Před pár hodinami nás opustil Phife Dawg z legendárních A Tribe Called Quest

A Tribe Called Quest už bohužel nikdy nebudou takoví jako dřív. Jen neradi vám přinášíme zprávu o tom, že Five Foot Assassin zemřel ve věku 45 let po dlouholetých problémech se zdravím. V brzkých ranních hodinách našeho času oznámil tuto smutnou zprávu DJ Chuck Chillout na svém twitteru a následně byla potvrzena i Statik Selektem a dalšími. Zatím však ani slovo od kolegů z kapely.

Phife Dawg pochází z newyorské čtvti Queens, kde vyrůstal spolu s kolegou Q-Tipem. V roce 1985 založili crew spolu s Ali Shaheed Muhammadem a Jarobi Whitem. O tři roky později přišlo i jméno A Tribe Called Quest, jež jim pomohli stvořit Jungle Brothers. Kapela ukotvila u Jive Records a v roce 1990 přišla deska People's Instinctive Travels and the Paths of Rythm, dnes už klasika rapové historie. Obsahovala hymny jako "Can I Kick It?!", "Bonita Applebum" či "I Left My Wallet In El Segundo".  Ve stejné době si Phife Dawg vypěstoval cukrovku 1. typu. 

Následně kapelu opustil z osobních důvodů Jarobi. Kapela v roce 1991 vydala další album The End Theory, jež získalo podobně velký úspěch jako jeho předchůdce i následovníci. Když se v roce 1998 chystali vydat pátou desku The Love Movement, oznámili, že půjde o jejich poslední. To bylo pravděpodobně zapříčeněno i neshodami s nahrávaci společností Jive Zomba. Po jejím vydání se jejich cesty rozešli. 

Phife Dawg vydal svou debutovou sólovku Ventilation: Da LP v září roku 2000. To se setkalo s různorodou kritikou. Avšak větší komerční úspěch, jako s kapelou, mu nezískala. V roce 2004 se A Tribe Called Quest dali dohromady jako headlineři festivalu Rock The Bells. O dva roky později oběji společně USA. V následujících letech musel být raper několikrát operován a dokonce mu museli transplatovat ledvinu jeho ženy. V roce 2013 přišel další comeback, kdy objeli i evropská města a festivaly. V ten samý rok se začalo proslíchat, že Phife Dawg pracuje na druhé sólovce MUTTYmorPHosis. Té se svět však už nedočkal. Poslední možnost slyšet kapelu vystoupit společně, bylo loni v listopadu, a to v pořadu The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

Nenahraditelný hlas rapu je pryč. Jediné co zbývá je vyjádřit soustrast rodině, stejně jako jeho hudební rodině. Odpočívej v pokoji!

Marek - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná