Podle jakého klíče vznikala kniha mapující zásadní rapové hity?

Začátkem října vzbudila v zahraničí pozornost kniha The Rap Yearbook, kterou připravil publicista a spisovatel Shea Serrano. Ta se zaměřuje na podrobnou dokumentaci nejzásadnějších skladeb zámořské scény, přičemž každý zastoupený interpret má v publikaci knize své krátké bio. Autor úspěšného knižního releasu se rozhovořil pro server hiphopdx.com o tom, jak probíhal výběr zastoupených písní.

 
Publicista, spisovatel a rapový expert Shea Serrano se nevyhnul dilematům už při samotném výběru skladeb, které v knize zastupují jednotlivé roky. "Když jsem dal dohromady první seznam skladeb, měl jsem víc při sobě pár lidí s různým vkusem, abych se ujistil, že je vše ok," cituje Serranovu odpověď pro dxdaily server hiphopdx.com. "Snažíte se tam dostat všechny, ale takhle to prostě chodí."
 
Samotná kniha obsahuje jeden song od každého roku a začíná se v roce 1979. Každá kapitola obsahuje ilustrace Artura Torrese a své slovo řekne ke každé skladbě i jeden veterán svého řemesla Ice-T. Motiv titulu by se dal přeložit slovy: "nejzásadnější písně rapové historie probírány, diskutovány a rozebrány". A není to jen obyčejný reklamní slogan. Skutečně každá kapitola obsahuje kromě nejrůznějších pikantností a poznámek, také statistiky z dobových hudebních žebříčků a další schémata.
 
 
Autor publikace The Rap Yearbook také poznamenal, jak bylo důležité zahrnout do stručných informací také poznámku, zda se jedná o autorova oblíbeného interpreta. "Bez toho není možné o rapu psát," vylíčil pro dxdaily.com. "Každý má své oblíbence. Třeba já mám momentálně rád Kendricka Lamara. Myslím, že je nejlepší, nejlepší rapper posledních pěti let, než přijdou nováčci. Má skladbu s Taylor Swift "Bad Blood". Když tu píseň udělal, říkal jsem si: 'Tohle je úplně špatně,'" odpověděl.
 
Za opačný příklad si Serrano vzal J. Colea, kterého nebere jako svého oblíbence. "Kdyby to samé udělal J. Cole, stejně bych upřednostnil spíš Kendricka, protože mě baví. Když pracujete na takové knize, vždycky tam hrají roli předsudky. To je důvod, proč jsem se snažil dostat co nejvíc názoru ze svého okolí," upřesnil autor publikace.
 
 
Shea Serrano tak narazil na věčný problém, se nímž se mnohdy potýkají i hudební magazíny jiných žánrů. Pokud se vám jeden základní žánr, jako je rap sám o sobě, rozroste během třiceti let na desítky dalších subžánrů, je těžké dát dohromady kolektiv lidí, kteří budou o rapu přemýšlet stejně. Pro každého je to trochu jiná liga. Tisíc lidí, tisíc chutí a v tomto případě je fér, že Serrano neváhal uvést v knize, které skladby jsou v seznamu "podpultové".
 
Kniha The Rap Yearbook vychází v anglickém znění.
 
 
Zdroje: hiphopdx.com, ambrosiaforheads.com

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná