Rap, drby & krádeže 4, Si se zabil speciál

Stejně urputně jako nová verze operačního systému Windows 7 byl do dnešního dne očekáván i další díl vaší oblíbené rubriky "Rap, drby, pomluvy - Volume IV". Opět vám přinášíme řadu pikantností a zaručeně ověřených informací ze zákulisí domácího hip hopu. Jak již napovídá nadpis, v dotyčném speciálu se zaměříme hlavně na zločin a násilí. Bez zbytečných řečí, pusťme se do toho..

1) Některé historky, ač zcela pravdivé, mohou znít naprosto neuvěřitelně. Takový je i tento příběh. Přírustkem do klubu rváčů se tentokrát stal mírumilovný lidumil, zlatý hoch, DJ Wich. Za chladné podzimní noci se před klubem XT3 v Praze, o tom, že náš nejslavnější producent není žádné ořezávátko, přesvědčil neznámý opilec. Máňa nedával konfliktu příčinu a za každou cenu se mu snažil vyhnout. Zhruba po osmi minutách otravování, nadávek a fyzických provokací, (neboli o sedm minut a třicet sekund později, než je ve stejné situaci reakce průměrné dospělé ženy), otrapovi nadělil několik dobře mířených dělíček. Nikdo z lidí, kteří slyšeli Wichovo album, zaručeně nepocítil sílu Golden Touche tak, jako tento mladík. Bohužel si při tom Tomášek také potloukl zlatou ručičku a musel jí mít potom ovázanou.

Navzdory bizardnímu začátku, příběh končí stejně, jako všechny naše ostatní rváčské historky. Stylem vlastním Kentu Clarkovi se u incidentu jako Superman v kostýmu zjevil Vladimír 518 a bez otálení převzal kontrolu nad trestáním protivníka. Je známý především tím, že jeho reakční čas je podstatně kratší, než má Wich a občas dovede svou reakcí předhonit i vlastní myšlenku.2) Ektor a Enemy se rozpadli. Alespoň tak to vypadalo, když kapela zrušila letos na podzim několik koncertů. Údajnou rozepři umělců zapříčinilo rozhodnutí producenta Enemyho, poskytnout instrumentálku jejich společného hitu „Něco mocnýho“ firmě zabývající se prodejem plynových kotlů. Firma posléze chytlavé instro použila jako podklad pro rapovanou reklamu v rádiích. Proslýchá se, že Enemy za beat vyinkasoval 200,000,- Kč. Zapomněl se však o tom zmínit svému kolegovi. Vrcholem bylo, když si řada lidí pletla rapera Ektora s hlasovým hercem v reklamě, který rapoval prvně v životě. Podle důvěrných zdrojů ještě přesto není všem dnům jejich spolupráce konec.3) Většina tragédií vás v životě zaskočí nenadále a zrovna když to nejméně čekáte. Ve vzácných případech o ni ale víte dopředu. Dostala se k nám potvrzená informace, že dne 21.12. se v rámci posledního mejdanu zavedené série „Freestyle nandej“ v pražském klubu Pantheon, uskuteční hromadná sebevražda všech účastníků. Ve stylu Jima Jonese, pod vedením proroka MC Metoděje, na onen svět návštěvníky dopraví kouzelná limonáda s prudkým jedem a pravej underground freestyle rap.

"Počet obětí je zatím odhadován v řádu několika desítek, ale o konečném čísle je stále předčasné diskutovat,“ sdělil mluvčí pražské kriminálky Miroslav Konečný z útvaru pro odhalování sektářství a fanatismu. Zda bude nakonec mezi obětmi i Otec Kid Lucky z New Yorku ještě není jisté.

Pondělní mejdan se stal doslova kultovní záležitostí a našel si celou řadu následovatelů. Poslední vydání ponese pořadovou cifru #63. Tímto se bohužel vznášejí také otazníky nad budoucností celého klubu Pantheon, který je pražská mládež zvyklá navštěvovat již po několik generací. Doufejme, že až skončí úklid a vyšetřování, bude ho moci navštěvovat i nadále. 

Support Pantheon. Oslav svátky jako ještě nikdy předtím, nenech si ujít hromadnou sebevraždu v pondělí 21.12. ve 22:00.4) Víme, že nic se nesmí přehánět, proto jsme již neplánovali dále zbytečně přefukovat mediální bublinu našeho hrdiny, ale El´ Nino nám zkrátka opět nedal sebemenší šanci. Bohužel, tento odstavec není drb, pomluva, natož snad rap. Není to ani žert či navoněná báchorka, je to smutný a pravdivý příběh.

Zápletka začíná v backstage táborského klubu Millenium kde slavnostně startovala velkolepá „Mafia Records - Bumerang tour“ Davida Steela. Na plakátě samozřejmě nechybělo ani  jméno našeho hrdiny a počítalo se s ním i na dalších zastávkách turné. Nemilou tečkou za podařeným večerem se však tehdy stal ukradený  notebook Apple, jež zmizel z místnosti vyhrazené pouze pro umělce. Naštěstí se ale našel očitý svědek, který dokázal loupežníka spolehlivě identifikovat. Za pachatele byl označen El´ Nino, který se i s kořistí v tu dobu už dávno řítil po dálnici na Mikulov.

Z úlovku se pochopitelně neradoval dlouho. Ještě než ho stačili dostihnout spravedlivé pěsti nahněvaného majitele, všechna radost byla ta tam, když si po prvním spuštění počítače uvědomil, koho že to vlasně okradl. Nebyl to nikdo jiný, než ostrý chlapík David Steel, který právě vytáčel El Ninovo telefoní číslo. Snažil se ho uchlácholit sérií těch nejlacinějších výmluv a Steela ubezpečit, že „kdyby tušil, že počítač patří zrovna jemu, ani ve snu by ho nenapadlo mu jej krást...“

David si svůj notebook hbitě vyzvedl a situaci si údajně vyříkali. Zřejmě proto je El Zloděj Nino tak plný elánu a chuti žít, že na příští rok připravuje další album, na kterém chce opět znít něco jako Rytmus. El Nino, jenž mimochodem před pár lety zabavil na Urban rapublicu lesní med i Dji Babuovi, je pán.5) Jednou z největších událostí konce letošního roku je bezesporu Rytmusova druhá sólová deska "Král". Reakcemi na ni se to všude jen hemží. Velké množství jich dokonce přichází i na adresu redakce, jakoby každý nevěděl, že Rytmusův email je rytmus@kontrafakt.sk a jeho mobil +421-908398270.

Pozdravy tedy zprostředkovaně vyřizujeme od Ricka Rosse, 50 Centa, Lil‘ Wayna, Eminema, Busty Rhymese, Kanye Westa, Flera, Bushida  a dalších. Všichni jsou schodně potěšeni, že se jejich tvorba dostala až do země Slovensko, kde jejich nezpochybnitelný vliv inspiroval místního umělce k vydání populární kompilace interpretací jejich nápadů. Gratulace posílá i slovenský ministr obrany a kultury v jedné osobě, Zbojník Jánošík, se vzkazem: "Bohatým brát a chudobným dávať, to si zabil!“ V neposlední řadě Rytmusovi děkuje za to, že stojí při jeho boku, když se někdo snaží přiživit na jeho díle, také Kool Keith.

Kuriózní odezvou na album byla i žádost od Slovenského úřadu pro bezpečnost, který trval na tom, abychom informovali o vysokém riziku nošení nezastrčené šály. "Takto nosená šál, sa v prípadě že sa o niečo zachytne stáva doslova oprátku, ktorá vás môže pripraviť o život. Hrozí predovšetkým bolastivá smrť udusením, rýchle zlomenie väzu, ale nezvyčajná nie je ani dekapitácia. Nebezpečenstvo číha doslova na každom rohu. Vo Francúzsku je to tretia najčastejšia príčina smrti.“6) Nepříjemná zpráva přišla začátkem prosince ze Zlína. David Steel se opět stal obětí zločinu. Tentokrát mu neznámí pachatelé vybílili rodinný domek. Přišel o spoustu osobních věcí a nemalou částku v hotovosti. Rozloučit se musel ironicky již podruhé také se svým laptopem. Podle tiskové zprávy labelu Mafia Records to má Steel jako zaslouženou pomstu za svojí dobrosrdečnost, která tkví v jeho milodaru alba "Bumerang" zdarma ke stažení na svých stránkách.

Davida Steela již nebaví být soustavně okrádán, proto vypsal na hlavu zlodějů odměnu 300 tisíc euro. K tomu navíc label Mafia Records velkoryse přihazuje doživotní vstupy na jejich kulturní akce a to samozřejmě platí i pro Rytmusovu „Král Tour,“ která je právě v plném proudu. "Pokud nezabere 300 tisíc euro, ani lístky na Rytmuse, musíme zastavit stahování alba zadarmo na netu a čekat, jestli se ukradené věci vrátí,“ dodal tiskový mluvčí Mafia Records.7) Zatímco pro jednoho nepochybně vrchol umělecké kariéry, který již bude jen stěží překonávat, pro druhého propad kosmických proporcí. Například pád o 2,9 světelných let člena Wu-Tang Family, Buddha Monka, kterého můžete vidět laškovat na sídlišti s partou Neplatná Identita, kteří jsou v důsledku již z 80% plně přesvědčeni, že nyní jsou logicky plnohodnotnými členy Wu-Tang Clanu.

O pár světelných let se propadl také člen legendární kapely D12 z Detroitu, Bizarre. D12 a Eminema totiž vyměnil za pražskou horror-corovou kapelu Sodoma Gomora, se kterou natočil společný track. Pojednává, jak jinak, než o lásce a objevit se má na jejich albu s názvem "Na konci tunelu je tma.“ Jak je to vůbec možné? Na první pohled se zdá, že se musí jednat o další projekt labelu Skoop, či zásluhu jiné vlivné kapacity. Kapela se však s Bizarrem dohodla sama. Našli si ho ve veřejné internetové databázi registru sexuálních deviantů. Jelikož se pochopitelně kvůli featuringu museli zadlužit, odrazí se to i na ceně alba. S ohledem na odhadovaný prodej, jedno CD vás přijde na 1,699,- Kč. Gratulujeme a těšíme se!8) V prvním díle naší rubriky jsme si libovali, jak máme pěkně pojištěné naše novopečené americké tatínky, Rasca a Nironica. Opak je ale pravdou. Fuč je Rasco a dny se naplňují i pro Nironica, který právě balí kufry a připravuje rozlučkovou Good Bye Tour. Oba dva je stále možné adoptovat. Novým zahraničním přírustkem do české rapové rodiny je však hroší kůži obalený Francouz Matt Moerdock. Toho adoptoval mladý ambiciózní promotér, manažer, raper a podnikatel v jedné pohádkové bytosti Standa "Falcon" Jančík z Merklína na Plzeňsku, kde se s Moerdockem strategicky usadili. Další Den otců se slaví 20.6. 2010.9) Nejdříve Indy vs. Hugo, potom James vs. Rytmo a nyní je na obzoru „třetí světová.“ Před několika dny poslala do světa svoji desku liberecká skupina BPM. Album nese název "Horizonty.“ Jak se však ukázalo, BPM název nestydatě ukradli plzeňské kapele 2.jakost, která plánovala vydání nosiče pod stejným jménem. DJ Friky (2.jakost) se nechal slyšet: "Normálně nám ti nerdi odposlouchávali mobily. To jméno je naše a  oni nás okradli...“ Na to reagoval Lipo (BPM), jenž si kvůli drsnější image dokonce nechal narůst plnovous: "...jestli se frajerům něco nelíbí, ať si sem přijedou pro facky...“ 2.jakost se samozřejmě nemíní nechat zastrašit. Jejich album se bude jmenovat „Protožebpmjepiča“ a bude na něm několik exkluzivních diss-tracků.10) TV Óčko má opět problémy. Nejen, že teď musí čelit konkurenčnímu kanálu MTV, ke všemu má na stole také pořádný skandál. Stanice již třikrát avizovala rozhovor s raperem Papa Finim, ale ten však ani jednou na domluvené natáčení nedorazil. To mělo za následek vlnu stovek dopisů, rázně se dožadujích slíbeného vystoupení ostravského pneu krále v televizi. Několik Finiho radikálních poddaných dokonce programovému řediteli Óčka zapálilo služební vůz. Stanice již nestojí o žádné další problémy a další pokus přilákat Finiho na věnec buřtů je plánován na leden 2010.11) Je potěšující, že hiphopová kultura u nás prosakuje i na filmová plátna. Zatímco se stále čeká na Rytmusův debutový velkofilm, na Slovensku je právě k vidění nízkorozpočťák mladé režisérky K. Herczegové "Lives for sale,“ ve kterém jednu z rolí ztvárnil raper Strapo, který se dokonce objeví v jedné scéně úplně nahý. Také Orion a Supercrooo mají na svém kontě úspěšný biják s názvem "Česká  RAPublika".

Málokdo však ví, že to nebylo zdaleka poprvé, co si Hugo a James zahráli před filmovou kamerou. Pravé počátky nejsou známy, ale ještě před tím, než se mihli ve filmu "Gympl", ztvárnili hlavní role ve filmu "Superles" z roku 2006. Po boku Supercrooo se v něm objevil například herec Petr Čtvrtníček a celá řada dalších povědomých obličejů. Scénář a režii má na svědomí DJ Beax, který se nepochybně zhlédnul v tvorbě německé režisérky Leni Riefenstahl. Byla by škoda, kdyby takové klenoty naší kinematografie upadaly v zapomění. Pojďme si tedy "Superles" společně připomenout.12) Jak již padlo v minulém díle této rubriky, mentálně postižený americký rapper Termanology a jeho kumpáni natropili během své návštěvy v Čechách nejednu šlamastiku. Do této skupiny patří i sebevědomý DJ Dbefekt z New Yorku.

Jak se ale během jeho učinkování na Kempu ukázalo, s jeho newyorkstvím to nebude až tak horké. Místní domorodci v něm poznali lokálního usedlíka právě z Hradce Králové, který dokonce jeden čas provozoval butik s francouzskou módou v ulici V Kopečku 11, v centru Hradce. DJ Dbefekt, vlastním jménem David Bolavín, tedy není američan z New Yorku, ani Frantík z Parisu, nýbrž Rumun z Hradce Králové, kam údajně přijel na kolečkových bruslích. Česky rozumí natolik dobře, že si jistě dokáže přeložit všechna lidová rčení, která se na něj vztahují.13) Kdo zná Denovo video "Za oponou", v němž si člen Drvivé Menšiny stěžuje na to, že už je z mediální pozornosti unaven a že ho nebaví neustálá přízeň fanoušků, ten si nejspíš řekne, že je bratislavský rapper za vodou a díky prodeji alb a honorářům za koncerty si žije jako pověstný sudokopytník v žitě.

Věci se však mohou mít i jinak. Režisér jeho klipu, jenž se odehrává v divadle Ta Fantastika, prý čekal na svůj honorář skoro tak dlouho jako Godot. Když navíc autora desky "Love - Peňáze/Láska" zavál koncert do Prahy, kde k němu byla při jeho vystoupení otočena zády snad i část první řady, zastavil se v shopech. "Daj mi alespoň dva tisíce na benál," řekl DNA v jednom z nich, čímž prodavačce, žijíce v domnění, že na něj na Václavském náměstí čeká řidič v Bentley, vyrazil dech.


Pravidla z minulých dílů stále platí. Tohle je bulvár. I když se některé věci mohou zakládat na pravdě, často jsou vytrženy z kontextu, protože účelem je především pobavit čtenáře. Proto rubriku berte s nadhledem a neurážejte se. Především, ne kvůli pravdě. V minulém díle jsme udělali chybu, kterou bychom tímto rádi uvedli na pravou míru. Soupis, který jsme prezentovali jako seznam uživtelů drog na české scéně, byl ve skutečnosti pouze seznam čichačů Toluenu, na kterém nedopatřením chyběli též Zutroy Clique a liberecká kapela BPM. Tímto se všem ostatním drogám omlouváme. 

Rap, Drby a Pomluvy se loučí a těší se na vaši přízeň v roce 2010.


Související:

Rap, Drby, Pomluvy: díl třetí (Hip Hop Kemp speciál)

Rap, drby & pomluvy: druhá část aneb oblíbený bulvár tvého oblíbeného rappera

Rap, drby & pomluvy: díl první

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná