S fotoknihou Back to the Lab můžete nahlédnout do soukromí věhlasných producentů

Když Rapha Rashida začala kolem roku 1995 přitahovat domácí nahrávací studia, netušil ještě, jak jedinečný koníček ve světě hip hopu časem objeví. Nejen v našem žánru byla nahrávací studia, v nichž vznikala nemalá část dnes světových nahrávek, často u interpretů doma. Žádná profesionální aparatura, často improvizované rozvržení nejrůznějších mašin a hudebních nástrojů, navíc ve spojení s designem normální domácnosti učarovaly Rapha Rashida natolik, že se rozhodl vzít fotoaparát a vycestovat do pokojů hiphopových producentů po celém světě.

Rashid cestoval po světě a po několik let fotografoval interiéry řady jinak profesionálních producentů, kteří tvoří nahrávky doma na koleni. V roce 2005 vyústilo jeho nadšení v obrazovou publikaci Behind the Beat, kde představil studia kouzelníků jako DJ Premier, Madlib, J Dilla, DJ Spinna, Skitz, Nextmen, Taskforce, Kut masta kurt, DJ Shadow, Cut Chemist a spousty dalších. Kniha obsahuje krátký popis jednotlivých producentů a na několika stránkách ukazuje fotograf unikátní prvky jejich domácích studií. 
Kniha Behind the Beat si v roce 2005 získala nemalou popularitu napříč celou komunitou. „Bylo to šílený. Vážně to bylo překvapení i pro mě. Momentálně se tiskne už šestý náklad. Nevím, jak to vysvětlit. Nahodili jsme to přes vydavatele z Bay Area zvaného Ginko Press. Nechali mě prostě dělat, co jsem si zamanul, takže jsem jim vlastně dal jenom knihu, oni ji vytiskli a lidi od nich mi dali velkou podporu," vypráví Raph Rashid o tvorbě své nejúspěšnější knihy v rozhovoru pro magazín Passion Weiss.
Dobrý prodej a Rashidovo dosud nehasnoucí nadšení zařídily, že se k fanouškům dostává druhá publikace s názvem Back to the Lab. I ta nabízí pohled do soukromí více či méně známých, ale pozoruhodných producentů a interpretů. V Behind the Beats se ale Rashid zaměřoval na největší hiphopové veterány, jejichž kariéry začínaly v řadě případů ještě v osmdesátých letech. Back to the Lab v téhle tradici pokračuje a Raph navíc nahlédl do studií i novějších a svěžích tváří. Vedle Alchemista nebo Oh Noa tak můžete na stránkách Back to the Lab potkat například El-Pho či Anta.
Jak Behind the Beat tak Back to the Lab ocení především příznivci non-fiction, protože Rashid ponechal většinu fotografií bez jakékoli stylizace. „Prostě jsem dál fotil. Potkával jsem se s více lidmi. Snímky jsou hodně přirozený. Je to hlavně o tom se potkat s tou osobou a jen jí nechat relaxovat v jejím vlastním prostoru. Fotky nejsou nijak stylizovaný," popisuje svůj přístup Rashid.
 
Seznam zařazených producentů:
ALCHEMIST
ANT
BABU
DABRYE
DIAMOND D
EL-P
FLYING LOTUS
DJ FORMAT
GEORGIA ANNE MULDROW
HARRY LOVE
JAKE ONE
JAZZY JEFF
JOE BUHDHA
JUCO
JULIANO
JUST BLAZE
KENNY DOPE
KHALIL
LORD FINESSE
MITSU THE BEATS
ODDISEE
OH NO
PLUTONIC LAB
RHETTMATIC
SA RA
VADIM
WAJEED
YOUNG RJ
 
 
Zdroje: passionweiss.com, gingkopress.com, blackouthiphop.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná