RUKAHORE_SHOP_BANNER

Scratch Perverts už v pátek v Praze

Když jsem se při rozhovorech s některými zámořskými DJi zeptal, zda mají nějaké povědomí o evropské turntablism scéně, často mnoho nevěděli a když už se na někoho rozpomněli, jednalo se nejčastěji o Angličany Scratch Perverts. Těžko budete na území starého kontinentu hledat legendárnější DJskou crew, než jsou právě oni. Jejich sestavou, která se již dávno ustálila na trojlístku Plus One, Prime Cuts a Tony Vegas, během různých období a let prošli ještě Mr. Thing, First Rate a Harry Love.

Na scéně jsou už téměř deset let, společně fungují od roku 1996 a své zatím nejslavnější období si prožili na přelomu tisíciletí, kdy se proháněli po světových soutěžích a brali vítězství za vítězstvím. První pořádný rozruch způsobili v roce 1999. Tony Vegas tehdy zadiktoval na světovém DMC finále, který byl prezentován jako battle tisíciletí. Tony se tehdy zastavil až o v té době o velmi nebezpečného vítěze ročníku 98, prcka Crazeho, a bral druhé místo. To měl být ale pouze předkrm pro hlavní pecku oné noci. Scratch Perverts, toho roku ve složení Tony Vegas, Plus One, Prime Cuts a Mr. Thing, berou jakožto team titul světových DMC šampiónů. Naložili tehdy hvězdným The Allies (A-Trak, Craze, Infamous). O jejich vítězství rozhodly pouhopouhé dva body (Scratch Perverts - 47, The Allies - 45). Historie mi dává zapravdu, že té noci proběhl jeden z nejslavnějších battlů, které kdy DMC soutěže zažily. V roce 1999 si své velké vítězství připisuje i Prime Cuts a to na soutěži ITF v kategorii scratching. Rok poté se karta obrací a DMC team šampióny se stávají The Allies. Mr. Thing tehdy vybojoval třetí místo v DMC jednotlivcích, Plus One vítězí v prvním ročníku soutěže Vestax Extravaganza a Prime Cuts opět vyhrává ITF ve scratchingu. K zajímavé situaci však dochází roku 2001. Tehdy se týmovými DMC vítězi totiž stávají Perverted Allies. Pod tímto názvem se skrývá čtyřčlenná crew složená pade na pade ze Scratch Perverts a The Allies a jedná se zatím asi o nejslavnější fůzi dvou DJských teamů za účelem společného soutěžení. Velmi úspěšný rok prožívá i Plus One. Stává se světovým DMC šampiónem, na což Anglie čekala od vítězství Cutmastera Swifta v roce 1989. Krom těchto úžasných battle úspěchů (a to jsem zmínil jen ty nejoslnivější) mají Scratch Perverts na svém kontě i několik zajímavých mixtapů a to ať už každý člen zvlášť, anebo hezky společně.

V následujících letech objíždějí svět se svými showcasy, ale v posledních dvou letech jakoby zapadali do stránek historie. To se má ale brzy změnit. Prvním důkazem budiž koncem roku vydaný vinylový singl s pilotní peckou Time, ve které hostuje Mos Def. Ten má být předzvěstí celého alba, které by se mělo objevit snad už co nejdříve, mluví se o přelomu roku.

V pátek tato crew vystoupí v rámci akce Euforia – European DJs Parade. Jejich show vždy bývaly nevšední a vizionářské. Předváděli v nich inovativní a velmi osobitý druh turntablismu, který si jen tak s někým nespletete. Věřím, že v pátek nezklamou a bezpečně se trefí do všech přívlastků, které jsem jim právě přišil.

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná