loyal To The Game" a bude na něm zajímavý především fakt, že třináct tracků (včetně úvodní singlovky "Thugs Get Lonely Too") zprodukuje Eminem! Jen dodám, že Slim Shady už loni dodal tři instrošky na Tupacův soundtrack "Resurrection".

V remixech dostanou prostor i beatmakeři Red Spyda, Raphael Saadiq, Dj Quik a Scott Storch a co se týče rapu se zpěvem, zahostují si jména jako Jadakiss, Lloyd Banks, Young Buck, Obie Trice, Sleepy Brown, Nate Dogg, Ron Isley, Outlawz či právě Em, který také bude, společně s Pacovou matkou Afeni Shakur, výkonným producentem celé desky. Ta by se měla na trh dostat již 14. prosince tohoto roku.


Novinka ze 14. 9. 2004 (Tano)
Noty 2PACa vychází knižně
Pro ty z vás, kteří třeba rádi hrají na klavír, anebo jen umí noty, vychází právě tahle kniha. "The Tupac Shakur Collection". 84 stran, notový zápisy, texty jeho ne-tolik známých písní, oficiální schválení a podpora jeho matky, Afeni Shakur..

Release týhle knihy přichází k osmýmu "výročí".. snad ani nemusím dodávat čeho, ale každopádně, jestli váháte, kupte si poslední číslo časopisu a nalistujte Os10ovo povídání o 2Pacovi, je to profesionální a citlivý. Zkrátka dobrý.

Mezi notově zpracovaný songy patří například: "California Love," "Brenda's Got A Baby," "Dear Mama," "How Do You Want It" a další. Ale jak mluví oficielní zprávy, má tam toho být o mnoho víc. Hurá. Těším se.


Novinka z 4.8.2004 (Os10)
Vydání dalšího 2Pacova alba se posunulo
Kvůli nekontrolovatelnému bootleggingu se rozhodl label Death Row Records hýbnout s datem vydání očekáváného Tupacova alba, jenž obsahuje dosud nevydaný záznam jeho koncertu z roku 1996. To nese prostý název "Live" a fans na ní můžou najít živé verze takových písní jako "So Many Tears, "Hit ´Em Up", "2 Of Amerikaz Most Wanted", či "California Love". Původní release date byl stanoven na 10. srpna letošního roku, avšak díky již zmíněnému mocnému pirátství se vypuštění přesunuje na 6. srpna.

Tracklist:
01. Live Medley
02. Intro
03. Ambitionz Az A Ridah
04. So Many Tears
05. Troublesome
06. Hit Em Up
07. Tattoo Tears
08. Heartz of Men
09. All About You
10. Never Call You B**** Again
11. How Do You Want It
12. 2 Of Amerikaz Most Wanted
13. California Love


Novinka z 31. 7. 2004 (Tano)
2Pac a jiní provinilci na obrazovkách!
Američané produkují opravdu zvláštní pořady. Milionář hledá svou nastávající, lidé podstupují plastické operace, rodičky odevzdávají svá batolata jiným matkám. Je mi z toho na zvracení! A když jsem si přečetl, že The Investigation Channel™ chystá sestřih legendárních soudních přelíčení, rozhodl jsem se o tom napsat. Rád, či nerad, nevím.

Nejpodstatnější informace zkraje. Jestliže někdo z vás ladí tento kanál, hodinový sestřih tří nejznámějších h-h sporů bude vysílán 6.října v 10ET/PT. Uváděn bude Russelem Simmonsem (Předseda Lathan Media Group, spoluzakladatel Def Jam Records).

Cílem tvůrců je jediná věc. Postavit před nás diváky markantní rozdíly mezi h-h hvězdami a zákonem. Dalším námětem série bude nejen soudní tribunál, ale i milostné násilí a život v gangu. Vrcholem pořadů, jak je oficiálně uváděno, bude třeba rozhovor se C-Murderem (o němž jsem nedávno psal), anebo harvardským profesorem práv, Charlesem Ogletreem, jenž bude hovořit o 2Pacovi!

Víc snad říkat netřeba. Ostatní věci, které jsem zjistil, souvisí spíše s propojením jednotlivých TV kanálů, které zde participují, atp. Věci, pro nás nezajímavé. Říkám to znovu a znovu to zopakuju: 2Pac forever.


Novinka z 8.7.2004 (Tano)
Světový den 2Paca byl oficiálně přijat
Abychom řekli, že Tupac Shakur byl jen šelma s pekelným flow, bylo by to nepochopení jeho talentu jako umělce. Říci, že byl pouhou ikonou, je urážka bojovníka, kterým byl. Ale nebyl jen bojovníkem za majkem, byl a je pořád v srdcích mnoha lidí po celým světě.

V Coral Room (Korálový Pokoj) v New York City se 16.června uskutečnilo setkání bývalých členů Pantera (Panther Party), kteří se dohodli na ustanovení světového dne 2Paca (The Earth day of Tupac). Událost byla zorganizována takovými lidmi jako Kamel Bell, syn politického vězně Hermana Bella, Russell Shoatz III., syn Russella "Maroona" Shoatze a spoustou dalších, kteří poskytli svůj čas k poctění legendy a kamaráda v jednom: Tupaca Shakura.

Událost posloužila také jako nadace pro Dr.Mutulu Shakura, protože jak většina z vás ví, tento bývalý, neochvějný člen Panter Party a BLA v New Yorku, si odpykává trest na šedesát let... Kdybyste chtěli vědět více o jeho případu, kdyby vás zajímalo, jak mu pomoci, navštivte stránky www.mutulushakur.com.


Novinka z 13.6.2004 (Tano)
Rozhovor s matkou 2Paca
Nová kniha, která otevírá soukromí rodiny 2Paca je tu pro vás! Jasmine Guy připravila knihu, která by měla odhalit, přinést nová fakta ve světě legendy hip-hopu, ale nejen to. Nejde o kupu popsaných papírů, co nám poví, jaký 2Pac byl.

2Pac je v knize zobrazován spíše okrajově. Je to kniha rozhovoru s Afeni Shakur, jeho matkou. Jaká jsou ta klíčová témata dialogu? Láska, drogy, hudba, černá pleť a v neposlední řadě i 2Pac. Pro bližší informace, objednání: http://www.2paclegacy.com/2pachome.asp


Novinka z 4.11.2003 (Youry)
2Pac s módní kolekcí!
Taky už vás serou všichni ti sráči, co chtějí zarobit prachy na hovadinách jako je „hip hop clothing“? Okej, prvních pár co to začalo by se dalo ještě překousnout, ale že někdo chce vytřískat peníze i na fejmu mrtvýho člověka, legendy jakou 2Pac Amaru Shakur zajisté byl, je už trochu silný kafe.

Jako název této oděvní značky bude sloužit jeden z 2Pacových uměleckých pseudo – Makaveli, se kterým přišel ke konci svého života. Ti co jsou za tuto šaškárnu zodpovědní se ohání Tupacovou láskou k módě a umění jako takovému. Osobně to považuji za stupidní výmluvu, názor si udělejte sami. Já jen doufám, že výdělek z této akce bude použit k dobrému účelu, o který se „Tupac Shakur Estate“ už nějaký pátek snaží.


NOVINKA z 24.9.2003 (LayDee)
Tupac Shakur: Rap Phenomenon Pt.2 …
… přesně tak se jmenuje další remixov0 album, kterým Death Row Records a Amaru Entertainment přiživují fenomén jednoho z mediálně nejznámějších emcees všech dob – Tupaca (připomínáme si sedmé výročí jeho úmrtí). Vedle nich mají album na svědomí zejména DJ Vlad, Dirty Harry a DJ Green Lantern, trio, které stálo již v pozadí počinu “The Notorious B.I.G: Rap Phenomenon”.

Album je jistě výjimečné tím, že se jako obvykle nejedná o sbírku dosud nevydaných tracků, vytáhnutých odkudsi z Tupacových šuplíků. Celou desku tvoří remixy a spolupráce s jinými rappery - Busta Rhymes, Bounty Killer, Wayne Marshall, Bun-B (UGK), Brooklyn, …

V závěru ještě pár nových informací o v předchozí novince již zmíněném film “Tupac: Ressurection”. Své premiéry by se měl dočkat 14. listopadu, za jeho produkcí stojí MTV Films a Amaru Entetrainment. Obsahuje ojedinělé záběry, fotografie a také ukázky z 2Pacových dopisů.

Info: SOHH


Novinka z 11. 9. 2003 (LayDee)
Album 2Pacových remixů
Pro všechny ty, kterým je naprosto jedno, že 2Pac již dávno nerozdává autogramy a s nadšením nadále skupují jeho další a další posmrtně vydávaná alba, je tu opět dobrá zpráva. Death Row Records připravuje vydání přepracovaných Tupacových skladeb pod názvem “Death Row Presents 2Pac Nu-Mixx Klazzics“.

Zesnulý rapper představuje nejlépe prodávaného umělce na soupisce labelu. Tracky byly přepracovány týmem Tha Row Hitters, s výkonným producentem Suge Knightem v čele. Label se rozhodl vybrat to nejlepší a okořenit něčím novým. Knight si je jist, že pokud by Tupac stále žil, byl by s jejich prací skutečně spokojen.

Na albu, které vyjde 7. října pod značkou Death Row/Koch Records, nechybí remixy "2 of Amerikaz Most Wanted", "How Do You Want It" nebo "Hit 'Em Up". První singl "Life Goes On" má v éteru zaznít již 9. září.

V listopadu se pak chystá dokument "Resurrection", který se (jak jinak) zabývá 2Pacovým životem a jeho předčasnou smrtí.

Info: AllHipHop


Novinka z 31. 7. 2003 (LayDee)
Tupacovy myšlenky se dostávají na akademickou půdu
Tupac Shakur patří mezi velmi malé množství těch, co zemřeli mladí, jsou známi po celém světě a hlavně, ani roky po jejich úmrtí se o nich nepřestává hovořit a neupadají v zapomnění.

Pro mnohé nesmrtelný a nepřekonatelný emcee se stává skutečnou americkou ikonou. Jeho myšlenky, převtělené do lyriky tracků se dostávají na akademickou půdu a upevňují si zde své místo po boku historických myslitelů. Washingtonská univerzita v následujícím podzimním semestru otevírá seminář, snažící se lépe pochopit jeho životní filozofii a zabývající se působivostí a přitažlivostí Tupacových textů.

Georgia Roberts, která seminář povede, považuje Tupaca za opravdového a nadaného básníka. Kurz neotevírá kvůli jeho popularitě a proslulosti, ale jen kvůli jeho lyrickým schopnostem. Se svými studenty chce analyzovat 2Pacovy texty, porovnávat s jinou literaturou ("The Art of War" od Sun Tzu, Machiavelliho "The Prince", Shakespeare či Bible) a poukázat na společenský význam jeho lyriky. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí semináře je obecná znalost hiohopových dějin, Tupacova biografie a přečtení asi stovky stránek textů týdně.

Info: SOHH

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná